www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בניתוח קיבוע חוליות גב תחתון, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?

רשלנות רפואית בניתוח קיבוע חוליות גב תחתון, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?

חוליות עמוד השדרה הן 36 עצמות המרכיבות את עמוד השדרה, ויוצרות מבנה חזק וגמיש המאפשר יציבות תקינה. כאשר עמוד השדרה אינו תקין, למשל במקרים של עקמת, פריצת דיסק או שבר מאמץ בעקבות תזוזה של אחת החוליות, עלולים להיווצר עומסים, חוסר סימטריה וכאבים חזקים בגב ובפרקים.


ניתוח לאיחוי חוליות בעמוד השדרה - Spinal Fusion - נועד לתקן הפרעות בעמוד השדרה. במהלך הניתוח מחוברות ומקובעות שתי חוליות או יותר זו לזו באמצעות בורגי מתכת, כדי שלא תיתכן תזוזה ביניהן, בצורה בלתי הפיכה.


כיצד מתבצע ניתוח איחוי חוליות בעמוד השדרה?


תחילה המטופל מורדם, בדרך כלל בהרדמה מלאה. לאחר מכן ישנן שלוש אפשרויות לביצוע הפרוצדורה: בשכיבה על הבטן כאשר החתך מבוצע בצוואר או בגב, בשכיבה על הצד כאשר החתך מבוצע בצד הבטן, או בשכיבה על הגב כאשר החתך מבוצע בצד הצוואר.


לאחר החיתוך מופרדים כלי הדם, הרקמות והשרירים באופן עדין כדי לחשוף את עמוד השדרה, ואז מתבצע איחוי החוליות עצמו באמצעות שתלים, לוחיות וברגים.


רשלנות רפואית במהלך ניתוח חוליות בגב


אם במהלך הניתוח נגרם למטופל נזק בעקבות חריגה של הצוות הרפואי מהנורמה הרפואית המקובלת או פרוטוקולי הזהירות והטיפול, ייתכן שמדובר ברשלנות רפואית. אחד הגורמים לרשלנות רפואית במהלך ניתוח לקיבוע חוליות בעמוד השדרה, הוא כאשר ההליך הכירורגי אינו מבוצע באופן נכון, או כאשר התבצעה טעות במיקום בורגי המתכת או אביזרי הקיבוע האחרים.


פיצויים של 380 אלף שקלים למטופלת שנגרמו לה כאבים יוצאי דופן עקב מיקום מוטעה של בורג במהלך ניתוח קיבוע חוליות


בית משפט השלום בירושלים קיבל תביעת פיצויים של אישה בשנות ה-50 לחייה, בעקבות נזקים וכאבים בלתי נסבלים שנגרמו לה במהלך ניתוח לקיבוע חוליות שבמסגרתו הורכב בורג במיקום לא נכון, טעות אשר הובילה לשני ניתוחים נוספים שלא הצליחו להקל את סבלה. לאחר בחינת הנתונים והעובדות השופטת קבעה כי הפרוצדורות הרפואיות שעברה האישה גרמו לה לכאב יוצא דופן, והיא זכאית לפיצויים.


האישה חלתה בפוליו בילדותה וסבלה מאז ממוגבלות ברגלה הימנית. בשנת 2012 עברה בדיקת MRI עקב כאבי גב המקרינים לרגלה, והומלץ לה לבצע ניתוח לאיחוי החוליות. אחרי הניתוח התעוררה עם כאבים בלתי נסבלים, שלא השתפרו גם עם משככי כאבים חזקים.


בבדיקה התברר שהבורג אשר הוחדר לחוליה במהלך הניתוח הוכנס במיקום שגוי, והמטופלת נאלצה לעבור ניתוח נוסף לשחרור הבורג. אך במהלך הניתוח השני נוצר קרע שדרכו דלף נוזל מעמוד השדרה, והאישה נאלצה לעבור ניתוח שלישי לסגירת הדלף.


מאז ועד היום ממשיכה האישה לסבול מכאבים, ואף על פי שעברה פרוצדורות נוספות וטופלה במרפאת כאב, לא חל שיפור משמעותי במצבה.


מיקום הבורג השגוי בניתוח הראשון הוביל לשני ניתוחים נוספים שהותירו את המטופלת עם פגיעה בעמוד השדרה וכאבים עזים


מומחה רפואי בתחום האורתופדיה אשר מונה על ידי בית המשפט לצורך קביעת נכותה של המטופלת, סיכם בחוות הדעת הרפואית שהגיש לבית המשפט כי האישה סובלת מצליעה ברגלה הימנית ומוגבלות ניכרת בטווח התנועה בגב. לפי הערכתו של הרופא המומחה, המטופלת סובלת מ-40% נכות צמיתה עקב הגבלת התנועה וכן לאור הצלקת המכערת והרגישה שנותרה בגבה.


המטופלת טענה כי היא נזקקה לעבור שני ניתוחים נוספים בעקבות רשלנות הרופאים בניתוח הראשון, ובנוסף היא נותרה עם פגיעה חמורה בגבה. מנגד, מטעם בית החולים הנתבע נמסר כי מיקומו המוטעה של הבורג אינו עניין חריג בניתוחים מהסוג הזה, וכי מצבה הנוכחי של המטופלת נובע ממחלת הפוליו שבה לקתה בילדותה ואינו קשור לסדרת הניתוחים שעברה.


לאחר סקירת טענות הצדדים, בחינת חוות הדעת הרפואית והתרשמותה מהראיות, השופטת קיבלה את התביעה. היא הביאה בחשבון שלא ניתנה עדות לגבי שיעור העזרה שלה נזקקת האישה בביתה מבני משפחתה, וכי מדובר בעקרת בית שלא היו לה הכנסות השתכרות.


נתונים נוספים שנשקלו היו מצבה הפיזי של המטופלת אשר הצריך את הניתוח הראשון, אך גם כי הניתוח הראשון הוביל לשני ניתוחים נוספים. כמו כן התייחסה השופטת לכך שחלפו חודשים ארוכים בין ההליכים, וכי מיקומו המוטעה של הבורג גרם למטופלת כאבים עזים, חריפים ויוצאי דופן בעוצמתם, אשר לא ניתן היה לטפל בהם אפילו באמצעות משככי כאבים חזקים. בסופו של דבר קבעה השופטת כי המטופלת תקבל פיצויים בסכום של 380 אלף שקלים, כאשר סכום זה כולל את שכר טרחת עורכי הדין.


ת"א 34772-06-17
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: חמצת, סחרחורת, קריש דם, קדחת ים תיכונית, חולשה כללית, צפיפות עצם, תלמוס, ציסטה,