www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בהתקנת שיניים תותבות, מתי תוגש תביעת פיצויים?

רשלנות רפואית בהתקנת שיניים תותבות, מתי תוגש תביעת פיצויים?

שיניים תותבות נועדו להשלים שיניים חסרות ולאפשר למטופל לנהל אורח חיים תקין, שיאפשר לו לאכול ולדבר כרגיל, ואף לשמור על מראה הפה ללא שינוי בתבנית ובצורה וללא עיוות הלסת. קיימים סוגים שונים של שיניים תותבות: תותבות חלקיות המשלימות שן בודדת חסרה או מספר שיניים, אשר את התותבות מצמידים לשיניים בעזרת ווים מיוחדים ותותבות שלמות במקרה שהמטופל חסר שיניים ויש לבצע התקנת תותבות לכל הלסת העליונה והתחתונה.

 

בשנים האחרונות מוגשות יותר ויותר תביעות בגין רשלנות רפואית של רופאי שיניים. כמו בכל הליך רפואי אחר, הרשלנות, אשר עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך, יכולה להתרחש בכל שלב בטיפול, הן באבחון, בבדיקות המוקדמות או היעדרן, הן בטיפול עצמו והן בשיקום. עם זאת, לא כל כאב שמקורו בטיפול שיניים נגרם עקב רשלנות של הרופא.

 

רשלנות רפואית בהתקנת שיניים תותבות יכולה לבוא לידי ביטוי בטיפול בחוסר מיומנות ובחוסר מקצועיות, תוך הפרת חובת הזהירות של הרופא כלפי החולה. אי התאמה בגודל ובצורה של התותבות למבנה הפה, ביצוע הטיפול ללא הסכמה מדעת של המטופל, כלומר לא להסביר לו מהן ההשלכות של התקנת התותבות, האם יש לעקור שיניים, להרכיב שתלים קבועים וכדומה. 

 

הרופא לא התקין את השיניים התותבות כראוי 

 

תביעה בגין רשלנות רפואית בהתקנת שיניים תותבות הוגשה לבית המשפט. לטענת התובעת, רופא שיניים מטעם קופת חולים התחייב להכין לה שיניים תותבות חדשות תמורת 10,000 שקלים זאת לאחר שהתותבות הקודמות אבדו בעת אשפוזה בבית החולים. הרופא אף התחייב למדוד את פיה של התובעת ולערוך ביקורים בכדי לבדוק את מצבה.

 

התובעת טענה שהרופא התרשל ולא התקין את השיניים התותבות כיאות. בנוסף, הרופא זלזל והותיר לה שארית שורש בשן, כך שלא הייתה לה אפשרות להשתמש בתותבת התחתונה והיה עליה לאכול אוכל טחון בלבד. עם זאת התובעת לא צירפה לתביעתה חוות דעת רפואית כדי לבסס את טענותיה.

 

מנגד, קופת חולים ביקשה לדחות את התביעה על הסף מחמת היעדר חוות דעת רפואית והיותה טורדנית וקנטרנית. לגופם של דברים, נטען שהרופא המטפל עמד בהתחייבויותיו. שכן, הוא הגיע לתובעת, שאושפזה אותה עת בבית החולים ומדד את פיה שלוש פעמים. בנוסף, הרופא הגיע לבית התובעת לשם התקנת התותבות וביקר אותה עוד מספר פעמים כדי לסייע לה בשיקום. כל זאת, מבלי לגבות תוספת תשלום כנהוג ועקב בקשותיה של בתה.

 

התובעת לא הוכיחה את יסודות עוולת הרשלנות

 

הרופא הוסיף וטען שהשיניים התותבות שהוכנו היו תקינות וששארית השורש שנותרה בפיה של התובעת הושארה שם על ידי הרופא הקודם, ולא היה ניתן לדעת על קיומה טרם התקנת התותבות.

 

לאחר עיון בכתבי הטענות ונוכח מכלול הראיות, הוחלט על דחיית התביעה. שכן, במקרה זה, התובעת לא הוכיחה את יסודות עוולת הרשלנות, בגינה דרשה פיצויים. למעשה, נקבע שהרופא המטפל העניק לתובעת טיפול מעבר לדרוש, הוא הגיע לבית החולים ולביתה מספר פעמים, ערך את הבדיקות והתקין לה תותבות. הרופא אף שב לביקור אצל התובעת לאחר מכן, כדי לבדוק את החלמתה. על כן, השופט פסק שהרופא לא זלזל במצבה של התובעת והתחייבותו בוצעה במלואה.

