www.rashlanut-refuit.org

האם אבחון המחלה היה מציל את המנוח ממוות?

האם אבחון המחלה היה מציל את המנוח ממוות?

בחלק מתביעות הנזיקין, והרשלנות הרפואית בפרט, הנתבע מודה שהתרשל. קרי, שהינו אחראי לנזקו של התובע. על כן, בית המשפט אינו נדרש לבחון שאלה זו וניתן לדון בגובה הנזק בלבד. אולם, פעמים רבות הצדדים חלוקים גם בשאלת הנזק, היקפו והפיצוי המגיע בגינו. דוגמא לכך, בפסק הדין דנא.

 

עוד פסקי דין בנושא:
מחלוקת בנוגע לתוחלת חיים של נפגע רשלנות רפואית בלידה
קיצור תוחלת חיים של מעשן כבד אשר צורך אלכוהול - האם רשלנות רפואית?
זכות עובר לתבוע בגין קיצור תוחלת חיים עקב רשלנות רפואית
מהי מהות הפיצוי בגין קיצור או אובדן תוחלת חיים?
פיצויים: פיצוי בגין קיצור תוחלת חיים

 

במקרה דנן, הוגשה תביעת רשלנות רפואית נגד משרד הבריאות על ידי עיזבון המנוח בגין מותו בבית חולים ממשלתי בארץ. המוות נגרם לאחר שבמהלך שהותו בחדר המיון, המנוח סבל ממפרצת שלא אובחנה. יש לציין שהתביעה הוגשה גם על ידי יורשיו של המנוח.

 

עובדות המקרה

 

על פי עובדות המקרה, המנוח היה בן 47 במותו והוא סבל ממחלת לב מגיל צעיר. על כן, עבר ניתוח מעקפים כבר בהיותו בן 36. בנוסף, הוא סבל מיתר לחץ דם. ביוני 2001, המנוח הגיע לבית החולים בעקבות כאבי בטן עזים. הוא נבדק ולבסוף שוחרר, לאחר שהיה יציב מבחינת דופק, לחץ דם ויתר המדדים החיוניים. כאשר המנוח הגיע לפתח ביתו, הוא התמוטט. הוא טופל על ידי רופא שהוזעק למקום ונלקח לבית החולים באמבולנס, כאשר בדרך בוצעו בו ניסיונות החייאה. אולם, מאמצי ההחייאה לא צלחו ולבסוף, מות המנוח נקבע בחדר הניתוח כתוצאה מדימום תוך בטני ומפרצת.

 

יש לציין שהצדדים לא היו חלוקים באשר לשאלת האחריות. אלא, המחלוקת באה לידי ביטוי בשאלה בדבר סיכוי המנוח לשרוד לאור העובדה שסבל ממפרצת. בנוסף, גם לו היה שורד, מה הייתה תוחלת חייו בהתחשב בעברו הרפואי.

לטענת התובעים, לו הנתבעת הייתה מאבחנת את המפרצת ואת הדימום התוך בטני בעת שהותו של המנוח בבית החולים, והלה לא היה משוחרר לביתו, ניתן היה למנוע את מותו. התובעים טענו שלו מות המנוח היה נמנע, הרי שהוא היה שב לעבודתו בהיקף מלא וזוכה לקידומים, כך שהכנסתו הייתה עולה באורח ניכר.

 

עוד מאמרים בנושא:
כיצד מחשבים פיצויים על קיצור תוחלת חיים בגין רשלנות רפואית?

 

מנגד, נטען שגם לו המפרצת הייתה מאובחנת על ידי הרופאים, סיכוי המנוח לשרוד את הניתוח היו נמוכים הן עקב הממצא עצמו והן בשל ההיסטוריה הרפואית שלו. לא זו אף זו, נטען שגם לו המנוח היה שורד את הניתוח לתיקון הדימום והמפרצת, הוא היה נדרש לפרוש מעבודתו טרם גיל הפנסיה ובכל מקרה, לא היה מקודם וזוכה לתוספת שכר.

