www.rashlanut-refuit.org

ניתוק החולה מן המוניטור

ניתוק החולה מן המוניטור

בתביעות רשלנות רפואית, מקובל להיעזר בחוות דעת רפואית מטעם מומחים, הן בכתבי התביעה והן בכתבי ההגנה. למעשה, חוות דעת אלו הכרחיות על מנת להוכיח טענות בנושאים עובדתיים רפואיים. במקרים בהם ישנן מחלוקות בין המומחים, ובית המשפט נדרש להכריע בשאלה מסוימת, בסמכותו למנות מומחה רפואי מטעמו על מנת שיכריע במחלוקת. עם זאת, ישנם מקרים בהם בית המשפט נמנע מלאמץ את חוות הדעת של המומחה מטעמו. דוגמא לכך, ניתן לראות בפסק הדין דנא.

 

עוד פסקי דין בנושא:
מינון יתר של תרופת קומדין והקשר לאירוע מוחי
חולה כליות קיבל מרשם לתרופה מסוכנת - רשלנות במתן תרופות מצד רופא משפחה
רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום טיפול תרופתי - רשלנות?
במהלך הריון נעשה שימוש בתרופה שלא אושרה בארצות הברית - האם רשלנות?
אובייקטיביות מומחה רפואי במסגרת תביעה ייצוגית נגד חברת תרופות

 

בתביעה זו, התובעים עתרו לחיוב הנתבעים בפיצוי עקב פטירת המנוח בבית החולים בשל רשלנות רפואית במתן תרופות ובטיפול הרפואי, כאשר בין הצדדים הייתה מחלוקת הן באשר לשאלת החבות והן באשר לגובה הנזק. טענת הרשלנות התמקדה בשני מהלכים רפואיים שבוצעו במנוח. האחד, החלטה לנתקו מחיבור למוניטור במהלך אשפוז במחלקה הפנימית, יום לפני פטירתו. השני, מינון התרופה שניתנה למנוח ולטענת התובעים, היה גבוה מידי ביחס לרמת לחץ הדם הנמוך של הראשון.

 

החיבור למוניטור

 

מהרישום הרפואי שהוגש בעניינו של המנוח עלה שההחלטה לחברו למוניטור התקבלה במחלקה הפנימית בה הוא אושפז לנוכח תלונותיו על חולשה כללית. עם זאת, הרופא המטפל טען שהחיבור למוניטור נעשה כדבר שבשגרה לחולי המחלקה (על מנת לעקוב אחר מצבם וללמוד אותו, כאשר במידת האפשר, מנתקים מהמכשיר). קרי, הנתבע טען שבמקרה זה, החיבור למוניטור של המנוח היה שגרתי והניתוק נעשה לאחר שמצבו השתפר.

 

אולם, כאמור, מהגיליון הרפואי עלתה תמונה אחרת לפיה החיבור נעשה מכוח החלטה פוזיטיבית של רופא תורן על רקע התדרדרות המנוח. הניתוק נעשה מכוח הוראת הרופא הבכיר, לאור שיפור במצבו של המנוח. על רקע השתלשלות העניינים, עלתה השאלה האם נפלה התרשלות בניתוק המנוח מהמוניטור יום לפני מותו, או בכך שהוא לא חובר מחדש לאחר שמצבו שב להתדרדר.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית במתן תרופות נוגדות דלקת לחולה כליות, מתי אפשר לקבל פיצויים?
רשלנות רפואית - מתן תרופות

 

המומחה מטעם התובעים טען שלאור מצבו הקליני של המנוח, שבל מאוטם חריף בשריר הלב והפרעת קצב, היה על הצוות הרפואי להשאירו תחת ניטור ומעקב ממושך ורציף. זאת בפרט לאור העובדה שבתחילת האשפוז, המנוח נזקק להחייאה ממושכת ומכות חשמל רבות.

 

המומחה הדגיש שהמנוח הוגדר כחולה בדרגת סיכון חמורה יותר ובתמותת סיכון גבוהה יותר והיה מקום לחברו למוניטור למשך שבוע ימים, לכל הפחות, ולא לתקופת זמן קצרה יותר כפי שהיה במקרה זה.

