www.rashlanut-refuit.org

רשלנות בלידה - האם הניתוח הקיסרי היה במקום?

רשלנות בלידה - האם הניתוח הקיסרי היה במקום?

טרם קבלת החלטה באשר לביצוע טיפול רפואי באשר הוא, על הרופא המטפל חלה חובה למסור את מלוא המידע הרלוונטי למטופל. זאת על מנת שהאחרון יוכל לקבל החלטה מושכלת האם ברצונו לעבור את ההליך הרפואי ולהעניק את הסכמתו האמיתית. כלומר, הסכמה מדעת. הפרה של החובה עלולה לעלות לכדי חיוב הרופא המטפל בפיצוי המטופל. דוגמא לדיון בנושא ניתן לראות בפסק הדין הבא.


במקרה שלהלן, הוגשה לבית המשפט תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה של רופא מטעם הנתבעת, כלפי התובעת. על פי עובדות המקרה, התובעת הייתה בשבוע ה-40 להריונה והגיעה לבית החולים עקב חשש לירידות בתנועות העובר. היא נבדקה על ידי רופא שמסר לה שהעובר נמצא במנח רוחבי עם גב לאחור, במקום במנח ראש, וששאר הבדיקות היו תקינות. בסיומם, התובעת שוחררה לביתה ונאמר לה לשוב כעבור שלושה ימים לבדיקה נוספת. כמו כן, הודגש שבכל מקרה של צירים או ירידת מים, יש לחזור לבית החולים.


רקע


ואמנם, התובעת שבה לבית החולים יום לפני המועד שנקבע לה, מאחר והיא סבלה מצירים. כאשר היא הגיעה לבית החולים, התגלה שהיא במהלך לידה אקטיבית והצוות הרפואי הורה על ניתוח קיסרי, מאחר והעובר היה במנח רוחבי. הניתוח הסתיים בהצלחה ובסופו נולדה לתובעת תינוקת במשקל תקין.


התובעת טענה שהנתבעת התרשלה מאחר ולא ערכה ניסיון להפוך את העובר כבר במועד הביקור הראשון בבית החולים. לטענתה, לו היה נערך ניסיון זה, הוא היה מצליח והתובעת לא הייתה נדרשת לעבור ניתוח קיסרי. עוד נטען שהרופא המטפל כלל לא הסביר לתובעת מהו "מנח רוחבי" ומה משמעותו, לרבות לידה בניתוח קיסרי. על כן, האוטונומיה שלה נפגעה. כלומר, התובעת טענה להיעדר הסכמה מדעת.

 

עוד מאמרים בנושא:
השתתפות בניסוי רפואי ללא הסכמה מדעת, מתי ניתן לתבוע פיצויים?
טיפול שיניים ללא הסכמה מדעת, מתי תוגש תביעה בגין רשלנות רפואית?
טיפול ללא הסכמה מדעת במצב חירום, האם ניתן להגיש תביעה?
הסכמה מדעת לאחר כניסה לחדר ניתוח, האם רשלנות רפואית?


מנגד, הנתבעת טענה שהצוות הרפואי פעל באופן סביר וראוי. עוד נטען שלא הייתה ערובה לכך שניסיון ההיפוך היה מצליח לו היה מתבצע כבר במועד הביקור הראשון, או שהעובר לא היה חוזר למנח רוחבי לאחר הסיבוב. כמו כן, לטענת הנתבעת, התובעת נתנה הסכמתה מדעת לביצוע הניתוח הקיסרי והאוטונומיה שלה לא נפגעה, מאחר וסופקו לה כל ההסברים הדרושים.


העדר הסכמה מדעת ופגיעה באוטונומיה

 

העוולה של היעדר הסכמה מדעת מתייחסת למקרים בהם בוצע במטופל טיפול רפואי מבלי שהוא נתן הסכמתו לכך. קיומה של הסכמה זו נבחן על רקע ידיעת כל הנתונים הרלוונטיים על ידי המטופל. כיום, החובה לחשוף מידע זה מעוגנת בחוק זכויות החולה ובפסיקה.


במקרה זה, נקבע שלא היה ניתן להבין לאיזה הליך רפואי התובעת התייחסה בטענתה להיעדר הסכמה מדעת. שכן, אם היה מדובר בביצוע הניתוח הקיסרי, הרי שהתובעת אישרה שהיא הבינה את הצורך הדחוף בניתוח על מנת למנוע סיכון לעובר ועל כן, ההסכמה הייתה אמיתית ומדעת.

 

מנגד, אם היעדר ההסכמה מדעת התייחסה לביקור הקודם של התובעת בבית החולים, מספר ימים טרם הלידה, הרי שבמועד זה לא בוצע הליך שהצריך הסכמה מדעת. זאת מאחר והתובעת נבדקה על ידי הרופא, שוחררה לביתה ולא עברה טיפולים מיוחדים. בנוסף, התובעת לא טענה שהיא הייתה מתעקשת על היפוך העובר כבר במועד ביקורה הראשון לו היא הייתה יודעת נתונים נוספים. כך או כך, התעקשות זו לא הייתה עוזרת מאחר ולתובעת לא הייתה אפשרות לקבוע את המועד לביצוע ההליך. על כן, טענת היעדר הסכמה מדעת לא הייתה רלוונטית במקרה זה.

 

טענה נוספת הייתה באשר לפגיעה באוטונומיה. פגיעה זו נגרמת כאשר מטופל לא קיבל את מירב המידע הרלוונטי לגביו, וכתוצאה מכך, האוטונומיה שלו ויכולתו להחליט מה לעשות נפגעו. דהיינו, בנסיבות המקרה היה על הצוות הרפואי לחשוף את כל המידע הרלוונטי בפני התובעת. לטענת הנתבעת, מידע זה אכן נמסר. לטענת התובעת, היא לא קיבלה את מירב המידע. למשל, לא נמסר לה מה פירוש המושג "מנח רוחבי".

 

במחלוקת עובדתית זו, בית המשפט קיבל את גרסתו של הרופא המטפל והעדיף אותה על פני טענות התובעת. זאת מאחר ועדות התובעת הייתה מלאת סתירות, לא מהימנה ותמוהה. יתרה מזאת, התובעת עצמה עבדה כאחות בבית החולים וניתן היה להניח שהיא הכירה מושגים מעולם הרפואה. על כן, גרסת הרופא המטפל התקבלה ובסופו של דבר, התביעה כולה נדחתה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?