www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית באיחור באבחון סרטן מסוג לימפומה, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?

רשלנות רפואית באיחור באבחון סרטן מסוג לימפומה, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?

סרטן מסוג לימפומה מתפתח במערכת הלימפה שמהווה חלק ממערכת החיסון של הגוף, אשר עוזרת להגן על הגוף מפני מזהמים שונים. היא מורכבת בין היתר מבלוטות לימפה שמקושרות באמצעות רשת צינורות לימפה זעירים. בלוטות הלימפה ממוקמות באזורים שונים בגוף, אשר חלקן ניתנות למישוש וחלקן פנימיות יותר.


מהם התסמינים של סרטן מסוג לימפומה?


התסמין הראשון הוא בדרך כלל נפיחות גוברת בבלוטת לימפה אשר לרוב לא מלווה בכאב. תסמינים נוספים ללימפומה עשויים לכלול הזעה במשך הלילה או חום בלתי מוסבר, שיעול או קוצר נשימה ממושכים שהולכים ומחמירים, גירוד שאינו חולף בכל הגוף, אובדן תיאבון, ירידה במשקל ועייפות.


אבחון המחלה נעשה בין היתר באמצעות ביופסיה אשר מתבצעת לרוב תחת הרדמה מקומית. במהלך הביופסיה נוטלים דגימה מבלוטת הלימפה החשודה ולאחר מכן מבצעים הסתכלות במיקרוסקופ. הביופסיה מתבצעת לאחר שמודגמת בבדיקת הדמיה כגון צילום רנטגן, אולטרסאונד או CT, בלוטת לימפה מוגדלת שלפי החשד נגועה בלימפומה. בדיקות אבחון נוספות כוללות בין היתר ספירת דם מלאה, זרימה ציטומטרית ואימונוהיסטוכימיה, בדיקת FISH שעושה שימוש בצבעים מיוחדים כדי לבחון את הד.נ.א של תאי הלימפומה.


גידולים מסוג לימפומה לרוב מתפתחים בטחול, בקיבה ובמעיים, בפוליפים ובשקדים, במח העצם ובקשריות הלימפה שמצויות בכל חלקי הגוף.


כיצד מטפלים במחלה?


הטיפול במחלה יכול לכלול כימותרפיה, טיפול ממוקד מטרה, טיפולי קרינה, השתלת מח עצם ועוד.


במקרה של איחור באבחון סרטן מסוג לימפומה ניתן להגיש תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית נגד הצוות הרפואי. במסגרת התביעה התובע יצטרך להוכיח באמצעות חוות דעת של מומחה רפואי בתחום האונקולוגיה כי הצוות הרפואי התרשל כלפי המטופל וכי נגרם למטופל נזק בעקבות התרשלות זו.


פיצוי בסך 1,134,679 שקלים עבור איחור באבחון סרטן מסוג לימפומה


בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית וקבע שהצוות הרפואי איחר בנטילת ביופסיה מהמטופל וכי היה איחור בקבלת תוצאות הביופסיה השנייה שנערכה לו. עוד נקבע כי הוכח קשר סיבתי בין האיחור בטיפול בבית החולים לבין מצבו של המטופל.


המטופל טען כי הצוות הרפואי בבית החולים איחר בביצוע ביופסיית מח עצם, איחר בקבלת התוצאות מהמעבדה הפתולוגית והעניק לו טיפול כולל רשלני שבא לידי ביטוי בכך שלא היה כל גורם בכיר שהיה אחראי על הטיפול בו. בעקבות זאת טען המטופל כי קיבל טיפולים מיותרים או שהטיפולים והבדיקות שבוצעו לו נעשו ברשלנות וכי הוא ואשתו לא שותפו לאורך הטיפול בדבר מצבו.


מנגד, בית החולים טען כי מדובר בתביעה כפוית טובה מאחר שהמטופל חלה במחלה נוירולוגית קשה שלא אובחנה במשך 3 חודשים על ידי הגורמים המטפלים בקופת החולים ואף לא כאשר נבדק בחדר מיון של בית חולים אחר. עוד נטען כי עם הגיעו של המטופל לבית החולים מצבו כבר היה קשה ביותר ושם מחלתו הנוירולוגית אובחנה באופן מידי.


המטופל הוכיח כי היה איחור בנטילת הביופסיה השנייה שנערכה לו


לאחר שבחנה את מכלול הנתונים הרלבנטיים, השופטת קבעה כי המטופל הצליח להוכיח שהיה איחור בנטילת הביופסיה השנייה שבוצעה לו כמו גם איחור בקבלת תוצאות הביופסיה השנייה מכיוון שלא דווח למעבדה הפתולוגית שמדובר בביופסיה שניה לאחר שהראשונה נכשלה ולא צוין כי ישנה דחיפות בקבלת התוצאות לנוכח מצב המטופל. על כן, השופטת העריכה את האיחור ב-4 שבועות.


השופטת הוסיפה כי המחלקה הנוירולוגית כשלה בניהול מעקב אחרי הטיפול במטופל ובעקבות זאת גרמה לאיחור בתחילת הטיפול התואם את מחלתו הבסיסית של המטופל - לימפומה.


השופטת הוסיפה כי הרשומות הרפואיות מלמדות על כך שהמטופל לא נבדק על ידי רופאים בעת שהותו בשיקום כאשר מצבו הלך והדרדר. נקבע כי התנהלות זו של הצוות הרפואי מהווה חריגה מסטנדרט טיפול סביר בהינתן המצב הפיזי בו היה נתון המטופל והעובדה שנעשתה לו ביופסיה שנייה בחשד למחלה המטולוגית ללא תשובה.


השופטת ציינה כי הטיפול שקיבל המטופל במחלקה הנוירולוגית ניתן לו מבלי שהיה גורם אחראי על ריכוז הטיפול בו. על כן נקבע כי המחלקה הנוירולוגית התרשלה בטיפול במטופל.


בסופו של דבר, השופטת החליטה כי בית החולים יפצה את המטופל בסך של 919,513 שקלים עבור כאב וסבל, הוצאות רפואיות ואחרות, עזרת צד שלישי והפסד השתכרות לעבר ולעתיד. כמו כן נקבע כי לסכום זה יתווסף שכר טרחת עורך דין בסך של 215,166 שקלים. בסך הכל נקבע למטופל פיצוי בסך של 1,134,679 שקלים בתוספת הוצאות משפט.


ת"א 58284-04-18

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: השתלת שיער, ניאו וסקולריזציה, ניטור, אבן בכליה, קטטר, חסר נוירולוגי, שחלה פוליציסטית, ניתוח פסטיומה,