www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית באבחון וטיפול באוסטאופורוזיס, מתי תוגש תביעה?

רשלנות רפואית באבחון וטיפול באוסטאופורוזיס, מתי תוגש תביעה?

אוסטאופורוזיס הוא מצב שבו מתרחש דלדול של רקמת העצם בגוף האדם עקב ירידה בדחיסות המינרלים בעצמות. המחלה גורמת לכך שהעצמות הופכות להיות פחות דחוסות, ובעקבות זאת גוברים הסיכויים להיווצרות שברים.


העצמות בגוף האדם הן רקמות חיות ותוך כדי החיים הן מתפרקות ונבנות. במהלך שנות הילדות וההתבגרות קיימת בניה מואצת של מסת עצם בגוף, ובגילאי העשרים בדרך כלל מגיעים לכמות העצם המקסימלית. כמות זו מושפעת מגורמים גנטיים ומגורמים סביבתיים כמו פעילות גופנית ותזונה.


ככל שמתבגרים קצב בניית העצם משתווה לקצב הריסתה ובהמשך, משנות הארבעים ואילך, קצב הפירוק של העצמות הוא כבר גבוה יותר מקצב בנייתן, כך שמתחילה ירידה הדרגתית בכמות העצם בגוף ובדחיסותה. אמנם קצב הרס העצמות בגוף הוא איטי יחסית, אך לאורך השנים נגרם אובדן עצם משמעותי שמלווה בשינויים מבניים בעצמות השלד. שינויים אלו גורמים לפגיעה משמעותית בחוזקן של העצמות ובצפיפותן ומעלים את הסיכון להיווצרות שברים.


מחלת האוסטאופורוזיס נפוצה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים, ומופיעה אצל מבוגרים יותר מאשר אצל צעירים. פעילות יתר של בלוטת התריס, דלקת מפרקים כרונית ושימוש בתרופות מבוססות סטרואידים, עלולים להגביר את הסיכוי ללקות במחלה. מאחר שהמחלה פוגעת בצפיפות של כל עצמות הגוף, עלולים להופיע שברים כמעט בכולן אך ברוב המקרים נגרמים שברים בירך, בכף היד ובחוליות עמוד השדרה.


כיצד מאובחן אוסטאופורוזיס


הליך האבחון, של המחלה נעשה על ידי בדיקת צפיפות עצם המכונה בדיקת DXA. הבדיקה מתבצעת על ידי טכנאי רנטגן ובמסגרתה נמדדת הצפיפות באמצעות ניטור כמות המינרלים בעצם הירך או בעמוד השדרה.


תכליתה העיקרית של הבדיקה היא לאתר בני אדם שסובלים מדלדול עצם, ונמצאים בסיכון מוגבר לשברים כדי שיוכלו לקבל טיפול מתאים. מטרה נוספת של הבדיקה היא לבדוק שינויים במצב העצם אצל מטופלים שנוטלים טיפול תרופתי לעצירת תהליך דלדול העצם.


מטופלת לקתה בשיתוק ונפטרה לאחר שלא אובחנה כראוי


בית משפט השלום בירושלים קיבל תביעת רשלנות רפואית שהגישו יורשיה של אישה נגד רופא שביצע לה ניתוח בעמוד השדרה ונגד בית החולים שבו נערך הניתוח. בפסק הדין נקבע כי הרופא ובית החולים התרשלו בכך שלא אבחנו כראוי את מחלת האוסטאופורוזיס של המנוחה, וכי העניקו לה טיפול רשלני שלא התאים למצבה. לפיכך הוחלט כי הם יפצו את היורשים בסך של 417 אלף שקלים.


לפי העובדות שפורטו בפסק הדין, האישה התלוננה על כאבי גב במשך מספר חודשים. היא פנתה לבית החולים לצורך קבלת טיפול שם נערכה לה בדיקת CT והודגם שבר דחוס באחת מחוליות עמוד השדרה ואוסטאופורוזיס. על אף הממצא בבדיקת ה-CT לא נערכה לה בדיקת צפיפות עצם לבירור קיומו של אוסטאופורוזיס.


