www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית במתן תרופות נוגדות דלקת לחולה כליות, מתי אפשר לקבל פיצויים?

רשלנות רפואית במתן תרופות נוגדות דלקת לחולה כליות, מתי אפשר לקבל פיצויים?

תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות מכונות בעגה המקצועית NSAIDS ומיועדות לשכך כאבים ולהפחית דלקות במנגנון שאינו סטרואידי. תרופות מסוג זה נמצאו יעילות בהקלה על כאבים בכלל ועל כאבים כרוניים וחריפים בפרט. נוסף על כך, התרופות נוגדות הדלקת מפחיתות פעילות דלקתית, חום ונוקשות שנלווית לדלקת מפרקים.


תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות יעילות בטיפול בכאבים שנגרמים על ידי נזק דלקתי מתמשך ואיטי לרקמות, כמו במצבים של דלקתיות במפרקים ובטיפול בכאב ממוקד או כללי כגון כאבי מחזור, כאבי ראש וכאבי גב. חשוב לציין כי נטילה ממושכת של תרופות מסוג זה עלולה להוביל לתופעות לוואי חמורות.


כיצד פועלות תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות?


מנגנון הפעולה של התרופה שונה מזה של תרופות סטרואידיות וכולל עיכוב ייצור של פרוסטגלנדינים המעורבים בפעילות דלקתית. השימוש בתרופות נוגדות הדלקת עלול להיות מלווה בסיבוכים והפרעות בתפקוד הכליות. פרוסטגלנדינים משמשים בין היתר להרחבה של צינורות הדם בכליה, לפיכך, הפחתת רמות הפרוסטגלנדינים הנלווית לשימוש בתרופה עלולה להוביל להיצרות של צינורות הכליה ומכאן לירידה ממשית ביכולת הסינון הכלייתית ולאגירת נוזלים ומלחים בגוף המטופל.


בחשיפה למינונים גבוהים של תרופות נוגדות דלקת עלולים להתפתח סיכונים כלייתיים חמורים כגון תסמונת נפרוטית, מחלת כליה אינטרסטיציאלית, אי ספיקת כליות חריפה ואף נמק טובולרי חריף. לכן, בשימוש ממושך בתרופות נוגדות דלקת רצוי לבצע בדיקות מעבדה לצורך מעקב אחר תפקודי הכליות.


הגשת תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית נגד הצוות הרפואי


במצב שבו ניתן למטופל שחולה במחלת כליות טיפול בתרופות נוגדות דלקת אשר גרם להתדרדרות בתפקוד של כליותיו ואף לקריסה של התפקוד הכלייתי, ניתן להגיש תביעת פיצויים נגד הצוות הרפואי בגין רשלנות רפואית במתן טיפול תרופתי. לצורך ביסוס התביעה, המטופל יצטרך לצרף אליה חוות דעת מטעם מומחה רפואי שיפרט בה את התרשלות הצוות הרפואי במתן התרופות, את הנזקים שנגרמו לו עקב הטיפול התרופתי הרשלני ואת הקשר הסיבתי בין מתן התרופות נוגדות הדלקת ובין הנזק שנגרם לו.


560 אלף שקלים למטופל שסבל מאי ספיקת כליות סופנית עקב קבלת טיפול תרופתי רשלני


בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית שהגיש גבר נגד קופת החולים לאחר שנגרם לו נזק כלייתי בעקבות טיפול תרופתי שניתן לו לטיפול בכאבי פרקים. השופטת קבעה כי הרופא המטפל היה צריך לצפות כי עקב תפקוד הכליות הלקוי של המטופל עלול להיגרם לו נזק עקב שימוש בתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות. עוד נקבע כי בעת מתן הטיפול התרופתי הוא הפר את חובת הזהירות שלו כלפי המטופל וגרם לו נזק.


לפי העובדות שפורטו בפסק הדין, המטופל יליד שנת 1961 סבל מכאבי פרקים בשנת 1997, פנה לקופת החולים וקיבל טיפול בכדורים נוגדי דלקת במשך יומיים. עקב הטיפול האיש החל לסבול מכאבי בטן קשים, והפסיק את הטיפול התרופתי בהוראת הרופא המטפל. כעבור חודשיים המטופל אובחן כסובל ממחלת וגנר אשר בין היתר פוגעת בכליות. בחודש נובמבר בשנת 1999 עקב הופעת סימפטומים ריאתיים נערכה לאיש בדיקת ביופסיה שהדגימה סימני הצטלקות נרחבים בכליה.


