www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בטיפולי רפואה דחופה, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

רשלנות רפואית בטיפולי רפואה דחופה, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

רפואה דחופה היא תחום התמחות ברפואה שמתמקד במתן טיפול ראשוני ולעיתים גם מציל חיים עקב טראומה, מחלה או תסמינים שמחייבים מתן טיפול מידי למטופל. בחלק מהמקרים אי מתן טיפול רפואי מידי למטופל יוביל להידרדרות מהירה במצבו שעלולה להוביל לנזק בלתי הפיך או מוות עקב תעוקת חזה, הלם, זיהום, שבץ מוחי, מצוקה נשימתית ועוד.


רופא בחדר מיון אינו מכיר את עברו הרפואי של המטופל


רופא שעוסק בתחום הרפואה הדחופה נדרש לידע רפואי בין תחומי, מעמיק ורחב, למיומנות טכנית גבוהה וליכולת לקבל החלטות בתנאי לחץ זמן ומיעוט מידע, לצורך ביצוע הליכים רפואיים דחופים, סבוכים ומורכבים. בניגוד לרופא משפחה בקופת חולים, רופא בחדר מיון אינו מכיר את עברו הרפואי של המטופל והוא נדרש להעניק טיפול רפואי למספר מטופלים בעת ובעונה אחת. רופא במיון נדרש לקבל שלל החלטות בו זמנית ולעמוד בלחץ זמן ובמצבי לחץ מורכבים. עבודה בחיפזון עלולה לפגוע בשיקול דעתו של הרופא וביכולתו להעביר מידע בסיסי וחיוני למטופל.


למרות העומס הרב שבו נתונים רופאים בחדרי מיון בבתי חולים בישראל, רופאים אלו אינם נהנים מהקלות כלשהן והם מחויבים לפעול כלפי מטופליהם בהתאם לסטנדרט רפואי מקובל וסביר בדיוק כמו כל רופא אחר. רופא בחדר מיון מחויב לבצע למטופל אנמנזה, לבצע את הבדיקות הדרושות, לפנות להתייעצות עם מומחים לפי הצורך ולהעניק למטופל את הטיפול הרפואי המיטבי לפני שחרורו לביתו.


לא כל טעות של רופא תיחשב לרשלנות רפואית


חשוב להבהיר כי לא בכל מקרה שרופא ביצע טעות, הדבר ייחשב באופן אוטומטי לרשלנות רפואית. בחדר מיון מתקבלים כל העת אנשים שסובלים ממצבים רפואיים מסובכים ומסכני חיים. בין המצבים הרפואיים הדחופים ניתן לציין אירועי שבץ מוחי, התקפי לב, פגיעות טראומה ועוד. במקרים חמורים כאלו, הדינמיות שבמצבו הרפואי של המטופל מחייבת קבלת אבחנה מהירה ומדויקת שתכליתה למנוע הדרדרות מהירה ובלתי הפיכה.


כדי להכריע בשאלת קיומה של רשלנות רפואית ברפואה דחופה בית המשפט ייבחן את התנהגותו של הרופא המטפל וישווה אותה לסטנדרט התנהגות רפואית מקובל וסביר. בתוך כך בית המשפט ייבחן אם הרופא אכן ביצע את תפקידו כראוי לפי הידע הרפואי העדכני המקובל בתחום באותה העת.


חשוב להבהיר כי רשלנות רפואית עלולה להתרחש בכל אחד מהשלבים של הטיפול הרפואי. על כן, בית המשפט ייבחן את התנהלות הרופא כבר בשלב התחקיר הרפואי שנערך למטופל ולבני משפחתו, ימשיך בבחינת ביצוע הבדיקות הרפואיות הדרושות לצורך קבלת אבחנה, בבדיקת איכות הטיפול הרפואי שניתן למטופל ובבחינת המעקב הרפואי שבוצע למטופל לאחר מתן הטיפול הרפואי.


בחינת הרשומות הרפואיות מיום האירוע


לצורך בחינת קיומה של רשלנות רפואית ברפואה דחופה בית המשפט יבדוק את הרשומות הרפואיות הרלבנטיות מיום האירוע, ייבחן את חוות הדעת הרפואיות שהגישו הצדדים ואת עדויותיהם של המטופל ושל הצוות הרפואי.


רשלנות רפואית ברפואה דחופה מתרחשת בעיקר במהלך הטיפול שמקבל המטופל בחדר המיון ובמחלקות לרפואה דחופה בבית החולים. מקרי הרשלנות השכיחים כוללים בין היתר אי ביצוע בדיקות מתאימות, התעלמות מתלונות המטופל, פענוח שגוי של בדיקות ועיכוב בעריכתן, אבחון שגוי של מחלה או מצב רפואי, מתן טיפול תרופתי שגוי והיעדר מיומנות מספקת במתן טיפול רפואי.

 

לצורך ההדגמה נציין מצב שבו אדם מגיע לחדר המיון אחרי שחש ברע וסבל מתסמינים שהיו אמורים לעורר חשד מבוסס להתקף לב. עקב עומס מטופלים בחדר המיון, חלפו מספר שעות עד שהאיש קיבל את האבחנה המתאימה והובהל לחדר הניתוח. האיחור הרב באבחנה ובמתן הטיפול המתאים הובילו לכך שהמטופל נפטר בחדר הניתוח. במקרה כזה נראה כי אלמלא האיחור המשמעותי במתן הטיפול הרפואי מציל החיים, היה סיכוי גבוה להציל את חייו של המטופל.


הגשת תביעת רשלנות רפואית בטיפולי רפואה דחופה


ההמלצה למטופל שנפגע כתוצאה מרשלנות רפואית שהתרחשה במהלך טיפולי רפואה דחופה היא לשמור את כל הרשומות הרפואיות הרלבנטיות שקיבל בבית החולים. בהמשך כדאי לפנות לעורך דין מיומן ומקצועי שעוסק בתחום הנזיקין, בעל ניסיון עשיר בהגשת תביעות רשלנות רפואית.


עורך הדין ייבחן את התיעוד הרפואי, יאזין לגרסתו של המטופל, ישקול את הסיכויים והסיכונים הכרוכים בהגשת תביעה נגד הצוות הרפואי ויחליט האם יש מקום להפנות את המטופל לבדיקה של מומחה רפואי בתחום המתאים כדי שיערוך עבורו חוות דעת רפואית שתצורף לתביעה לצורך הוכחתה וביסוסה.


במסגרת חוות הדעת, המומחה הרפואי יתייחס להתרשלות הצוות הרפואי בבית החולים, יעריך את הנזק שנגרם למטופל ויעמוד על הקשר הסיבתי בין ההתרשלות ובין הנזק.

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: ניטור, אנדותל, קדחת ים תיכונית, ניתוח פסטיומה, גרמיצין, lasik, שיטת סקופנירו לקיצור קיבה, נפרוליתיאזיס,