www.rashlanut-refuit.org

לאחר ניתוח המעקפים נותרה צינורית באורך 15 ס``מ בגוף המטופל

לאחר ניתוח המעקפים נותרה צינורית באורך 15 ס``מ בגוף המטופל

ככלל, מטרתו של פיצוי הניזוק היא להשיב את המצב לקדמותו, טרם קרות הנזק. על כן, אין לפסוק פיצוי מעבר לשיעור הנזק שנגרם לתובע. במקרים חריגים, לבית המשפט סמכות לפסוק פיצוי חריג – פיצוי עונשי, אך זאת רק כאשר מדובר בהתנהגות קיצונית, מרושעת ומחפירה שבוצעה בכוונה או בזדון על ידי המזיק. לרוב, דרישה לפיצויים עונשים כלל לא עולה בתביעות בגין רשלנות רפואית, אך המקרה הבא הינו חריג.

 

במקרה הבא, התובע עבר ניתוח מעקפים בבית חולים במרכז הארץ. לאחר הניתוח, הצוות הרפואי הותיר בגופו צינורית באורך 15 ס"מ, שהתגלתה כעבור 4 שנים על ידי רופא אחר מאותו בית חולים, במהלך צנתור שנערך לתובע. הצינורית הוצאה באמצעות מכשיר מיוחד מגופו של התובע ולאחר מכן, הלה הגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד הצוות הרפואי ובית החולים.

 

לשיטתו, הרופאים העלימו ממנו את עובדת הותרת הצינורית בלבו. בנוסף, הם נמנעו מלציין זאת ברישומים הרפואיים. לא זו אף זו, עשרה חודשים לאחר הניתוח הראשון, התובע עבר צנתור אך לטענתו, הרופא שבצע את ההליך ראה את הצינורית ולא גילה על כך. על כן, נטען שהייתה רשלנות בניתוח. יש לציין שהותרת הצינורית בגוף התובע לא הסבה לאחרון נזקים גופניים. אולם, התובע ראה בהתנהגות הנתבעים שפלה, זדונית ומכוונת וביקש בתביעתו פיצוי בגין נזק לא ממוני ופיצויים עונשים.

 

האחריות

 

העובדה שבגופו של התובע נותרה צינורית לאחר הניתוח, הוכחה בפני בית המשפט והנתבעים הכירו בכך. למעשה, הנתבעים לא חלקו על חבותם לפיצוי התובע בגין הרשלנות שבאה לידי ביטוי בהותרת הצינורית בגופו לאחר הניתוח והימנעות מהוצאתה. יש להדגיש שהשופט הכיר בכך שהתנהגות זו של הנתבעים עלתה לכדי סטייה מסטנדרט הטיפול הסביר והוותה רשלנות.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בניתוח לסגירת אילאוסטומיה, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בגרימת פגיעה עצבית בניתוח לקיבוע שבר, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם בגישה נרתיקית, מתי תוגש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוח לכריתת אפנדיציט, מתי ניתן לתבוע פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוח דיסקטומיה בעמוד השדרה המותני, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

 

צוין שבמקרה זה, היו שלושה שלבים בהם הוכחה הרשלנות: הותרת חלק מהצינורית בגופו של התובע במהלך הניתוח, אובדן צילומי הרנטגן שבוצעו לתובע לאחר הניתוח ואי רישום פרטים חיוניים. שלב זה אף הצדיק העברת נטל הראיה לנתבעים, שלא נתנו הסבר לאובדן התצלומים ולא הרימו את נטל ההוכחה שלא התרשלו. השלב השלישי היה בצנתור שנערך לתובע לאחר 10 חודשים מהניתוח הראשון. בהליך זה, הרופא המטפל היה יכול להבחין בצינורית ללא קושי, אולם הוא לא עשה כן. לפיכך, הייתה רשלנות. לאור האמור לעיל, הרי שלתובע קמה זכאות לפיצויים.

 

נזק לא ממוני

 

לאחר שהתובע נותר עם צינורית בגופו, הוא סבל מכאבים שונים ותלונותיו לא זכו למענה מצד הרופאים. התובע טען שהוא חש זלזול, פחד וחוסר התחשבות במשך אותה תקופה. בנסיבות אלו, נקבע שהתובע היה זכאי לפיצוי בגין נזקו הלא ממוני בשיעור של 150 אלף ₪. הודגש שפיצוי זה היה מעט מוגזם בנסיבות העניין, אך הוא נועד להטיב את נזקו של התובע, שלא היה ניתן להערכה מדויקת, תוך ביטוי הפגיעה הממשית והפחד שליוו את חיי האחרון אותה עת.

