www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בניתוחי אף כושלים

רשלנות רפואית בניתוחי אף כושלים

אחת מהחובות של רופא כלפי המטופל היא לחשוף בפני האחרון את מלוא המידע הדרוש לטיפול. כלומר, אבחון המצב, תיאור ההליך, מטרתו, מהותו, התועלת הצפויה ממנו והסיכונים שבו, לרבות תופעות לוואי, כאבים ואי נוחות. כמו כן, יש לחשוף את הסיכויים והסיכונים של טיפולים רפואיים חלופיים ושל היעדר טיפול מוחלט ועוד. המטרה בחשיפת כל המידע היא לאפשר למטופל לקבל החלטה מושכלת האם הוא מעוניין לעבור את ההליך ולוודא שהסכמתו הינה אמיתית. הפרת החובה הינה בגדר התרשלות של הרופא המטפל ושולחיו, ומצדיקה פיצוי למטופל בגין נזקיו כתוצאה מכך. דוגמא לדיון בנושא ניתן לראות בפסק הדין הבא.

 

במקרה זה, בית המשפט דן בתביעת רשלנות רפואית בניתוח אותה התובע הגיש בעקבות סדרת ניתוחי אף כושלים שבוצעו באפו בבית החולים הנתבע. הניתוחים בוצעו מאחר והתובע סבל מבעיות נשימה, שהתעוררו על רקע חבלה באף שנגרמה שנה וחצי קודם לכן. הניתוח הראשון בוצע לתובע בהיותו בין 18.5 שנים והוא שילם בעדו 1,000 ₪. הניתוח כלל יישור של האף, הסרת גיבנת, תיקון חלקי של המחיצה ותיקון קצה האף.

 

עוד מאמרים בנושא:
השתתפות בניסוי רפואי ללא הסכמה מדעת, מתי ניתן לתבוע פיצויים?
טיפול שיניים ללא הסכמה מדעת, מתי תוגש תביעה בגין רשלנות רפואית?
טיפול ללא הסכמה מדעת במצב חירום, האם ניתן להגיש תביעה?
הסכמה מדעת לאחר כניסה לחדר ניתוח, האם רשלנות רפואית?

 

אולם, בעקבות הניתוח, אפו של התובע התנפח ונותר לא סימטרי. לפיכך, בוצע ניתוח נוסף, על ידי רופא אחר, בו תוקן בשנית קצה האף, אך לא נעשה ניסיון ליישר את האף. עם זאת, גם ניתוח זה לא תרם לשיפור המצב והתובע המשיך לסבול מבעיות נשימה ואף עקום. בקשתו לבצע ניתוח שלישי נדחתה על ידי הרופא שניתח אותו בפעם הראשונה.

 

חובת הגילוי

 

ככלל, רופא חב חובת זהירות למטופליו. אחד מההיבטים של חובה זו הוא חובת הגילוי. קרי, חשיפת כל המידע הרלוונטי, לרבות הסיכונים והסיכויים של הטיפול בפני המטופל, וקבלת הסכמתו המודעת לביצוע ההליך הרפואי. הפרת חובה זו הינה בגדר רשלנות. חשוב להבהיר שהמבחן למסירת כלל המידע הרלוונטי הינו אובייקטיבי. כלומר, האם נמסר כל המידע שאדם סביר היה נדרש לו על מנת להעניק הסכמתו לטיפול שהוצע לו.

 

אמנם, ישנם מקרים חריגים בהם אין דרישה לקבל הסכמה מהמטופל טרם ביצוע הליך רפואי זה או אחר. אולם, זאת רק אם הטיפול דרוש למניעת סכנה חמורה למטופל; אינו מעמיד אותו בסיכונים נוספים; לא ניתן לקבל את ההסכמה נוכח מצבו הנפשי או הפיזי של המטופל או כאשר תוך כדי טיפול אחר, לו התקבלה הסכמה, מתעורר צורך לבצע טיפול נוסף, אותו לא היה ניתן לצפות מראש.

 

כיום, היקף חובת הגילוי והחריגים לדרישתה מעוגנים בחוק זכויות החולה, תשנ"ו – 1996. אולם, הפסיקה אימצה חובה זו עוד קודם לחקיקת החוק ולכן, היא חלה גם במקרה דנן, שהתרחש לפני שנת 1996, בה החוק נחקק.

 

מן הכלל אל הפרט

 

מחומר הראיות שהוגש לבית המשפט נלמד שלא הייתה מחלוקת באשר לעובדה ששני הניתוחים שבוצעו באפו של התובע נכשלו. זאת ועוד, נקבע שסירוב הרופא לערוך ניתוח שלישי היה בגדר רשלנות, משום שניתוח זה בהכרח היה מביא לשיפור מצבו של התובע.

 

באשר להפרת חובת הגילוי, התובע טען שרופאי הנתבע התרשלו מאחר ולא הסבירו לא את הסיכויים והסיכונים בשני הניתוחים. לשיטתו, אותה עת הוא היה בחור צעיר שהאמין לרופאיו וחתם על טופס ההסכמה מבלי שהוסבר לו דבר. מנגד, רופאי הנתבע התקשו לזכור האם התובע הוחתם על טופס הסכמה ובאילו נסיבות. על כן, השופט בחר להעדיף את עדותו של התובע. קרי, נקבע שלאחרון לא ניתן הסבר מפורש אודות ההליך ולכן, לא התקבלה הסכמתו המודעת לביצוע הניתוח. כאמור, אי קבלת הסכמה זו עלתה לכדי הפרה של חובת הזהירות מצד רופאי הנתבע.

