www.rashlanut-refuit.org

מקדח נשכח בתוך הגוף בניתוח, איך לקבל פיצוי על רשלנות רפואית?

מקדח נשכח בתוך הגוף בניתוח, איך לקבל פיצוי על רשלנות רפואית?

הליכים רפואיים רבים מחייבים הותרת גוף זר בגופו של המטופל. בין שלל ההליכים הללו ניתן למנות ניתוח להחלפת מפרקים בברך ובירך, ניתוחי לב הכוללים השתלת קוצבים ותומכנים וניתוחים אורתופדיים להשתלת לוחות פלטינה. עם זאת, ישנם מקרים שבהם בהיסח הדעת מנתח או איש צוות אחר מותיר בגופו של המטופל עצם זר שלא היה מיועד להישאר שם בסיום ההליך.


לאורך ההיסטוריה תועדו מקרים רבים שבהם רופאים השאירו עצמים זרים בגופם של מטופלים. העצמים הללו יכולים לכלול סיכות, מחטים ומכשירים שנועדו לביצוע הניתוח כגון מספריים או סכינים. במקרים מסוימים אף נשכחים בגוף החולה חלקי ציוד ששימשו לביצוע ההליך ונשברו או התנתקו במהלכו, מבלי שהרופא האחראי הבחין בכך.


עצם זר בגוף של מטופל יכול לגרום לסכנה ממשית לבריאות. הסיכון העיקרי בהשארת עצם זר בתוך הגוף הוא התפתחות של זיהום באזור שבו נותר החפץ הזר. נוסף על כך, נוכחות העצם הזר יכולה לגרום להופעת כאבים קשים ובמקרים מסוימים לעורר במערכת החיסון תגובת דחייה המלווה בדלקת.


אדם שמעוניין להוכיח כי נפגע מרשלנות רפואית צריך לצרף לתביעתו חוות דעת מטעם מומחה רפואי שתתמוך בטענותיו ובאמצעותה הוא יוכל להוכיח כי אכן נגרמו לו נזקים המזכים בפיצוי, כתוצאה מההתנהגות הרשלנית של הצוות הרפואי. בעת הדיון בתביעה, בית המשפט ייבחן את התנהלות הצוות הרפואי באמצעות ראיות ועדויות ויכריע האם נפל פגם בטיפול בנפגע תוך השוואה לסטנדרט הטיפול הרפואי המקובל והסביר בתחום.


חלק ממקדח נותר בעצם הירך לאחר הניתוח


לאחר ניתוח להחלפת ברך שמאל, אושפזה המטופלת בבית החולים. במהלך האשפוז היא עברה צילום רנטגן שנעשה לצורכי מעקב ואז נודע לה כי במהלך הניתוח שעברה להחלפת הברך מספר ימים קודם לכן, נותר חלק מהמקדח ששימש לניתוח בתוך עצם הירך השמאלית שלה.

 

על כן הוגשה תביעה נגד בית החולים בעילה של רשלנות רפואית ופגיעה באוטונומיה. בית משפט השלום בקריות נדרש להכריע האם יש מקום לפסוק למטופלת פיצויים עקב רשלנות רפואית.


האישה טענה לפגיעה באוטונומיה


הנפגעת טענה כי על בית החולים לפצות אותה מאחר שהותיר בגופה חפץ מתכתי ופגע באוטונומיה שלה בכך שלא יידע אותה על כך לאחר הניתוח. הנפגעת לא הגישה חוות דעת מטעם מומחה רפואי והסתפקה בטענה כי יש לפסוק לטובתה פיצוי כספי לנוכח העובדה שנותר בגופה חלק מתכתי.

 

המטופלת הוסיפה כי נודע לה על המקרה באקראי על ידי טכנאי רנטגן שביצע לה צילום לצורך ביקורת ולא על ידי הצוות המנתח כראוי.


האישה טענה כי בתיק דומה שבו נותרה בבטנה של מנותחת מחט עקב ניתוח נפסק לטובתה פיצוי בסך של 100,000 שקלים ולכן דרשה לקבל פיצוי דומה.


מנגד, בית החולים לא הכחיש את שבירת החלק המתכתי של המקדח ואת הישארותו בעצם הירך של המטופלת. לגרסתו, הוא הודיע לאישה על השבר במקדח למחרת הניתוח כמקובל.


בית החולים טען שהמטופלת לא נפגעה מהאירוע


בית החולים הוסיף כי אין לחלק שנותר בגופה של המטופלת כל השפעה רפואית על מצבה הרפואי ועל החלמתה מהניתוח. נטען כי יש לדחות את התביעה מאחר שהאישה לא צירפה חוות דעת רפואית לתמיכה בטענותיה ולא הוכיחה שנגרם לה נזק כלשהו כתוצאה מהאירוע.


לטענת בית החולים, לא הייתה רשלנות בניתוח שבוצע לאישה ולא נותרה לה נכות כלשהי עקב שבירת חלק המקדח והימצאותו בעצם הירך.


לאחר שבחן את הראיות והעדויות שהוצגו בפניו, קיבל השופט את תביעתה של המטופלת. השופט פסק שהוכח כי במהלך הניתוח שנערך לחולה נותר בעצם הירך שלה חלק מתכתי של מקדח.


נפסק כי בית החולים פגע באוטונומיה של החולה


השופט קיבל את עדותה של המטופלת ונתן בה אמון מלא. צוין כי הצוות המנתח לא יידע אותה בסמוך לסיום ההליך על העובדה שחלק מהמקדח נותר בגופה וכי נודע לה על כך במקרה. כמו כן, הובהר כי התיעוד הרפואי היה צריך לכלול בתוכו התייחסות לסוגיית השארת החלק המתכתי בגופה של המטופלת, אך הדבר לא נעשה על ידי בית החולים.


השופט קבע כי השארת גוף זר בגופו של חולה במהלך ניתוח היא בגדר התנהגות בלתי סבירה. נפסק כי בית החולים אכן פגע באוטונומיה של החולה כאשר לא דיווח לה מיד לאחר הניתוח שהושאר בגופה חפץ זר.


עם זאת, השופט ציין כי האישה לא הוכיחה באמצעות צירוף חוות דעת רפואית שנגרמו לה נזקים ונכויות עקב הרשלנות של הצוות הרפואי. על כן נקבע כי בית החולים יפצה את המטופלת בסך של 35,000 שקלים על הפגיעה באוטונומיה, בצירוף 7,000 שקלים עבור שכר טרחת עורך דין והחזר אגרה.


ת"א 64426-05-17


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... 



תגיות: סטפדקטומי, מיניסקוס, מפרק פרוקסימלי, גוש אקוגני, איוושה בלב, צפיפות עצם, דלקת שתן, הרדמה מקומית,