www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית, אבחון חיידק טורף אצל ילדה

רשלנות רפואית, אבחון חיידק טורף אצל ילדה

דלקת קרום המוח הינה מחלה קשה הנגרמת על ידי זיהום של נגיף או חיידק, כאשר מרבית החולים הינם ילדים עד גיל 5. למחלה תסמינים רבים, והטיפול שניתן בגינה משתנה בהתאם לאבחון. עם זאת, לדלקת עלולות להיות השלכות הרות אסון כגון אובדן השמיעה, ובמקרים חמורים בהם היא לא מאובחנת במועד, החולה אף יכול למות. דוגמא לאי אבחון דלקת זו עקב רשלנות רפואית, בפסק הדין דנא.

 

רקע

 

במקרה זה, הוגשה לבית המשפט תביעת עיזבונה של קטינה ותביעתם של הוריה לפצותם בגין נזקים שנגרמו בשל מות המנוחה, עקב רשלנות רפואית מצד הנתבעים. על פי עובדות המקרה, ביום ה-18.10.02, המנוחה, שהייתה אז בת חמש, התלוננה על כאבים ברגל ימין ועל חולשה. הוריה מדדו את חומה, נתנו לה אקמול והשכיבו אותה לישון. בשעות אחר הצהריים, המנוחה נלקחה על ידי הוריה למוקד הרפואי שהופעל על ידי הנתבעת, שם בדק אותה רופא שמצא בטן נפוחה וחוסר ערנות. הרופא רשם למנוחה אופטלגין ולאחר שחומה ירד, שחרר אותה לביתה תוך הנחייה לשוב למוקד במידה שמצבה יורע.

 

למחרת, אמה של המנוחה הבחינה בכתמים כחולים על גופה של המנוחה. בהמשך, היא איבדה שליטה על סוגריה ואת הכרתה ואובחן דם בפיה. המנוחה הובהלה לבית החולים ונפטרה מעט לאחר מכן. בנתיחה שלאחר המוות נקבע שמותה היה עקב דלקת קרום המוח שנגרמה על רקע חיידק אלים.

 

לטענת התובעים, הנתבעים התרשלו באי אבחון החיידק שגרם למות המנוחה, לא העניקו לה טיפול הולם ולא הפנו אותה לבית החולים לצורך קבלת טיפול ראוי ונכון, בהתחשב בנסיבות העניין. מנגד, הנתבעים דחו את הטענות באשר להתרשלותם וטענו שהאבחון והטיפול במנוחה היו תקינים. לשיטתם, מות המנוחה נגרם מדלקת קרום המוח שהתפתחה בעקבות חיידק אלים בגוף האחרונה, אותו לא היה ניתן לאבחן במועד. לחלופין, נטען שגם לו הייתה התרשלות, לא הוכח קיומו של קשר סיבתי בין מות המנוחה לרשלנות הנתבעים. זאת מאחר ושיעורי התמותה במקרים אלו הינם גבוהים, גם לנוכח טיפול תרופתי ואשפוז בבית חולים.

 

החלטה

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, נקבע שהרופא המטפל התרשל בטיפול במנוחה. התרשלות זו באה לידי ביטוי בהיעדר רשומה רפואית, מלאה ושלמה, וחוסר בתשתית ראייתית בסיסית להוכחת ביצוען של בדיקות מקיפות. כמו כן, הרופא לא חשד ולא שקל את האפשרות שהמנוחה נדבקה בחיידק מסוכן, שבסופו של דבר הביא למותה. זאת חרף העובדה שהחשש מפני חיידק זה היה ידוע ומוכר בכל עולם הרפואה וכל רופא סביר היה צריך לקחת זאת בחשבון לאור תסמיניה של המנוחה ותלונותיה. יתרה מזאת, הרופא התרשל בכך שלא הותיר את המנוחה להשגחה לפרק זמן מספק על מנת לעקוב אחר שינוי במצבה, חיובי או שלילי.

 

לחלופין, ההתרשלות באה לידי ביטוי באי הפניית המנוחה לבדיקות מקיפות יותר בבית החולים. לבסוף, נקבע שהתרשלות הרופא באה לביטוי בהיעדר אזהרת ההורים באשר לאפשרות של התפתחות מחלה קשה וחיידק אלים. שכן, לו הרופא היה מזהירם, ניתן היה להניח שהם היו עוקבים תדיר אחר מצבה של המנוחה ומבהילים אותה לבית החולים במועד מוקדם יותר, כך שהסיכוי להציל את חייה היה גדל. גם יתר הנתבעים- מי שהתחייבה להעניק את שירותי הרפואה, מעסיקת הרופא והמבטחת, נמצאו רשלנים.

 

הקשר הסיבתי

 

ממכלול הראיות שהוצג בפני השופט, עלה שהיה קיים קשר סיבתי בין התרשלות הנתבעים לבין מות המנוחה. שכן, התובעים הוכיחו על פי מאזן ההסתברות שאלמלא רשלנות הנתבעים, ניתן היה לכל הפחות להתריע על הסיכון להתפתחות דלקת קרום המוח ולהפנות את תשומת לב ההורים לכך. זאת על מנת שיעקבו אחר מצבה של בתם ויאשפזו אותה בבית החולים לצורך עריכת בדיקות מקיפות. נפסק שלו הנתבעים היו עושים זאת, הסיכוי לאבחן את מחלתה של המנוחה ולהציל את חייה היה גדל.

 

מנגד, גורמים נוספים שהיה בהם בכדי להשפיע על התוצאה הקטלנית כגון, סיכוי ההחלמה לו המנוחה הייתה מטופלת כראוי, היו שוליים וזניחים ביחס לגורם העיקרי של הנזק. קרי, רשלנות הנתבעים. הודגש שגם לנוכח שיעור התמותה מהמחלה, הסיכוי שהמנוחה הייתה שורדת לו הייתה מובהלת במהירות לבית החולים ומקבלת טיפול רפואי מתאים, היה גבוה. על כן, נקבע שהיה קשר סיבתי בין רשלנות הנתבעים לנזקם של התובעים.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

בית המשפט קבע כי הרופא התרשל כלפי התובעת ולא מילא את תפקידו כרופא סביר, על בסיס עדות האחות וללא חוות דעת רפואית... 

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל?