www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית באבחון וטיפול בתסביב אשך, מתי ניתן לקבל פיצויים?

רשלנות רפואית באבחון וטיפול בתסביב אשך, מתי ניתן לקבל פיצויים?

תסביב האשך הוא מצב שבו ישנו סיבוב פתאומי וקבוע של צינור הזרע שתפקידו לספק דם לאשך. מצב זה גורם לירידה באספקת הדם לאשך ועלול לגרום לאובדן החיות שלו בהיעדר טיפול רפואי מתאים. לפיכך, במקרים של חשד לתסביב אשך חשוב כי הצוות הרפואי יגיע לאבחנה מהר ככל האפשר באמצעות בדיקות קליניות וממצאי בדיקות הדמיה.


אמנם התופעה עלולה להתרחש בכל גיל, אך היא שכיחה יותר בקרב תינוקות ומתבגרים. הסימנים המיידיים האופייניים לתסביב אשך הם כאב עוצמתי ופתאומי שעלול להקרין לאזור המפשעה או לבטן. בהמשך וכעבור מספר שעות יכולה להופיע נפיחות, רגישות ואודם של האשך ושל שק האשכים. נוסף על כך דווח על שכיחות גבוהה להופעת הקאות ובחילות עקב גירוי של העצב הווגאלי.


דרכי אבחון של תסביב האשך


במקרים שבהם האבחנה של התופעה היא חד משמעית, אין צורך לבצע בדיקות עזר נוספות וניתן להסתפק בביצוע בדיקה קלינית. במקרים אחרים שבהם האבחנה אינה ברורה וחד משמעית, נהוג לבצע בדיקת אולטרסאונד של האשך בשילוב עם בדיקת דופלר לצורך בדיקת זרימת הדם באשך. במקרה שבבדיקת הדופלר נמצא חוסר מוחלט בזרימת דם במרכז האשך לרוב מדובר בתסביב אשך. במקרה של ירידה בזרימת הדם ישנו חשד משמעותי לקיומו של תסביב חלקי או מלא.


כיצד ניתן לטפל בתופעה?


הטיפול בתסביב אשך הוא באמצעות ניתוח. במסגרת ההליך המנתח מבצע חתך בשק האשכים, חושף את האשך ומשחרר את חבל הזרע על ידי סיבוב בחזרה לכיוון הנגדי, תוך חימום האזור. אם נמצא נמק באשך וצבעו הפך לשחור אין מנוס מכריתתו. במקרה של התאוששות מלאה או חלקית, המנתח יבצע קיבוע של האשך באמצעות תפרים כדי למנוע אפשרות של סיבוב נוסף בהמשך.


מחקרים שנערכו בנושא העלו כי ביצוע ניתוח בפרק זמן שנע בין ארבע ועד שש שעות מהיווצרות התסביב, עשוי למנוע פגיעה בלתי הפיכה בתפקוד האשך. לפיכך קיימת חשיבות גבוהה מאוד לאבחון מהיר של התופעה וביצוע ניתוח במהירות האפשרית במקרה הצורך. במקרה של כשל באבחון וטיפול רשלני של הצוות הרפואי אשר גרם לנזק בלתי הפיך, ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית ולדרוש פיצויים.


הצוות הרפואי התרשל באבחון תסביב אשך ולקטין נגרם נמק שחייב כריתה


בית משפט השלום בתל אביב קיבל תביעת רשלנות רפואית שהגיש גבר נגד בית החולים בו טופל בהיותו בן שלוש בעקבות תלונות על כאבי בטן. השופטת קבעה כי נתוני הבדיקות שבוצעו לקטין לא אפשרו לשלול תסביב אשך, והימנעות הצוות הרפואי מביצוע ניתוח חוקר היא בגדר רשלנות רפואית המזכה את הנפגע בפיצויים.


לפי העובדות שצוינו בפסק הדין כשהגבר היה בן שלוש הוא החל לסבול מכאבי בטן קשים, ולאחר בדיקת רופאת ילדים הופנה לבית חולים כאשר הוא סובל מאשך שמאלי נפוח, חם ורגיש למגע. עם הגעתו של הפעוט לבית החולים הוא נבדק על ידי רופא בחדר המיון שציין כי האשך אדום ורגיש מאוד. על כן, הרופא הפנה את הקטין לבדיקת אורולוג שאבחן כי הוא סובל ממיימת, קרי, הצטברות של מים סביב האשך. בהמשך הוא שוחרר לביתו וסוכם כי ישוב לחדר המיון במקרה של החמרה.


כעבור יומיים הפעוט חזר לבית החולים כיוון שסבל מכאבים והתקשה לעמוד. הפעם נמצאו בבדיקה נפיחות בשק האשכים, רגישות ובצקת ולכן הוחלט לנתח אותו. בניתוח הותר התסביב ובוצע קיבוע של האשכים.

 

כעבור שנים, בבדיקות שגרתיות שעבר הגבר בלשכת הגיוס התברר כי אשכיו נמקו וגופו אינו מייצר טסטוסטרון, ולכן הוא נזקק ליטול טיפול הורמונלי רציף מאז. 
הגבר טען בתמצית כי הצוות הרפואי בבית החולים לא אבחן במועד את תסביב האשך שממנו סבל, ולא ביצע לו ניתוח חוקר כנדרש, מה שהוביל לאובדן אשכיו.

 

לפיכך נטען כי הצוות הרפואי התרשל כלפיו ולכן הוא מחויב לפצותו על הנזק שנגרם לו.


מנגד, בית החולים טען כי הטעות שביצע הצוות הרפואי בעת בדיקת הפעוט הייתה סבירה ובשיקול דעת ואינה נחשבת לרשלנות. לחילופין נטען כי אין קשר סיבתי בין ההתרשלות באבחון תסביב האשך ובין הנמק באשך.


הצוות הרפואי התרשל כאשר לא ביצע לגבר ניתוח חוקר ואבחן אותו באופן שגוי


השופטת קבעה כי התיעוד הרפואי מבדיקתו של הקטין בחדר המיון ועל ידי האורולוג אינו מאפשר לשלול קיומו של תסביב אשך. לכן הוחלט כי הקביעה שמדובר במיימת לוקה בחוסר סבירות לנוכח הממצאים שחייבו את הצוות הרפואי לבצע לקטין ניתוח חוקר.


נפסק כי מחדלים אלה הם בגדר התרשלות של הצוות הרפואי. עוד נקבע כי הגבר נבדק בבית החולים במסגרת השעות שעוד ניתן היה להציל את האשך, ולכן נקבע כי התקיים קשר סיבתי בין הכשל באבחון המצב ובין אובדן האשך.


בסופו של דבר נקבע כי בעקבות התרשלות הצוות הרפואי, נגרמו לגבר נכות פסיכיאטרית בשיעור 10% ונכות אורולוגית בשיעור של 20%. השופטת פסקה כי בית החולים ישלם לו פיצויים בסך כולל של 420 אלף שקלים בתוספת שכר טרחת עורך דין בסך של 98,280 שקלים.ת"א 18754-07 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: periventricular leukomalacia, טרוקרים, שיניים תותבות, תביעת נזיקין, נכע עורי, כאב ראש תעוקתי, תעלת גויון, שפעת,