www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית באבחון ובטיפול באי ספיקת לב, מתי אפשר להגיש תביעת פיצויים?

רשלנות רפואית באבחון ובטיפול באי ספיקת לב, מתי אפשר להגיש תביעת פיצויים?

אי ספיקת לב היא מצב כרוני שבו הלב לא מזרים דם באופן מספק כדי לאפשר תפקוד תקין של גוף האדם. המחלה עלולה להיגרם עקב מחלות הפוגעות בשריר הלב כאשר הסיבה הנפוצה ביותר לאי ספיקת לב היא התקפי לב. נוסף על כך, במקרים מסוימים היצרות בכלי דם שמספקים דם ללב עלולה אף היא לגרום לתפקוד לקוי ולאי ספיקה של שריר הלב.


סיבה נוספת לאי ספיקת לב היא מחלת לב מסתמית שבמסגרתה היצרות של מסתם או דליפה עלולות להוביל למחלה. במקרה כזה, בעוד שריר הלב עובד באופן תקין, זרימת הדם שבו אינה תקינה ומובילה לאי ספיקת לב. סיבה נוספת לאי ספיקת לב היא מומי לב מולדים דוגמת חורים שגורמים לדלף בין אזורים שונים בלב.


אי ספיקת לב תיתכן גם במקרים שבהם הלב עובד בצורה תקינה אך הדם אינו מצליח לעבור אליו עקב תסחיף ריאתי, חוסר דם, פעילות יתר של בלוטת התריס, דלף מהעורקים לוורידים או מחלה זיהומית.


מהם התסמינים של אי ספיקת לב?


בעוד הסיבה לאי ספיקת לב עלולה להשתנות, התסמינים הם ברוב המקרים דומים. התחושה של חולה באי ספיקת לב היא של עייפות, חולשה וירידה ביכולת לבצע מאמצים גם לאחר פעולות קלות. במקרים מסוימים הצטברות של נוזלים ברקמות הגוף עלולה להוביל לקוצר נשימה. צבירת הנוזלים באגן ובאזור הבטן עשויה לגרום לחולה לתחושת כבדות, בחילות, הקאות וחוסר תיאבון.


כיצד מאבחנים אי ספיקת לב?


האבחון של אי ספיקת לב מבוסס על תלונותיו של החולה בדבר קשיי נשימה וקשיים בביצוע מאמצים, על הרקע הרפואי שלו ועל ממצאים בבדיקה הקלינית הרפואית כגון בצקות ברגליים, נפיחות בבטן עקב הצטברות נוזלים, חרחורים מהריאות ועוד. לצורך המשך בירור ביחס לסיבה לאי ספיקת הלב מקובל להשתמש בבדיקת אקו של הלב. בבדיקה נעשה שימוש בגלי קול לצורך יצירת תמונה דינמית של הלב המאפשרת לבחון את החדרים והעליות בלב, את מבנה הלב, את המסתמים ואת ההתכווצויות של אזורים שונים בלב.


איך מטפלים במצב של אי ספיקת לב?


בשלב הראשון יש לאבחן באופן מדויק את הבעיה העיקרית ולקבוע האם ישנה בעיה במבנה או בתפקוד של שריר הלב, האם יש בעיה במסתמים והיכן היא מצויה. במקרה שהבעיה קשורה לשריר הלב עצמו יש צורך לטפל בגורמים שמובילים לאי הספיקה כגון טרשת עורקים, צריכת אלכוהול מופרזת, תרופות שפוגעות בלב או מחלת לב איסכמית.


בהמשך מקובל להתמקד בשיפור התסמינים של אי הספיקה על ידי הגבלת צריכת אלכוהול ומלח ובאמצעות מתן טיפול תרופתי. יש לציין כי במקרים רבים ביצוע פעילות גופנית קבועה כחלק מתוכנית לשיקום הלב עשוי לסייע לשקם את החולה ולהחזירו לתפקוד תקין.


אפשרויות טיפוליות נוספות הן השתלת קוצב דפיברילטור שתפקידו לזהות הפרעות קצב ולטפל בהן, השתלת קוצב דו חדרי שמשפר את תזמון ההתכווצויות בין חדרי הלב ואף ניתוח לתיקון מסתמים או פגמים במבנה הלב כאשר יש צורך בכך.


במקרה שנגרם למטופל נזק עקב אבחון או טיפול רשלני באי ספיקת לב, ניתן להגיש תביעת פיצויים נגד בית החולים בגין רשלנות רפואית. כדי לבסס את התביעה ולהוכיחה, המטופל יצטרך לצרף אליה חוות דעת של מומחה רפואי בתחום הקרדיולוגיה.