 

סיכוי המנוח לשרוד

 

בשאלה זו, הוצגו חוות דעת מומחים שונים, הן מטעם התובעים, הן מטעם הנתבע והן מטעם בית המשפט. בסופו של דבר, חוות דעתו של מומחה בית המשפט היא שהתקבלה ולפיה, המנוח הגיע לבית החולים עם כאבי בטן חריפים שהקרינו ללב. על כן, ניתן היה להניח שכבר במועד האשפוז, הוא סבל ממפרצת, גם אם הייתה בתחילתה, שהובילה לקרע בבטן.

 

אולם, גם לו המנוח היה מאובחן כיאות, לא היה ניתן לנתחו בבית החולים הממשלתי בשל היעדר צוות זמין ומיומן. על כן, סיכויי היוותרותו בחיים לאחר הניתוח עמדו על 50%. עם זאת, גם שליחת המנוח לבית חולים סמוך על מנת לעבור ניתוח הייתה מפחיתה את סיכוי הישרדותו לכ-35%. זאת לנוכח טלטולי הדרך והחשש להחמרת הפגיעה.

 

זאת ועוד, גם עברו הרפואי של המנוח השפיע על סיכוי הישרדותו. המומחה קבע שמאחר והמנוח היה חולה בטרשת ללבית, סבל מיתר לחץ דם, עישן ועבר ניתוח מעקפים בהיותו בן 36, סיכוי הישרדותו פחתו ונעו בין 25% ל-11%. השופט קיבל קביעה זו והדגיש שהתובעים לא הציגו ראיות ממשית מהן היה ניתן ללמוד שהמנוח היה נמנה דווקא על אחוז האנשים שהיו שורדים את הניתוח. עם זאת, בכך לא היה בכדי לשלול מהתובעים פיצויים.

 

קיצור תוחלת החיים

 

גם בשאלה זו השופט אימץ את חוות דעתו של המומחה הרפואי מטעם בית המשפט ונקבע שעל רקע המחלות מהן המנוח סבל – יתר לחץ דם, מחלת הלב והמפרצת, תוחלת חייו של האחרון קוצרה בכ-20 שנה מתוחלת חייו של גבר ממוצע בישראל, ללא כל קשר לשאלת הרשלנות.

 

בעניין זה, הודגש שלעובדה שהמנוח נהג לעשן בעבר לא הייתה חשיבות. זאת מאחר והוא הפסיק עם הרגל זה שנים רבות קודם לכן ולא הייתה עדות לכך שהמנוח לקה בסרטן הריאות או מחלת ריאות אחרת. כלומר, תוחלת החיים קוצרה בכל מקרה, ולעישון ולרשלנות הצוות הרפואי לא הייתה השפעה על כך. על סמך קביעה זו, חושבו סכומי הפיצויים להם התובעים היו זכאים בעקבות קיצור תוחלת החיים, הפסד השתכרות, הוצאות נוספות וכאב וסבל.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

רשלנות רפואית בבדיקת מאמץ, מתי תוגש תביעה?

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בנוגע לפיצויי בעבור נזק כלכלי עקיף למשפחה לאחר רשלנות רפואית

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה - העברת נטל הראיה

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

רשלנות רפואית באבחון סרטן בלוטת התריס על ידי רופא צבאי

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך טיפול לאבחון גידול סרטני

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

ביקור בית של רופא תורן - רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

מוות במהלך טיפול בדלקת קרום המוח - רשלנות רפואית של חדר מיון

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

רשלנות באבחון דימום מוחי עכבישי על ידי רופא חברת "ביקורופא"

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

רשלנות באבחון מחלה? לא נעשו בדיקת דם למרות שיתוק על שם בל

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום טיפול תרופתי - רשלנות?

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי בבית חולים נהריה?

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

תביעה בעקבות רשלנות רפואית בבית אבות - חולה נפטר בגין אי אבחון מחלה

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

מטופל שוחרר מחדר מיון למרות בדיקת א.ק.ג לא תקינה - האם רשלנות?

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

הפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון - אי אבחון אירוע מוחי

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

רופא משפחה לא אבחן מפרצת מוחית - האם רשלנות רפואית?

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם רשלנות רפואית באי ביצוע בדיקת CT גרמה לעיוורון?

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: אבילק, טיפול אלטרנטיבי, דיאבטס אינסיפידוס, אווסטין, נכות, אינסולין, אבודרט, עילת תביעה,