 

פיצויים עונשיים, האמנם?

 

לטענת התובע, העוולה בוצעה בכוונה או זדון ולכן, היה ראוי לחייב את הנתבעים לשלם פיצוי עונשי. אמנם, הנתבעים טענו שפיצוי זה לא היה מקובל בפסיקה במקרים של רשלנות רפואית, אך במקרה זה, התובע הוכיח שהרשלנות הייתה בדרגה גבוהה ולכן לטענתו, היה ראוי לחרוג מהלך הרוח המשפטי.

 

אולם, נקבע שחרף דרגתה הגבוהה של הרשלנות בחלק מהשלבים, לא היה במעשי הנתבעים כוונה מיוחדת שהצדיקה חיובם בפיצוי עונשי. זאת מאחר והצינורית לא הושארה בגופו של התובע בכוונה ובמטרה לגרום נזק, וכך גם העלמת צילומי הרנטגן שבוצעו לאחר הניתוח. לא זו אף זו, נקבע שלו מטרת הנתבעים הייתה לגרום לתובע נזק מכוון, הרי שהם לא היו מוצאים את הצינורית לאחר גילויה. לאור האמור לעיל, הוחלט על דחיית בקשת התובע לחיוב הנתבעים בפיצוי עונשי, בפרט מאחר ומצבו של הראשון לא הוחמר עקב המקרה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

התובע נולד בבית חולים הדסה בירושלים. במהלך לידתו, שהיתה לידה וגינאלית רגילה, לאחר שלב יציאת הראש, התברר כי חל סיבוך המכונה "היצרות כתפיים" 

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

במהלך הטיפול במכון אובחן כי התובע סובל מאיחור משמעותי בהתפתחותו המוטורית, הסימנים שהתגלו במהלך המעקב במכון הצביעו על בעיה בשריריו 

האם סעיף 76 לפקודת הנזיקין חוסם בפני התובע את דרכו להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים? 

האם התקבלה הסכמה מדעת לביצוע הצנתור? האם מדובר ברשלנות רפואית אשר גרמה לשיתוק מוחלט? 

התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. 

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

לאחר ניתוח לתיקון עמוד השדרה סבל הנער מסיבוכים נשימתיים, והוריו טענו כי לא הוזהרו מפני סיכוני ההרדמה לכן מדובר ברשלנות. 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח לקיבוע שבר בירך של קשישה, עקב החלטה שגויה לבצע שתי פרוצדורות של הוצאת פלטה והשתלת פרק ירך מלאכותי בניתוח אחד.  

התובעת עברה ניתוח לתיקון דליפת שתן בבית חולים הדסה. בעקבות שורה של התרשלויות, התובעת זקוקה לדיאליזה קבועה ואינה שולטת על הסוגרים.  

התובעת טענה כי הניתוח לתיקון פריצת דיסק לא היה דחוף וגרם להתפשטותם של רסיסי דיסק, שבעקבותיו בוצע ניתוח שני.  

ילדה כבת שש, עברה ניתוח להוצאת אבן חצץ שחדרה לאוזנה. בעקבות הניתוח הילדה איבדה את שמיעתה, לכן הוריה הגישו תביעה בגין רשלנות רפואית. 

האם בית החולים יפצה אדם, שעבר שני ניתוחים כושלים, לטיפול ברפלוקס קיבתי ושטי, ונותר עם נכות קבועה במערכת העיכול? 

בעקבות ניתוח שגרתי להוצאת אבנים מכיס המרה, התרחשה דליפה שמקורה לא זוהה 

האם אי ביצוע בדיקת MRI לפני ניתוח עלה כדי רשלנות רפואית? האם בית המשפט יפסוק פיצויים למנותחת? 

האם רופא אורטופד אשר ניתח את הרגל הלא נכונה יושעה מתפקידו? דוגמא לרשלנות בניתוח החלפת ירך... 

האם רשלנות בבית החולים הלל יפה במסגרת טיפול לאחר ניתוח לקיצור קיבה? האם רשלנות הרופאים גרמה לאי אבחון תסמונת ורוניקה?