פיצוי בסך 600 אלף שקלים ליורשיה של אישה שנפטרה מאי ספיקת לב כתוצאה מטיפול רשלני


בית משפט השלום בחיפה קיבל תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית שהגישו יורשיה של אישה שנפטרה בעקבות רשלנות של הצוות הרפואי בטיפול באי ספיקת לב שממנה סבלה. לאחר בחינת כלל הראיות והעדויות השופט קבע כי קיים קשר סיבתי בין הטיפול הרשלני שקיבלה המנוחה בבית החולים ובין פטירתה ולפיכך חייב את בית החולים לשלם פיצויים ליורשיה.


לפי העובדות שפורטו בפסק הדין, לאחר שהגיעה לחדר המיון, נמצא כי האישה סובלת מלב מוגדל עם שינויים אינטרסטיציאליים ונוזל פלוריאלי מצד שמאל. בהמשך המטופלת הועברה למחלקה פנימית ובדו"ח קבלתה למחלקה צוין כי יש לתת לה אספירין, מבלי שפורטה הסיבה לכך ומבלי שניתנו הנחיות לביצוע בדיקות לאבחון מצבה. זאת אף על פי שבדו"ח הקבלה שלה למחלקה צוין כי קיימים גורמי סיכון למחלת לב איסכמית. שלושה ימים לאחר קבלתה של המטופלת לבית החולים היא נפטרה עקב אירוע לבבי לאחר שסבלה מקשיי נשימה חמורים.


הטיפול שניתן למנוחה בבית החולים לא כלל התייחסות לאי ספיקת הלב שממנה סבלה


יורשיה של האישה טענו כי הטיפול הרפואי הרשלני שניתן לה בבית החולים לא כלל כל התייחסות לסיכון הלבבי שבו היא הייתה נתונה אשר בסופו של דבר הוביל למותה. עוד נטען כי למרות התוכנית להפנותה לייעוץ קרדיולוגי, בפועל הייעוץ לא בוצע עד לפטירתה.


מנגד, בית החולים טען כי הטיפול הרפואי שניתן למנוחה היה מקצועי, מסור ומיומן ותאם את הסטנדרט הרפואי באותה עת. בית החולים הכחיש קיומו של קשר סיבתי בין הטיפול רפואי שניתן למנוחה ובין מותה.


בית החולים סטה מסטנדרט התנהגות רפואי מקובל והתרשל כלפי המנוחה


לאחר בחינת העדויות והראיות השופט קבע כי בית החולים התרשל בטיפול הרפואי שהעניק למנוחה בכך שסטה מסטנדרט הטיפול הרפואי המקובל במקרים של אי ספיקת לב. צוין כי בדיקתה של המנוחה על ידי סטאז'ר ללא פיקוח של רופא בכיר יותר, ללא מתן אבחנה מבדלת כנדרש, תוך מתן טיפול תרופתי שאינו מתאים, הם בגדר סטייה מסטנדרט טיפול רפואי סביר ומקובל.


השופט קבע כי הוכח קשר סיבתי בין מחדלי הטיפול בבית החולים ובין מותה של המנוחה. הובהר כי בית החולים לא הצליח להוכיח שהמטופלת הייתה נפטרת גם אילו הייתה מקבלת טיפול ראוי במועד. עוד צוין כי הבדיקה שבוצעה למנוחה על ידי סטאז'ר מבלי שנערך מעקב אחרי לחץ הדם והסטורציה תוך אי מתן טיפול תרופתי מתאים הם בגדר טיפול רשלני המזכה את יורשיה בפיצויים.


בסופו של דבר, בית החולים חויב לפצות את יורשי המנוחה בסך של 596,462 שקלים עבור כאב וסבל וקיצור תוחלת חיים, הפסד קצבת נכות כללית בשנים האבודות, שכר טרחת עורך דין והוצאות משפט.


תא (חי') 36568-01-10


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

נטל הראייה בעקבות העדר רשומה רפואית - ניתוח כריתת גידול בצוואר הרחם

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

התקף לב סוער מול התקף לב שקט, האם רשלנות רפואית?

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רשלנות רפואית באבחון מחלה וביצוע בדיקת MRI באיחור

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח לפי חוק כלי ירייה התנהל ברשלנות כלפי מטופל?

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

רשלנות רפואית חמורה של וטרינר ושלילת רישיון לצמיתות

ווטרינר אשר רישיונו נשלל על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, וזאת בשל "רשלנות חמורה", הגיש ערעור על כך לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי דין הערעור להידחות... 

האם רשלנות בית אבות גרמה לנפילת קשישה וכתוצאה מכך לפטירתה?

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון דחה ערעור שעניינו רשלנות במתן חיסון לתינוק

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן - האם נעשה ברשלנות?

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? תגיות: שולפן ריק, ניתוח פלסטי Rhynoplasty, וגטציה, סרטן הרחם, PHOTOREFRACTIVE KERATECTOMY, ארטיקול, לפרוטומיה, ארטרוסקופיה,