www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בהשגחה על מטופל בסיכון לנפילה, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

רשלנות רפואית בהשגחה על מטופל בסיכון לנפילה, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

רשלנות רפואית בבתי חולים לא תמיד קשורה לטיפול הרפואי שניתן למטופל. במקרים מסוימים ניתן לייחס לבית החולים רשלנות רפואית גם בעקבות אירועים שמתרחשים במהלך האשפוז, כמו נפילה של מטופל שנמצא בסיכון מוגבר לנפילות, עקב היעדר השגחה הולמת.


בהתאם לנוהל משרד הבריאות, הצוות הרפואי בבית חולים מחויב לבצע לכל מטופל מעל לגיל 65 הערכה של סיכון לנפילות. הערכה זו כוללת דירוג של גורמי סיכון ביחס למטופל כמו היסטוריית נפילות, הגיל שלו ויכולתו התפקודית.


ההערכה כוללת בין היתר גם סקירה של ההיסטוריה הרפואית של המטופל והאם הוא סובל ממחלות כרוניות, מחולשה ברגליו, מבלבול, מאי יציבות או שהוא נוטל תרופות שמשפיעות על שיווי המשקל ומצב ההכרה.


משמעות הנפילה עבור מטופלים מבוגרים


למרות קיומו של נוהל ברור ומפורש, עדיין מתרחשים מקרים שבהם הנוהל לא מיושם כלשונו, למטופלים לא נערכת הערכת סיכון והם נופלים ונחבלים. מאחר שמדובר במטופלים מבוגרים, פעמים רבות הנפילות הן בעלות משמעות קריטית עבורם.


לעיתים הנפילות מסתיימות בשברים באגן ובגפיים וגורמות להתדרדרות תפקודית של המטופל. במקרים אחרים הנפילות כוללות פגיעות ראש ויכולות להסתיים במוות.


נפילות בגיל מבוגר והפגיעות שנלוות אליהן עלולות לגרום לירידה משמעותית באיכות החיים של הנפגעים, בעצמאותם ובתוחלת החיים שלהם.


איתור וזיהוי מוקדם של מטופלים שנמצאים בסיכון מוגבר לנפילות, כולל הדרכה והפניה לטיפול על ידי גורמים מתאימים יכולים לצמצם את התופעה ולשפר את איכות חייהם של המטופלים.


במקרה שבו הוכח כי נפילתו של המטופל במהלך אשפוז בבית חולים נגרמה עקב כשל בהשגחה עליו, ניתן להגיש נגד בית החולים תביעת פיצויים על רשלנות רפואית.


במסגרת התביעה יצטרך הנפגע להוכיח כי הצוות הרפואי התרשל בכך שלא השגיח עליו כראוי למרות חובתו לעשות כן. נוסף על כך המטופל יצטרך להוכיח כי הנפילה גרמה לו לנזק גוף.


הצוות הרפואי לא השגיח כראוי על המטופל והוא נפל בדרכו לשירותים ומת


בית משפט השלום ברמלה קיבל תביעת רשלנות רפואית שהגישו יורשיו של מטופל שנפטר עקב נפילה נגד בית חולים. בפסק הדין נקבע כי הצוות הרפואי בבית החולים התרשל כלפי המטופל בכך שלא השגיח עליו כראוי במהלך האשפוז, למרות הסכנה לדימום מוחי עקב טיפול במדללי דם.


המטופל, בן 72 במותו הגיע לבית החולים עקב קשיי נשימה שמהם סבל. בבית החולים הוחלט לטפל בו במדללי דם. כעבור יומיים בבית החולים צוין בגיליון הסיעודי של המטופל כי הוא נמצא בסיכון של נפילה ברמה שלוש שהיא הגבוהה ביותר, וכי משפחתו הסכימה לקשור אותו למיטה כדי למנוע נפילה.


כעבור יומיים המטופל ירד ממיטתו כדי ללכת לשירותים, נפל בעוצמה ונחבל במרפק ובראש. למחרת הנפילה חלה התדרדרות מהירה במצבו ההכרתי של המטופל, הוא הובהל לבצע בדיקת CT ראש שלאחריה בוצע לו ניתוח לניקוז הדימום במוחו. במהלך הניתוח התפתחה במוחו של המטופל בצקת ולמחרת הניתוח הוא נפטר.


יורשיו של המנוח טענו כי צוות בית החולים לא השגיח עליו כראוי במהלך אשפוזו בבית החולים, למרות הקביעה כי הוא נמצא בסיכון בדרגה שלוש לנפילה. לגרסתם, היעדר ההשגחה הוא שגרם לנפילתו של המטופל ולמותו.


מנגד בית החולים התנער מאחריות לנפילה וטען כי נוהל העבודה הקיים לגבי מטופלים בסיכון לנפילה הוא אינו נכון ולא מדויק מבחינה מדעית. עוד נטען שהנוהל אינו מנבא באופן נכון את רמת הסיכון לנפילה של מטופלים, ולכן בית החולים אינו נושא לאחריות למותו של המטופל. בית החולים גם הפנה לדוחות סוציאליים שהתייחסו למטופל וקבעו כי הוא היה עצמאי ובהכרה מלאה, ולכן לא נדרש להשגיח עליו.


בית החולים לא נקט באמצעים הדרושים כדי להשגיח על המטופל


השופט קבע כי בית החולים היה צריך להסביר למשפחתו של המטופל שמדובר באדם שנוטל מדללי דם, ולכן אסור לו להתנייד בכוחות עצמו מאחר שכל נפילה עלולה לגרום למותו. צוין כי הצוות הרפואי לא תיעד את האזהרה הזו, ולפיכך בנו התיר לו לגשת בכוחות עצמו אל השירותים, מה שגרם לנפילתו ומאוחר יותר למותו.


נפסק כי בית החולים היה צריך לנקוט באמצעים נוספים כדי למנוע את נפילתו של המטופל כמו להרים את דפנות המיטה, לספק לו הליכון ולקשור אותו למיטה. עוד צוין כי הצוות הרפואי היה יכול להורות למנוח לצלצל בפעמון החירום כאשר הוא מעוניין להגיע לשירותים.


השופט ציין כי בית החולים היה צריך לגבש מדיניות ברורה ביחס לשיטות לשמירה על חולים, ולהקפיד על יישומו תוך התקנת מעקה בטיחות וגיוס שמירה סיעודית חיצונית במקרה הצורך.


בסופו של דבר הוחלט כי בית החולים הפר את חובת הזהירות שלו כלפי המנוח בכך שכשל בהשגחה עליו וגרם למותו. לפיכך בית החולים יפצה את יורשיו על הנזקים שנגרמו להם בעקבות מותו בסכום כולל של כ-850 אלף שקלים בתוספת שכר טרחת עורך דין והוצאות בסך של 222 אלף שקלים.


ת"א 60756-01-17


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: אנדופיילוטומיה, גרידה, סרטן השד, דיסטוניה, סרטן הכבד, SONES, קוסמטיקה, שפעת,