אי ספיקת כליות סופנית המחייבת דיאליזה והשתלת כליה


בחודש מאי בשנת 2003 אובחן המטופל כסובל מהתדרדרות חמורה בתפקודי הכליות ועבר ביופסיה של הכליה שהדגימה ממצא של דלקת כלייתית שעשויה להתאים לנזק משימוש בתרופות נוגדות דלקת אנטי סטרואידיות. תפקודו של האיש המשיך להתדרדר עד שהגיע למצב של אי ספיקת כליות סופנית ונזקק לבצע דיאליזה. בחודש ספטמבר בשנת 2005 האיש עבר בהצלחה ניתוח להשתלת כליה.


עיון ברשומה הרפואית של האיש מלמד כי נרשמו לו תרופות נוגדות דלקת אנטי סטרואידיות שש פעמים לאחר אבחון המחלה במשך תקופה של יותר מ-3 שנים.


המטופל טען כי רופאי קופת החולים התרשלו כלפיו בכך שרשמו לו טיפול בתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות תוך הפרת חובתם להיוועץ עם מומחים בתחום הנפרולוגיה. זאת לנוכח ידיעתם כי הוא סובל ממחלת וגנר אשר עלולה לפגוע בכליות. לגרסתו של האיש, הטיפול התרופתי השגוי גרם להתדרדרות בלתי הפיכה בתפקוד כליותיו והביא אותו למצב של אי ספיקת כליות סופנית. המטופל הוסיף כי טרם ניתן לו הטיפול התרופתי המזיק, לא הסבירו לו רופאי קופת חולים על הסכנות הטמונות בנטילת טיפול זה על רקע מצב תפקודי הכליה שלו.


קופת החולים טענה כי אין קשר בין מצבו הרפואי של המטופל ובין הטיפול התרופתי שקיבל


מנגד, קופת החולים טענה כי המטופל סובל במשך שנים רבות ממחלת וגנר אשר גורמת להתדרדרות מתמשכת ואיטית של כליותיו עד לצורך בהשתלת כליה. עוד נטען כי לא נפל כל פגם בהתנהלות הרופאים בקופת החולים אשר אפשרו למטופל לקבל חלופות לתרופות נוגדות הדלקת כאמור. לפי גרסת קופת החולים, מצבו של המטופל נובע באופן בלעדי ממחלת וגנר שממנה הוא סובל ומהתדרדרותה הבלתי נמנעת.


לאחר שבחנה את חוות הדעת מטעם המומחים הרפואיים, השופטת קבעה כי נטילת הטיפול התרופתי היוותה גורם מאיץ להגעתו של המטופל למצב של אי ספיקת כליות סופנית. לפיכך נקבע כי קיים קשר סיבתי בין נטילת הטיפול התרופתי ובין ההחמרה בתפקוד הכליות של המטופל באמצעות האצת התהליך של קריסת התפקוד הכלייתי.


הרופא הפר את חובת הזהירות שלו כלפי המטופל


השופטת הוסיפה כי בהתאם לידע הרפואי שהיה קיים בתקופה הרלבנטית, הרופא המטפל היה צריך לצפות כי עקב תפקוד הכליות הלקוי של האיש עלול להיגרם לו נזק משימוש בתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות. עוד צוין כי הרופא לא עקב כיאות אחרי המטופל לאחר נטילת הטיפול התרופתי ופעל בניגוד לסטנדרט ההתנהגות המצופה מרופא סביר תוך הפרת חובת הזהירות שלו כלפי המטופל.


בסופו של דבר, השופטת קבעה כי קופת החולים התרשלה כלפי המטופל ולכן תפצה אותו בסך של 460 אלף שקלים עבור כאב וסבל, הוצאות רפואיות ונסיעות, עזרת צד שלישי והפסד השתכרות. נוסף על כך נקבע כי קופת החולים תשלם למטופל סך של 100 אלף שקלים עבור שכר טרחת עורך דין.


ת"א 1167-09

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: עצם האולנה, אוסטאופניה, החזרה סגורה, קשיון עורף, ציסטה קורטיקלית, דיסטוניה, בלוטת התריס, הוראות אשפוז,