לאחר חודש האישה עברה ניתוח בעמוד השדרה שכלל קיבוע של החוליות באמצעות ברגים. כעבור חמישה חודשים, היא החלה לסבול משיתוק בפלג הגוף התחתון ופנתה לרופא אחר כדי לקבל טיפול. הוא הסביר לה כי השבר בחולייה נבע ממחלת האוסטאופורוזיס שממנה היא סובלת, והוסיף כי אסור היה לה לעבור ניתוח לקיבוע בעמוד השדרה לנוכח חולשת החוליות באזור.


לפיכך האישה עברה ניתוח נוסף להסרת הקיבוע הרופף, אך נותרה משותקת. כעבור שבוע התדרדר מצבה, היא לקתה בתסחיף ריאתי ודום לב ובעקבותיהם נפטרה.
היורשים של המנוחה טענו כי המנתח הראשון ביצע לה ניתוח רשלני מבלי שבדק אם היא חולה באוסטאופורוזיס, ולכן גרם לה לשיתוק ובסופו של דבר גם למוות.
מנגד, בית החולים והמנתח טענו כי פעלו בשיטה מקובלת וכי לא נפל כל פגם בהתנהלותם המקצועית. הם הוסיפו כי מצבה של המנוחה השתפר לאחר הניתוח, ופטירתה לא הייתה קשורה כלל לטיפול הרפואי שניתן לה.


מומחה רפואי שמונה מטעם בית המשפט קבע כי האבחנה השגויה שביצע המנתח הראשון לגבי השבר בחוליה הובילה בהמשך לטיפול שגוי ורשלני. לדבריו, הניתוח שנבחר גרם לנזק בחוט השדרה, לשיתוק ואף למותה של האישה.


הרופא התרשל באבחון המחלה ובניתוח


השופט אימץ את חוות דעת המומחה מטעם בית המשפט וקבע כי בית החולים והמנתח התרשלו בטיפול שנתנו לאישה. הובהר כי הרופא לא איבחן כראוי את מחלת האוסטאופורוזיס ולא בינה לבין השבר בעמוד השדרה כנדרש. כמו כן נקבע כי הוא התרשל בבחירת ניתוח שלא התאים למצבה הרפואי של המנוחה ואף ביצע אותו באופן רשלני.


לאחר שנבחנו העדויות והראיות הוחלט כי הנזק שנגרם לחוט השדרה בניתוח הרשלני גרם לאישה לשיתוק. השופט קבע בהסתמך על חוות הדעת הרפואית כי מותה של המטופלת מתסחיף ריאתי בהמשך נגרם בשל סיבוך שנוצר לאחר הפגיעה בחוט השדרה.


בסופו של דבר נפסק כי בית החולים והמנתח אחראים לנזקים שנגרמו לאישה, ולכן יפצו את יורשיה בסך כולל של 417 אלף שקלים בתוספת שכר טרחת עורך דין בסך 97,578 שקלים.


ת"א 41996-07-10


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

נטל הראייה בעקבות העדר רשומה רפואית - ניתוח כריתת גידול בצוואר הרחם

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

התקף לב סוער מול התקף לב שקט, האם רשלנות רפואית?

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רשלנות רפואית באבחון מחלה וביצוע בדיקת MRI באיחור

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח לפי חוק כלי ירייה התנהל ברשלנות כלפי מטופל?

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

רשלנות רפואית חמורה של וטרינר ושלילת רישיון לצמיתות

ווטרינר אשר רישיונו נשלל על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, וזאת בשל "רשלנות חמורה", הגיש ערעור על כך לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי דין הערעור להידחות... 

האם רשלנות בית אבות גרמה לנפילת קשישה וכתוצאה מכך לפטירתה?

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון דחה ערעור שעניינו רשלנות במתן חיסון לתינוק

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן - האם נעשה ברשלנות?

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? תגיות: ניאופלסטי, ריפיון שרירים, פונדופליקציה, ניתוח קיצור קיבה, לפרוסקופיה, גוש אקוגני, צפיפות עצם, בדיקת תפקודי כבד,