www.rashlanut-refuit.org

אי אבחון גידול בראשו של נער

אי אבחון גידול בראשו של נער

רשלנות רפואית יכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות כגון, מתן תרופה לא נכונה, ביצוע הליך שווא, הימנעות מחשיפת כל המידע הרפואי בפני המטופל טרם ביצוע ניתוח, אבחון מחלה רשלני, אי התחקות אחר בעיה רפואית אחרת ועוד. דוגמא לתביעת רשלנות עקב אבחון מאוחר, בפסק הדין דנא.

 

במקרה זה, הוגשה לבית המשפט תביעת רשלנות רפואית בטיפול בסרטן נגד קופת חולים, שרופאי המשפחה שלה טיפלו בתובע. התביעה הוגשה בעקבות אי גילוי מוקדם של גידול בראשו של התובע. גידול זה התגלה בראשו של התובע כאשר היה בן 17.

 

בשנים שקדמו לגילוי, הוא התלונן תדיר בפני רופאת המשפחה על כאבי ראש, סחרחורות, עצבנות, עייפות ועוד. למרות זאת, רופאת המשפחה סירבה לאשר ביצוע בדיקת MRI ורק לאחר שאם התובע התעקשה לבצעה, הבדיקה נערכה. יש לציין שאם התובע התעקשה על ביצוע בדיקה זו מאחר ואביו של התובע סבל גם הוא מגידול במוח. לאחר ביצוע הבדיקה, התגלה הגידול בראש.

 

הרשומות הרפואיות

 

לטענת התובע, הרשומות הרפואיות שנוהלו בעניינו היו חלקיות ולקויות. זאת מאחר ורבות מתלונותיו כלל לא נרשמו ועל כן, היה חסר בתיק הרפואי. בנוסף, חלק מהרשומות שנערכו בכתב היו שטחיות, לא כללו תאריך וספרור עמודים. גם לאחר שהנתבעים עברו לשיטת רישום ממוחשבת, הרישומים היו לקוניים בחלקם. התובע טען שהיעדר רשומה רפואית ותיעוד עלה לכדי הפרה של ההנחיות המשפטיות בדבר ניהול רשומות רפואיות מסודרות ושמירתן והצדיק את העברת הנטל הראייתי.

 

עוד פסקי דין בנושא:
חולה סרטן התאבד לאחר שקרא את פענוח הבדיקות שנשלח אליו בדואר
רשלנות במעקב אחר נקודת חן מסרטנת ותביעה כנגד איכילוב
רשלנות רופא משפחה באבחון סרטן בעקבות אי הפנייה לקולנוסקופיה
האם כריתת רחם במקום הקרנות, בטיפול בסרטן, היא רשלנות רפואית?
ניתוח מיותר בגין אבחון שגוי של סרטן בעמוד השדרה

 

לאחר עיון ברשומות, נקבע שהן אכן היו חלקיות ולא תיעדו את כל תלונותיו הרפואיות של התובע. עם זאת, במקרה זה, החסר לא הגיע לכדי נזק ראייתי שחייב את העברת הנטל לכתפי הנתבעים. מנגד, לאור הרישומים עצמם, נפסק שהטיפול בתובע לימד על רשלנות הנתבעים.

 

תלונות התובע בנוגע לכאב ראש

 

על סמך עדות התובע, נקבע שהוא התלונן על כאבי ראש במשך שלוש שנים לפני שנערכה לו בדיקת MRI. אמנם, לתובע נערכו בדיקות אחרות, שתוצאותיהן לא העידו על ממצא חריג, אך הראשון המשיך להתלונן על כאבים. לפיכך, נקבע שהיה על רופאת המשפחה לשלוח את התובע לבדיקות נוספות, על מנת לאבחן את המקור לכאביו. אולם, הרופאה לא נתנה דעתה לכך, עד לאחר שהופעלו עליה לחצים מצד אם התובע. על כן, הרופאה התרשלה בעבודתה.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בניתוח להסרת גידול סרטני בבלוטת התריס, מתי תוגש תביעה?
רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן הפה, איך אפשר לקבל פיצויים?
רשלנות רפואית באבחון מחלת סרטן מסוג סרקומה, מתי ניתן לקבל פיצויים?
רשלנות רפואית סרטן ריאות, מתי תוגש תביעה?
גידול סרטני בחזה רשלנות רפואית, מתי תוגש תביעה?

 

התרשלות זו יצרה חוסר וודאות באשר לשאלה כיצד הנתבעים היו פועלים לו אבחנו את הגידול במועד. על סמך הלכות משפטיות קודמות, נקבע שחוסר ודאות זו היה בגדר "נזק ראייתי" שנגרם לתובע והצדיק העברת נטל השכנוע לנתבעים. אולם, הנתבעים לא הרימו את נטל השכנוע.

 

האם היה ניתן לגלות את הגידול במועד מוקדם יותר?

 

על סמך חוות דעת רפואיות ועדות התובע, נקבע שהיה ניתן לגלות את הגידול בראש במועד מוקדם יותר. בנוסף, נפסק שלו הגידול היה מתגלה במועד מוקדם, היה ניתן לטפל בתובע בצורה מועילה ולמנוע את הנזקים שנגרמו לו בעקבות המחלה. לא זו אף זו, הרי שהגילוי המוקדם של הגידול היה אפשרי הן לנוכח תלונות התובע והן לאור ההיסטוריה הרפואית של בני משפחתו – מחלת אביו. לסיכום, נפסק שהנתבעים התרשלו בטיפול בתובע ובאבחון מחלתו ועל כן, הם נדרשו לפצותו.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

פיצויים בגין אבחון רשלני ומאוחר של סרטן המעי הגס שגרם למות המטופלת

המנוחה שהיא ילידת שנת 1972, נפטרה ביום 7.10.03 ממחלת הסרטן במעי הגס. התובעים טוענים כי הנתבעים אחרו באיבחון המחלה, בשל טיפול בלתי סביר במנוחה. 

אובדן סיכויי החלמה בגין רשלנות רפואית בסרטן - חישוב שיעור אחריות

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

האם רשלנות בסרטן בגין העדר מעקב לאחר הסרת גידול ממאיר?

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

סרטן לאחר הקרנות נגד גזזת בילדות - האם רשלנות רפואית של המדינה?

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

חובת נוכחות רופא פרטי להיות בחדר הלידה ולבצע את הלידה

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

אי אבחון גידול סרטני לאחר לידה על ידי גניקולוג ורופא מרדים - האם רשלנות?

האם רופאי בית החולים התרשלו כלפי המנוחה בכך שלא אבחון את מחלת סרטן הריאות ממנה סבלה לאחר צילום רנטגן אקראי שבוצע בעקבות דימום ומצוקה רפואית בתום לידה?  

איחור רשלני באבחון גידול בגזע המוח

התובעת טענה כי רופאת המשפחה ורופאי קופת חולים התרשלו בכך שהתעלמו מתלונותיה לאורך שנים, תוך שהם אינם עורכים את הבדיקות והבירורים הנדרשים... 

הרופא בחדר מיון לא הסתכל בגליון הרפואי, האם רשלנות רפואית?

רופא חדר המיון אשר בדק את התובע, לא ידע להשיב בבית המשפט האם עיין בתיק האשפוז או סיכום המחלה של התובע... 

האם ניתנה הסכמה לביצוע ניתוח לכריתת גידול במוח?

האם המטופל נתן את הסכמתו המודעת לביצוע כריתת גידול בבלוטת יותרת המוח? האם במידה והיה המטופל יודע על כל הסיכונים, היה הוא מאשר את קיום ההליך הרפואי?