www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית באבחון וטיפול בכיב קיבה: באילו מקרים?

רשלנות רפואית באבחון וטיפול בכיב קיבה: באילו מקרים?

כיב קיבה הוא פצע ברקמה הרירית שמצפה את דופן הקיבה. בעיקרון, כיבים יכולים להיווצר בכל חלקי מערכת העיכול, בפה, בוושט, בקיבה ובמעי.


קיימים שני גורמים עיקריים להופעת כיב בקיבה. הגורם הראשון הוא זיהום שנגרם על ידי חיידק ההליקובקטר פילורי, והגורם השני הוא טיפול תרופתי שפוגע בדופן הקיבה. פצע בדופן הקיבה עלול לגרום לכאבי בטן, לתחושת אי נוחות ובמקרים מסוימים לדימום ולהיווצרות חור בדופן הקיבה.


חיידק ההליקובקטר פילורי מפריש חומרים הגורמים להיחלשות רירית הקיבה, והופך אותה לרגישה מאוד לחומצות הקיבה. זוהי תחילתו של תהליך דלקתי אשר בעקבותיו נוצר הכיב.


מטופלים שסובלים מכיב קיבה מדווחים על כאבים וצריבה באזור הבטן העליונה. תסמינים נדירים יותר הם בחילות, ירידה במשקל, הקאות, חולשה ועייפות.


סיבוכים אפשריים עקב כיב קיבה שאינו מטופל


כיב קיבה שאינו מטופל בזמן עלול לגרום לדימום כאשר הפצע הוא עמוק או כאשר הוא בא במגע עם כלי דם. לעתים פצע בדופן הקיבה יכול לגרום לחור בקיבה, שמאפשר לחיידקים ולמזון לעבור דרכו ולגרום לזיהום בחלל הבטן.


כיבים הממוקמים באזור החיבור של הקיבה עם התריסריון עלולים לגרום להצטלקות ולנפיחות ולחסום את המעבר אל המעיים. חסימה זו יכולה למנוע מעבר של מזון מהקיבה לעבר המעי, דבר שעלול לגרום להקאות.


אבחון של כיב בקיבה


אחת הבדיקות המשמשות לאבחנה של כיב בקיבה היא בדיקה לנוכחות של חיידק ההליקובקטר פילורי, שיכולה להתבצע על ידי תבחין נשיפה, בדיקת דם ובדיקת צואה.


בדיקה נוספת המשמשת לאבחון היא בדיקת גסטרוסקופיה, המאפשרת בחינה של רירית הקיבה באמצעות מצלמה זעירה ומבוצעת על ידי רופא מומחה לדרכי העיכול לאחר קבלת הפניה מרופא משפחה.


במקרה שנמצאה נוכחות של חיידק ההליקובקטר, ברוב המקרים יינתן טיפול להורדת החומציות בקיבה יחד עם טיפול באנטיביוטיקה. אם לא נמצאה נוכחות של החיידק אז הטיפול יתמקד בנטילת נוגדי חומצה, שיגרמו להורדת רמת החומצה בקיבה ויאפשרו את ריפוי הפצע.


רשלנות רפואית ביחס לכיב קיבה יכולה להתרחש בשלב הטיפול או בשלב האבחון. כדי להוכיח רשלנות רפואית המזכה בפיצויים, על הנפגע להוכיח כי הרופא לא פעל בהתאם לסטנדרט ההתנהגות המצופה מרופא סביר לצורך אבחון או לשם מתן טיפול ראוי. כמו כן, על הניזוק יהיה להוכיח כי ישנו קשר סיבתי בין מחדלו של הרופא לבין הנזק שנגרם לו, באמצעות צירוף חוות דעת של מומחה רפואי לתביעתו.


כיב שלא אובחן כראוי הוביל לכריתת שני שלישים מהקיבה


אישה שסבלה מעודף משקל מסכן חיים עברה ניתוח לקיצור קיבה באמצעות טבעת מתכווננת. כעבור תשעה חודשים היא נותחה שוב על ידי אותו מנתח לצורך הסרת הטבעת, בשל תלונות על הקאות וחוסר יכולת לאכול. שבועיים לאחר הניתוח השני, האישה חשה ברע ופנתה לקבלת טיפול רפואי.


לאישה נערכה בדיקת גסטרוסקופיה שהדגימה כיב וכמות גדולה של דם בקיבה. במהלך ניתוח חירום שנערך לה נצפה בקיבתה נמק וכיב מדמם ומנוקב, אשר חייבו לבצע כריתה מיידית של שני שלישים מהקיבה.


האישה טענה כי הרופא שביצע את שני הניתוחים הראשונים לא ערך לה בדיקת גסטרוסקופיה כנדרש, ולכן לא הבחין בכיב שגרם לנזק בלתי הפיך לקיבתה. לטענתה, אם הרופא היה עורך את הבדיקה הנחוצה, ייתכן שהיה ניתן למנוע את הדימום שחייב את ניתוח החירום ואת כריתת הקיבה.


טענת המנתח הייתה כי הוא פעל כראוי והענ
יק למטופלת את הטיפול הרפואי המיטבי. לגרסתו, לפני הניתוח השני הוא בחן חיצונית את הקיבה והתרשם שמצבה תקין. הוא הוסיף כי ביצוע של בדיקת גסטרוסקופיה באותה העת הייתה מעמידה את המטופלת בסיכון מיותר לפני הניתוח.


ביצוע הבדיקה היה מונע את כריתת הקיבה


השופט קבע כי אילו נערכה לאישה בדיקת גסטרוסקופיה לפני הניתוח השני להוצאת הטבעת, הרופא היה יכול להבחין בכיב הקיבה ובתהליך שהביא לפגיעה הקשה ברירית הקיבה. כמו כן צוין כי הרופא חרג מסטנדרט ההתנהגות הסביר כאשר נמנע מביצוע של בדיקת גסטרוסקופיה.


השופט פסק כי טיפול רפואי מקובל וסביר במקרה זה היה צריך לכלול ביצוע בדיקת גסטרוסקופיה, אשר הייתה חושפת את קיומו של כיב הקיבה שחייב טיפול. הובהר כי אם הבדיקה הייתה נעשית לפני הניתוח להוצאת הטבעת, היה ניתן להפסיק מבעוד מועד את הדימום שחייב לכרות שני שלישים מהקיבה.


לפיכך נקבע כי הרופא הפר את חובת הזהירות שלו כלפי המטופלת כאשר נמנע מביצוע בדיקת גסטרוסקופיה דחופה לפני הניתוח השני להסרת הטבעת.
לאישה נקבעה נכות רפואית משוקללת בשיעור של 44% עקב הפרעת חרדה שמלווה במתח ודכדוך ובשל הפרעה קשה בקיבה ובמעיים.


השופט פסק כי על הרופא לפצות את האישה בסך כולל של 820 אלף שקלים עבור פגיעה בכושר ההשתכרות שלה, עזרת הזולת, הוצאות טיפולים רפואיים, נסיעות וכאב וסבל. כמו כן נקבע כ
י המנתח ישלם לאישה שכר טרחת עורך דין והוצאות משפט בסך מצטבר של 225 אלף שקלים.


ת"א 34686-09-11


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: תנועתיות גפיים, ריפוי בעיסוק, לידת ואקום, פריקה טומוגרפית, C. B. Tibia, רשתית, הפטיטיס, ניתוח mmk,