www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית ברפואת ילדים: מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?

רשלנות רפואית ברפואת ילדים: מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?

רפואת ילדים מוגדרת כתחום התמחות רפואי שמתמקד באבחון ובטיפול בתינוקות, ילדים ומתבגרים. בשונה מרפואת מבוגרים, רפואת ילדים לוקחת בחשבון מאפיינים ספציפיים לילדים ופעוטות כגון גודל גוף, אשר משפיעים על צורת הטיפול בהם. יתרה מזאת, קיימים הבדלים משמעותיים גם ביחס לקצב התפתחות האיברים של תינוקות וילדים לעומת מבוגרים כמו גם שינויים פיזיולוגיים שונים. הבדלים אלה משפיעים גם על סוגי הטיפולים הרפואיים שניתנים לילדים ועל מינוני התרופות שניתנות להם.


שוני נוסף שקיים בין רפואת ילדים ובין רפואת מבוגרים הוא ההתייחסות למצבים רפואיים אופייניים וייחודיים לילדים כגון מחלות שאופייניות לילדים, מומים מולדים ועוד. לפיכך, מומחה ברפואת ילדים נדרש להחזיק בידע רפואי עדכני ומקיף לצורך מתן אבחנה מדויקת למטופל וטיפול רפואי מיטבי. נוסף על כך, רופאי ילדים נדרשים למומחיות בכל הקשור לאנטומיה, מחלות אופייניות לילדים, בעיות התפתחות ואבחון וטיפול בבעיות רפואיות שעלולות להופיע במהלך שנות הינקות, הילדות וההתבגרות.


הקושי באבחון בעיות רפואיות בקרב ילדים ותינוקות


אבחון בעיות רפואיות בקרב פעוטות ותינוקות הוא קריטי מאחר שמדובר בשלב שבמהלכו הגוף מתפתח וגדל במהירות והבעיות הרפואיות עלולות להחמיר ולהסתבך במקרים שהן לא מאובחנות ומטופלות במועד. לנוכח ההכשרה המקיפה שרופאים מומחים ברפואת ילדים מחויבים לעבור, הם מחויבים לדעת כיצד לאבחן ולזהות התפתחות חריגה לעומת התפתחות תקינה, תחלואה מסוגים שונים ובעיות התפתחות כבר בשלבים המוקדמים ביותר.


מקרים של רשלנות רפואית ברפואת ילדים עשויים לבוא לידי ביטוי בין היתר בהיעדר אבחון של מומים מולדים. לאחר הלידה, התינוק עובר בדיקות רפואיות שונות שתכליתן לאתר בעיות רפואיות ומומים מולדים. אבחון מקצועי ומדויק בשלב זה הוא בעל חשיבות מכרעת לנוכח האפשרות לקיומן של בעיות רפואיות שעלולות להחמיר במהירות בהיעדר טיפול ראוי כגון בעיות בקנה הנשימה, בעיות לבביות ועוד.


ביצוע מעקב התפתחותי לתינוק אחרי הלידה


אחרי הלידה והשחרור מבית החולים, נערך לתינוק מעקב במרפאת ילדים בקופת חולים כאשר רופא הילדים מחויב לבחון את התפתחותו לעקוב אחריה, לוודא שהיא תקינה ולדווח להורים על כל חריגה התפתחותית. במצבים שבהם נגרם לילד נזק עקב אבחון שגוי או איחור באבחון של בעיה רפואית, יש מקום להגיש תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית נגד רופא הילדים המטפל.


סוג נוסף של מקרי רשלנות רפואית ברפואת ילדים עלול להתרחש כאשר רופא ילדים מאחר או טועה באבחון מחלה. איחור באבחון מחלה או אבחון שגוי של מחלה עלולים להוביל לנזק משמעותי ואף בלתי הפיך לילד המטופל. חשוב להבהיר כי בדומה למטופלים מבוגרים, גם מטופלים ילדים עלולים להיפגע עקב רשלנות רפואית שהתרחשה במהלך טיפול רפואי, וזאת מכיוון שרופא ילדים עלול אף הוא לטעות במינון של תרופה שרשם למטופל, לבצע הליך רפואי ללא צורך, לבצע טעות במהלך ניתוח ועוד.


הוכחת יסודותיה של תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית


יובהר כי לא בכל מקרה שרופא ביצע טעות במסגרת אבחון וטיפול רפואי, בית המשפט ייקבע כי מדובר ברשלנות רפואית. לצורך הוכחת תביעת פיצויים שהוגשה בגין רשלנות רפואית, המטופל יצטרך להוכיח שלושה יסודות מצטברים. היסוד הראשון הוא התרשלות של הגורם הרפואי, כאשר לצורך הכרעה בעניין קיומה תיבחן התנהגותו של רופא הילדים בהשוואה לסטנדרט ההתנהגות הרפואי המקובל מ"רופא ילדים סביר". במקרה שייקבע כי התנהגותו של הרופא המטפל חרגה מהסטנדרט הרפואי המקובל תחת אותן נסיבות, הרי שמדובר בהתרשלות של הגורם הרפואי כלפי המטופל.


יסוד נדרש נוסף לצורך הוכחת התרשלות הוא קיומו של נזק שנגרם למטופל עקב התרשלות הרופא המטפל. היסוד השלישי הוא הקשר הסיבתי בין ההתרשלות של הרופא המטפל ובין הנזק שנגרם למטופל, כלומר המטופל יצטרך להוכיח שהנזק נגרם לו כתוצאה מהתרשלות הרופא המטפל.


חוות דעת של מומחה רפואי כאמצעי להוכחת התביעה


כדי להוכיח תביעת רשלנות רפואית, העוסקת בעניינים שברפואה, התובע מחויב לצרף אליה חוות דעת רפואית של מומחה רפואי. במסגרת חוות דעתו המומחה הרפואי יתייחס לסוגיית ההתרשלות, לנזק ולקשר הסיבתי בין השניים.


אם אתם סבורים שילדכם נפגע עקב רשלנות רפואית של רופא ילדים, בשלב הראשון רצוי לאסוף את כל התיעוד הרפואי הרלבנטי הקשור לאירוע ולאחר מכן לפנות לעורך דין מקצועי ומנוסה שעוסק בייצוג מטופלים שנפגעו עקב רשלנות רפואית ברפואת ילדים. עורך הדין ייבחן את נסיבות המקרה לעומקן ויעיין בתיעוד הרפואי כדי לבחון האם קיימת עילת תביעה נגד רופא הילדים. אם לאחר בדיקתו של עורך הדין יתברר שיש עילת תביעה נגד הרופא המטפל, עורך הדין יפנה את המטופל למומחה רפואי בתחום רפואת הילדים כדי שיבדוק אותו ויערוך בעניינו חוות דעת שתצורף לתביעה נגד הרופא המטפל.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: עמוד שדרה צוארי, Lymphoblastic Lymphosarcoma, cerebral palsy, קליטה דיפוזית, המופילה סוג A, פיברואדנומה, החזרה סגורה, כריתת טפולות,