www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בניתוח להסרת גידול בחוט השדרה הצווארי, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?

רשלנות רפואית בניתוח להסרת גידול בחוט השדרה הצווארי, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?

כל החושים ותפקודי הגוף נשלטים על ידי מערכת העצבים המרכזית אשר מורכבת מהמוח, מחוט השדרה ומרשת העצבים ההיקפית אשר יוצאת מחוט השדרה ופרוסה בכל רחבי הגוף.


חוט השדרה יוצא מבסיס הגולגולת וממשיך מטה דרך תעלה בחוליות שיוצרות את עמוד השדרה, כמו שהמוח מוגן באמצעות עצמות הגולגולת, כך חוט השדרה מוגן באמצעות חוליות עמוד השדרה כאשר העצבים יוצאים מחוט השדרה דרך פתחים שקיימים בין החוליות.


חוט השדרה מכיל את מסלולי התקשורת העצבית בין הגוף לבין המוח וההיפך, בכל הנוגע לתנועה ולתחושה, כאשר מסרים עצביים יכולים לנוע מטה או מעלה לאורך חוט השדרה.


גידולים בחוט השדרה


תאים בתוך מערכת העצבים המרכזית גדלים על פי רוב לפי סדר ונתונים לבקרה. עם זאת, אם בעקבות סיבה כלשהי משתנה הסדר, התאים ימשיכו לגדול ולהתחלק ללא בקרה וליצור גידול או גוש. גידול עשוי להיות ממאיר או שפיר כאשר תאים של גידול שפיר לא מתפשטים מעבר למיקומם הראשוני- מקורי. לעומת זאת, בגידול סרטני התאים יכולים להרוס את הרקמה הבריאה ולהתפשט לחלקים אחרים במערכת העצבים המרכזית. הגורמים לגידולי חוט שדרה אינם ידועים אך כל העת נעשים מחקרים כדי לאתר גורמים אפשריים להופעתם.


מהם התסמינים של המחלה?


תסמיני המחלה משתנים לפי מיקום הגידול בעמוד השדרה. גידולים בחוט השדרה גורמים לעיתים קרובות להופעת תסמינים שונים עקב הרס החוליות או הלחץ שהם מפעילים עצבי השדרה. תסמינים שכיחים כוללים בין היתר תחושת הירדמות מקומית, כאבי צוואר וגב, חולשה בזרועות ותחושות עקצוץ בידיים וברגליים ועוד. תסמינים נוספים עשויים לכלול קשיים בהליכה ותנועות מסורבלות. גידולים בחלק התחתון של חוט השדרה עלולים לגרום לאובדן שליטה בסוגרים.


איך מאבחנים את המחלה?


כדי שהצוות הרפואי יוכל לתכנן את הטיפול הרפואי המיטבי עבור המטופל, הוא זקוק לקבל את המידע המדויק ביותר בנוגע לסוג הגידול הסרטני, גודלו ומיקומו. על כן יש לבצע בדיקות הדמיה כגון MRI ו-CT. בחלק מהמקרים המטופל יידרש לבצע גם בדיקת מיפוי עצמות, צילומי רנטגן ובדיקות מורכבות יותר דוגמת הדמיית כלי דם.


איך אפשר לטפל בגידולים בחוט השדרה?


הטיפול בגידולי חוט שדרה תלוי בגורמים שונים ובין היתר בגיל המטופל, מצב בריאותו הכללי, סוג הגידול הסרטני, מיקומו וסוגו. הטיפולים העיקריים בגידולים בחוט השדרה כוללים ניתוח, מתן סטרואידים וטיפול בקרינה. ההחלטה על תכנית הטיפול תיעשה בהתאם לסוג הגידול ולמצב הכללי של המטופל. מטרת הניתוח היא להסיר את הגידול הסרטני בלי להחליש את עמוד השדרה. בחלק מהמקרים ניתן להסיר גידול מחוט השדרה בשלמותו בייחוד כאשר הוא נמצא בחלק החיצוני של חוט השדרה. אם לא ניתן להסיר את הגידול הסרטני במלואו ייתכן שיוסר רק חלק ממנו כדי להאט את קצב ההתקדמות של המחלה.


רשלנות רפואית בניתוח להסרת גידול מחוט השדרה


אם הצוות הרפואי הפר את חובת הזהירות שלו כלפי המטופל והתרשל כלפיו לפני, במהלך או לאחר הניתוח, והתרשלותו גרמה נזק למטופל, ניתן להגיש תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית. כדי לבסס את התביעה ולהוכיח רשלנות, נזק וקשר סיבתי בין ההתרשלות לבין הנזק, המטופל יצטרך לצרף לתביעתו חוות דעת רפואית של מומחה רפואי בתחום הכירורגיה.


פיצוי בסך 2,887,560 שקלים למטופל שנותר משותק לאחר ניתוח להסרת גידול מחוט השדרה


בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל תביעת פיצויים שהגיש מטופל נגד בית החולים שבו עבר ניתוח להסרת גידול מחוט השדרה ונגד הרופא שביצע את הניתוח שבעקבותיו הוא נותר משותק. לאחר שבחן את כלל העדויות והראיות השופט קבע כי החסר הראייתי כמעט בכל היבט הנוגע להחלטות הקשורות לביצוע הניתוח ולדרך ביצוע הניתוח, מעביר את נטל השכנוע בשאלת ההתרשלות לכתפי הנתבעים. על כן, השופט קבע כי במקרה זה יש להטיל על בית החולים והרופא את האחריות לפיצוי המטופל עבור הנזקים שנגרמו לו בעקבות הניתוח.


השופט הוסיף כי בעקבות הניתוח להסרת הגידול מחוט השדרה התדרדר מצבו של המטופל ממצב שמאפשר תפקוד עד למצב של שיתוק מלא בפלג הגוף התחתון, מגבלה קשה בתנועות הידיים ואי שליטה מלאה בסוגרים.


בסופו של דבר השופט קבע כי בית החולים והרופא יפצו את המטופל בסך כולל של 2,887,560 שקלים עבור הפסדי שכר לעבר ולעתיד, נזק לא ממוני - כאב וסבל, עזרת צד שלישי וסיעוד לעבר ולעתיד, הוצאות רפואיות והוצאות ניידות, שכר טרחת עורך דין והוצאות משפט.


תא (י-ם) 14078-04-20

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: מעגל האוריאה, Oculo Auriculo Vertebral Syndrome, רופא כירורג, TENNIS ELBOW, מסתם ביולוגי, בית משפט, בדיקה היסטולוגית, CONVERSION REACTION,