 

בסופו של דבר, נפסק שהנתבע התרשל כלפי התובע ושבין התרשלות זו לנזקו של האחרון היה קשר סיבתי. על כן, התביעה התקבלה ולתובע נפסקו פיצויים בגין הפסד השתכרות, נזק לא ממוני והוצאות שונות.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. 

התובעת הגיעה לנתבע על מנת לעבור ניתוח קיצור קיבה. המנתח בחר לנתחה בשיטה שאינה מקובלת הקרויה ניתוח על שם סקופינרו... 

פיצויי בשל רשלנות רפואית בניתוח הקטנת שדים - לטענת התובעת, תוצאות הניתוח הן איומות כלשונה, לאחר שבשדיה נותרו אף כיום, 7 שנים לאחר הניתוח, צלקות מכוערות ומגעילות לא נוחות קשות להסתרה ובולטות 

התובעת פנתה לנתבעת, לקבלת יעוץ בדבר אפשרות למתיחת פנים, והוצע על ידה, טיפול חדשני בשיטת אפאטוס.  

ניתוח השתלת שיער נכשל וגרם לנזק אסתטי ולצלקות בראשו של התובע. 

הנתבע, רופא מומחה לכירורגיה פלסטית, ביצע ניתוח פלסטי-אסתטי באפה של התובעת. ניתוח זה בוצע, לטענת התובעת, ברשלנות, והיא תובעת פיצוי בגין נזקיה.  

התביעה הינה תביעה בגין רשלנות רפואית ונזק שנגרם לתובעת ולבני משפחתה בעקבות ניתוח שעברה התובעת בעקבות זאת שסבלה מהשמנת יתר.  

התובע הגיש תביעה זו כנגד הנתבע לפיצויים, עפ"י פקודת הנזיקין, בגין ניתוחי אף כושלים שבצעו באפו בבית חולים "כרמל" חיפה ע"ש ליידי דיוויס.  

התובע עבר ניתוח פלסטי אשר הותיר באפו מספר כשלים בולטים: צלקות, חור במחיצת האף ונפיחות בולטת. התובע זכה בפיצוי על נזק לא ממוני והחזר כספי בגין הניתוח 

התובע הגיע לניתוח באיבר מינו לצורך הארכה ועיבוי האיבר. בפני התובע הוצגו דוגמאות של אברי מין לאחר ניתוח. לתובע לא הוצגו הסיכונים הכרוכים בביצוע הניתוח. התוובע סובל מתופעות קשות באיבר מינו. 

בית המשפט פסק פיצויים בסך כמיליון שקלים בגין רשלנות רפואית בקבלת הסכמה מדעת לניתוח תיקון ראיה Lasik... 

בית המשפט קבע כי חוות הדעת הרפואית אשר צורפה לכתב התביעה לא הייתה מפורטת כנדרש. אי לכך, נדחתה תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח הקטנת חזה... 

על פי חוק זכויות החולה, כל מטופל או מטופלת חייב\ת לתת הסכמה מדעת לפני טיפול רפואי. עניין זה הינו בעל חשיבות יתרה בניתוחי ברירה כגון ניתוח להקטנת חזה... 

התובע טען כי הרופאים לא השכילו לאבחן קרטוקונוס ממנו סבל, האם מדובר ברשלנות רפואית בניתוח לייזר מסוג Lasik?  

האם המטופל נתן הסכמה מדעת לביצוע ניתוח לייזר מסוג Lasik לתיקון ראיה? האם התובע היה מסרב לו ידע את הסיכון המדובר? 

ניתוח הגדלת חזה הינו ניתוח אלקטיבי, דהיינו ניתוח מבחירה. אי לכך, הפסיקה קבעה כי ההסבר הנדרש לביצוע הליכים רפואיים אלו, שאינם מחויביי המציאות, הינו נרחב יותר מניתוח רגיל... 

האם חובה על מטופל, אשר נגרם לו נזק בגין רשלנות רפואית בניתוח לייזר לתיקון ראיה, לעבור ניתוח מתקן על מנת לשפר מצבו הבריאותי? 

האם ניתוח לייזר לתיקון רוחק ראיה, אשר בוצע באופן חדשני במכון לניתוחי לייזר, התבצע בצורה רשלנית? האם הופרה חובת הזהירות? 

האם הניתוח הראשוני (בשתי העיניים) והניתוח המתקן (בעין ימין) בוצעו ברשלנות? האם הייתה הסכמה מדעת? האם התקיים קשר סיבתי? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית 

בחורה כבת 24 שנים עברה 3 ניתוחים באפה שגרמו לפגיעה תפקודית ולפגם אסתטי. כיום, התובעת סובלת מאף עקום, בעיות בנשימה ועוד נזקי גוף שונים... 



תגיות: דליפת סיליקון,