www.rashlanut-refuit.org

דחיית תביעה נגד ``שערי צדק`` בגין כריתת אשך

דחיית תביעה נגד ``שערי צדק`` בגין כריתת אשך

פעמים רבות, רופאים מקבלים החלטה שלא לבצע ניתוח או טיפול רפואי כלשהו, ולאחר מכן, המטופל נדרש לבצע אותו. לעיתים, אי ביצוע ההליך הרפואי בראשית הטיפול הינו בגדר רשלנות רפואית. שכן, לו הניתוח היה מבוצע במועד מוקדם יותר, היה ניתן למנוע את נזקו של התובע כתוצאה מההליך. עם זאת, ישנם מקרים הפוכים. קרי, בהם אי ביצוע הניתוח במועד המוקדם לא הווה רשלנות. דוגמא לכך, בפסק הדין דנא.

 

במקרה שלהלן, בית המשפט דן בתביעת רשלנות רפואית באבחון מחלה שהוגשה על ידי תובע שטופל בחדר המיון של הנתבע. הרקע לתביעה כדלקמן: ביום ה-10.2.99 התובע חש כאבים באשך השמאלי. הוא הגיע לבית החולים הנתבע על מנת לקבל טיפול. בבית החולים נערכו לו מספר בדיקות והוא הופנה לאולטרסאונד ואובחן כסובל מדלקת באשך. הרופאים המליצו לתובע על טיפול אנטיביוטי וביקורת אצל אורולוג בחלוף ארבעה ימים. כעבור שלושה חודשים, התובע עבר כריתה של האשך, עקב חשד לגידול, לאחר שנגרם לו נמק.

 

לטענת התובע, הנמק באשך נגרם עקב תסביב שאירע ביום ה-10.2.99 ולא אובחן בחדר המיון של בית החולים. לשיטתו, אי האבחון עלה לכדי התרשלות של בית החולים. מנגד, בית החולים טען שהתובע לא סבל מתסביב אשך אלא דלקת ולכן, הטיפול שניתן לו היה נכון. עוד נטען שלתובע נערכו כל הבדיקות הנחוצות, החלטת הרופאים באשר לאופן הטיפול הייתה סבירה ושתסביב האשך נגרם במועד מאוחר יותר מיום האשפוז בבית החולים. על כן, לא הייתה רשלנות והיה ראוי לדחות את התביעה.

 

האם התובע סבל מתסביב אשך בעת שהיה בחדר המיון?

 

בשאלה זו, השופט העדיף את עמדת הנתבע. כלומר, שתסביב האשך נגרם במועד מאוחר יותר מיום האשפוז. זאת על סמך הרשומות הרפואיות של בית החולים ועדות הרופאים המטפלים לפיה, הבדיקה שנערכה בחדר המיון הייתה מקיפה וכללה את כל ההיבטים הדרושים. בבדיקה זו נמצאו ממצאים שהצביעו על דלקת ולא על תסביב. כמו כן, התובע עצמו לא התלונן על כאבים עזים וחזקים המאפיינים תסביב באשך.

 

יתרה מזאת, חוות דעת רפואית מטעם התובע, לפיה לאחרון נגרם תסביב כבר בעת ביקורו אצל הנתבע, התבססה על מידע חלקי וחסר. על כן, היה קושי להסתמך עליה. לאור האמור לעיל, נקבע שהסבירות שהתובע סבל מדלקת בעת ביקורו בבית החולים הייתה גבוהה יותר מהאפשרות שהוא סבל מתסביב האשך במועד זה.

 

פגמים בטיפול שניתן לתובע בבית החולים

 

השופט קבע שמאחר והתובע סבל מדלקת בביקורו בבית החולים, הטיפול שניתן לו לא היה רשלני, אלא, סביר ומקובל בנסיבות העניין. קרי, לא היה מקום לנתח את התובע ולהסיר את האשך באופן מיידי. לא זו אף זו, השופט קבע שגם לו היה צורך בניתוח התובע, הרי שזו הייתה רק אפשרות טיפול אחת מבין מספר חלופות.

 

מאחר ולתובע נערכו כל הבדיקות הדרושות והרופא הגיע למסקנה באשר לאופן הטיפול המוצע לאחר בחינת הממצאים הקליניים ושקילת הנסיבות, הרי שלא היה ניתן לומר שהייתה התרשלות. כלומר, אי ביצוע הניתוח באותן נסיבות לא הווה רשלנות רפואית. זאת גם אם בסופו של דבר, התובע עבר את הניתוח להסרת האשך. לסיכום, השופט פסק שהתובע לא הוכיח רשלנות מצד בית החולים ודחה את התביעה.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום
מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: אבודרט, טיפול אלטרנטיבי, אנטיביוטיקה, אבילק, אינסולין, אווסטין, עילת תביעה, נכות,