 

מנגד, המומחה מטעם הנתבעים הסכים לכך שהעובדה שהמנוח סבל מהפרעות קצב בתחילת האשפוז הוותה גורם סיכון לתמותת יתר בחודש שלאחר האוטם. אולם, במקרה זה, מצבו של המנוח השתפר ותפקוד הלב עלה לגבול התחתון של הנורמה. בנוסף, המנוח לא סבל מתעוקת חזה לאחר האוטם ובדיקות שונות שנערכו לו הצביעו על שיפור במצב.

 

על כן, נטען שהניתוק מהמוניטור היה מוצדק, בפרט לאור מגבלות התקציב להחזקת חולים ביחידות בתי החולים. המומחה אף ציין שההחלטה לחבר את מנוח למוניטור התקבלה אף היא מחמת הזהירות המופלגת ולא הייתה הצדקה להמשך הניטור הקבוע בחולה, לאור מצבו הבריאותי.

 

המומחה מטעם בית המשפט ציין בחוות דעתו שלא הייתה הצדקה רפואית להאריך את אשפוזו של המנוח במחלקה הפנימית לאור השיפור במצבו. בנוסף, לאחר האשפוז במחלקה הפנימית, לא היה צורך בחיבור למוניטור מאחר והחולה היה כשיר להשתחרר ומצבו לאחר ההתקף היה יציב, על פי אמת מידה אובייקטיבית. באשר לניתוק מהמוניטור, המומחה סבר שלא היה טעם להשאיר את המנוח מנוטר למשך פרק זמן ארוך, משיקולים של שיקום החולה. לסיכום, המומחה סבר שהמנוח קיבל תשומת לב רפואית רבה במחלקה הפנימית, יותר ממה שנדרש במצבו ולא הייתה רשלנות בטיפול בו.

 

החלטה


בפתח הדיון, הודגש שלא הייתה מחלוקת בדבר העובדה שההחלטה להעביר את המנוח למחלקה הפנימית הייתה ראויה וסבירה בנסיבות העניין. עם זאת, לא כך היה באשר להחלטה לנתקו מהמוניטור. בעניין זה, השופטת אמצה את חוות הדעת של המומחה מטעם התובעים. דהיינו, שהנתבעים התרשלו עת ניתקו את המנוח מהמוניטור מוקדם מהנדרש. בנוסף, נקבע שלאור הראיות שהוצגו בבית המשפט, היה על הרופא הסביר לצפות פגיעה בחיי החולה עקב ניתוק מהמוניטור ותחושותיו הסובייקטיביות בדבר כאבים וחולשה.

 

זאת ועוד, הודגש שהשימוש במוניטור שונה משימוש בתרופה בעלת השפעות לוואי, או בביצוע תהליך כירורגי מסובך, שיש לשקול את ביצועו מחמת הסיכון והעלות. למעשה, כל תפקידו של המוניטור הוא לנטר ולפקח על החולה ולעלויות שימושו – פגיעה פסיכולוגית בשיקום החולה ועלות תקציבית, יש השפעה שולית. על כן, לא היה מקום להורות על ניתוק החולה מהמכשיר, שהיה יכול להתריע במועד על התדרדרות במצבו של המנוח ולמנוע את מותו.

 

לאור האמור לעיל, נקבע שבית החולים התרשל בטיפול במנוח בכך שניתק אותו מהמוניטור טרם עת. מאחר והרשלנות הוכחה, לא היה צורך לדון במחלוקת הנוספת בעניין החבות – מינון לא נכון של תרופה. עם זאת, השופטת ציינה שבעניין זה, לא הוכחה רשלנות של בית החולים ואף המומחה מטעם התובעים סבר שהמינון שניתן למנוח היה ראוי וסביר בנסיבות המקרה.
 

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום
מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? 

רופאת המשפחה התרשלה באבחון מחלת ריאה אינטרסטיציאלית ממנה סבל התובע ובעקבות כך נגרם לו נזק רפואי בלתי הפיך... תגיות: אבודרט, עילת תביעה, אבילק, אינסולין, אנטיביוטיקה, טיפול אלטרנטיבי, נכות, אווסטין,