www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית באבחון מחלות גנטיות נוירולוגיות, מתי תוגש תביעה?

רשלנות רפואית באבחון מחלות גנטיות נוירולוגיות, מתי תוגש תביעה?

בעוד לכל ילד קצב התפתחות שונה, 10% ילדים מכלל האוכלוסייה סובלים מאיחור התפתחותי משמעותי. לפי פרוטוקולי הטיפול המקובלים, ילדים אלו ייכנסו למעקב שמטרתו לבדוק ולאתר את הסיבה לאיחור מכיוון שיש חשד לפגיעה דוגמת פגיעות מוטוריות, איחור התפתחותי גלובלי, הפרעות באיברי החישה והפרעות התנהגות.


שתי קבוצות של איחורים התפתחותיים


את מקרי האיחור ההתפתחותי מקובל לחלק לשתי קבוצות. קבוצה אחת מתייחסת לאיחור התפתחותי שנמצא ללא הפרעה נוספת. מדובר בצורה השכיחה והבעייתית יותר למניעה ולאבחון. זאת מכיוון שהילדים נולדים בריאים ללא כל ממצא מחשיד במהלך ההיריון ובלידה. החל מגיל מספר חודשים מתחילים להופיע סימנים של איחור התפתחותי.


הקבוצה השנייה כוללת איחור התפתחותי כחלק מתסמונת אשר כוללת גם ליקויים תפקודיים דוגמת חירשות או מומים בלב, במוח ועוד. כיום מוכרות אלפי תסמונות מסוג זה ולכל אחת יש מאפיינים ייחודיים.


מהן הסיבות לאיחור התפתחותי?


סוג אחד של סיבות לאיחור התפתחותי הקשורות לתורשה הן סיבות אשר אינן נוטות לחזור בהריון נוסף, כלומר סיבות סביבתיות או גנטיות שאינן תורשתיות. במסגרת זו כלולים שינויים חדשים שהתרחשו במטען הגנטי של היילוד אשר מקורן לא בהוריו.


סוג שני של סיבות כולל צורות שנוטות לחזור פעם נוספת במשפחה אשר נובעות מליקויים גנטיים תורשתיים וקשורות לשינויים בחומר הגנטי של ההורים. כדי לסווג איחור התפתחותי ולהגיע לאבחנה מדויקת ככל האפשר שתאפשר להתאים טיפול פרטני ליילוד יש לבצע ייעוץ גנטי.


ייעוץ גנטי לאיתור איחור התפתחותי


במסגרת תהליך הייעוץ הגנטי תילקח היסטוריה משפחתית מפורטת מההורים ותיערך להם בדיקה מקיפה. כמו כן ייבחנו הנתונים הרלבנטיים כולל תוצאות בדיקות שנערכו להורים. בהתאם לנתונים יומלץ להורים לבצע בדיקות נוספות כולל בדיקות גנטיות, דגימות DNA ועוד. הייעוץ הגנטי כולל הסברים בדבר ההשלכות האפשריות שיש לממצאים על בני המשפחה.


אם נגרם ליילוד נזק עקב רשלנות רפואית של הצוות הרפואי אשר לא ביצע בדיקות גנטיות למרות קיומם של סימנים מחשידים, ניתן יהיה להגיש נגדו תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית. כדי להוכיח את התביעה ולבססה, התובע יצטרך לצרף לתביעתו חוות דעת של מומחה רפואי בתחום הרלבנטי. כדי לזכות בפיצויים, התובע יצטרך להוכיח באמצעות חוות הדעת כאמור כי הצוות הרפואי התרשל כלפיו, וכי בעקבות התרשלותו נגרם לו נזק.


פיצוי בסך של יותר מ-10 מיליון שקלים לילדה שלא אובחנה כראוי ונולדה עם נכות נוירולוגית משמעותית


בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל תביעת פיצויים שהגישו הוריה של ילדה אשר נולדה עם פיגור התפתחותי קשה ופיגור שכלי בינוני עקב מוטציה גנטית. לאחר שהשופט בחן את מכלול העדויות והראיות הוא קבע כי קופת החולים התרשלה בכך שלא הפנתה את האם לבצע ייעוץ גנטי.


לפי העובדות שמופיעות בפסק הדין, בתאריך 23.1.2000 נולדה להורים בת שלאחר הלידה אובחנה כסובלת מפיגור התפתחותי קשה ומפיגור שכלי בינוני בעקבות מוטציה גנטית.


ההורים טענו כי קופת חולים שבה בוצע לאם מעקב הריון לא הפנתה אותה לייעוץ גנטי למרות העובדה שנצפתה האטה חמורה בקצב גדילת העובר. ההורים הוסיפו וטענו כי קופת חולים לא ערכה בירור מידי באשר לרווחת העובר למרות האטה חמורה בגדילתו. כמו כן נטען כי לא בוצעה בדיקת אולטרא סאונד דחופה, לא נעשה ניטור של לב העובר, לא נעשתה בדיקת זיהומים ולא נבדקה זרימת הדם לעובר.


קופת חולים התרשלה בכך שלא הסיקה את המסקנות המתבקשות מהמדדים של העובר


לאחר שבחן את מכלול העדויות והראיות השופט קבע שקופת חולים התרשלה בכך שלא הסיקה את המסקנות המתבקשות מהמדדים של העובר והפרה את חובתה ליידע את האם בדבר קיומן של אסכולות רפואיות הרואות נתונים אלו כנתונים שמצדיקים ביצוע ייעוץ גנטי. השופט הוסיף וקבע כי קופת חולים התרשלה כלפי ההורים וכלפי הבת וציין כי קיים קשר סיבתי בין ההתרשלות של קופת חולים לבין הנזק שנגרם לבני המשפחה.


השופט קבע כי נכותה של הילדה היא בשיעור של 100% ופסק לה פיצויים בסך כולל של 8,526,000 שקלים עבור נזק לא ממוני, הפסד כושר השתכרות, סיעוד ועזרת צד שלישי, ניידות, הוצאות רפואיות ואחרות והוצאות אפוטרופסות. כמו כן נקבע כי לסכום זה יתווסף שכר טרחת עורך דין בשיעור 23.4% מהסכום בסך של 1,995,084 שקלים.


כמו כן נקבע כי קופת חולים תשלם להורים הוצאות משפט כולל אגרה וכן את עלויות חוות הדעת של המומחים הרפואיים.


ת"א 29349-12-12


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: תסמינים, ציטרולינימיה, מחלקה פנימית, ניתוח מעקפים, סרטן המעי הגס, ארוע לבבי, א.ק.ג, אבחון מאוחר,