 

נוסף על כך, השופט קבע שהתובעת השתמשה בתותבות, בניגוד לטענתה. זאת לאור עדות מנהל המרפאה שראה את התובעת עם התותבת בפה. כמו כן, ממראה התותבת ניתן היה ללמוד על כך שנעשה בה שימוש. יתרה מזאת, השופט דחה את טענת התובעת באשר להתקנת רשלנית של השיניים והדגיש שלעניין זה, לא היה די בטענתה לאי נוחיות בעת השימוש. שכן, אי נוחיות זו היא תופעת לוואי נפוצה של הסתגלות לתותבות חדשות. זאת ועוד, התובעת לא הגישה כל חוות דעת רפואית בנוגע לטענה שלעיל, והדבר נזקף לחובתה.

 

באשר לשאריות השן שנותרו בפיה של התובעת, במקרה זה לא הוכח שהשאריות גרמו לנזק. יתרה מזאת, יתכן שהשן נותרה בפיה של התובעת לאחר התקנת התותבות הראשונות, ולא הפריעה לה. על כן, הוחלט שהרופא לא התרשל בטיפול בתובעת והתביעה נדחתה.

 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית ואחריות רופא בגין נזק נדיר. המטופל התעלף במהלך ניסיונו לקום לאחר טיפול עקירת שן בינה... 

במסגרת הטיפול ביצע הנתבע , ביום 3.1.96, השתלה, בלסת השמאלית התחתונה ובלסת הימנית התחתונה של התובע. בצד השמאלי עבר הטיפול בהצלחה. לעומת זאת, בשעת הקדיחה בצד הימני, הרגיש לפתע התובע זרם חזק וכאב בלתי נסבל למרות ההרדמה.  

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

לטענת התובעת, הנתבע שהינו רופא שיניים התרשל בטיפול בה.תביעת התובעת התקבלה 

התובעת פנתה לנתבע, כירורג ברפואת שיניים, לצורך טיפול בבעיית שיניים ופה שהתמקדה בתנוסדיות חלקית של השיניים שנותרו בפיה 

התובע קיבל תוכנית לטיפול בחלל הפה. הטיפול כשל ולתובע נגרמו נזקים בגינם הגיש תביעה זו 

פיצוי בשל נזקי רשלנות בטיפול השתלת שתלי שיניים אשר גרמה לתובעת ללקויות קשות בחלל הפה. התובעת נזקקה לטיפולים מתקנים  

התובע הגיע לקליניקת הנתבע לשם ביצוע עקירת שן בינה, עקירה שבמסגרתה, טופל התובע בין היתר בחומר מרדים (אלחוש). לאחר הטיפול נפל התובע על פניו שתיים משיניו זזו. התובע קיבל טיפול מידי 

התובעת מבקשת לחייב את הנתבע, רופא שיניים, לפצותה בגין נזקים שנגרמו לה במהלך טיפולו בשינייה. לטענתה, הנתבע התקין בלסתה התחתונה גשר שאינו תקין, ללא התאמה לסגר הטבעי של פיה ובניגוד למקובל.  

התובע עבר טיפול שורש בשיניו על ידי הנתבע. הטיפול כשל וגרם לתובע לריקבון מתחת לשיניים המטופלות  

בעקבות טיפול שיניים רשלני, התובע סבל מכאבים עזים ונפיחות בחניכיים, שלא ירדה עד לעקירת השיניים.  

רופא שיניים פרטי הסכים לעקור שן לחולת סכרת, למרות שהיה מודע לסיכונים. זמן קצר לאחר העקירה, המטופלת נפטרה. 

לאחר טיפול שיניים צבאי, לקתה המטופלת בזיהום קשה בעצם שהצריך טיפולים מסובכים בארצות הברית. 

האם חובת מתן טיפול חלה גם על רופאי שיניים? האם רופא שיניים חייב לתת טיפול רפואי מכוח חוק זכויות החולה? 

האם טיפול שיניים שלא נעשה ברשלנות, אך שגרם נזק בעצב הפנים, יזכה את הנפגע בפיצויים? 

בית המשפט פסק פיצויים בסך כ-60,000 ₪ בגין רשלנות בטיפול שיניים אשר קיבל אזרח ישראלי המתגורר בארצות הברית... 

האם רופא שיניים היה צריך להציע למטופלת טיפול חלופי יקר, וזאת למרות שהוא ידע כי מצבה הכלכלי איננו מן המשופרים? 

האם רופא שיניים העניק למטופלת טיפול שורש בשן, מבלי להסתמך על בדיקה מעמיקה לפני כן? 

האם טיפולים ליישור שיניים חייבים להתבצע על ידי רופא שיניים מומחה באורטודנטיה? האם במקרה שהרופא איננו מומחה מדובר ברשלנות רפואית? 

בית המשפט קבע כי טיפול השיניים אשר ניתן לתובעת היה תוך רשלנות רפואית. לאחר מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט, נקבע כי יש לקבל את התביעה...