www.rashlanut-refuit.org

פקקת ורידים עמוקים, מתי מתקיימת רשלנות רפואית?

פקקת ורידים עמוקים, מתי מתקיימת רשלנות רפואית?

פקקת ורידים עמוקים עלולה לגרום לסיבוכים שונים ואף להוביל למוות, ולכן דורשת אבחון וטיפול מידיים. רשלנות רפואית לצורך קבלת פיצויים תוכר במקרה של אי נקיטת פעולות לשם אבחון וטיפול במחלה. 


פקקת ורידים עמוקים משמעותה היווצרות קריש דם שמפריע לזרימת הדם באחד מהוורידים העמוקים בגוף. הפקקת תיווצר בדרך כלל באחד מהוורידים הגדולים בגפיים התחתונות, ותתבטא בנפיחות ברגל ובהופעת כאבים.


כשיש חשד לפקקת ורידים עמוקים, יש לפנות לרופא המטפל מיד, שכן מדובר במצב רפואי שדורש קבלת טיפול מידי. במקרה שבו פקקת ורידים לא תטופל מיד, המצב עלול להסתבך ולגרום לתסחיף ריאות, וכתוצאה מכך לאי ספיקת לב, להתמוטטות הריאה ואף למוות.


סיבוך נוסף כתוצאה מהפקקת הוא תסמונת פוסט-תרומבוטית, שמשמעותה נזק לרקמת השוק עקב חסימת הווריד בידי קריש דם. נזק זה עלול לגרום להופעת כאב בשוק, נפיחות כרונית מתמשכת או להיווצרות כיבים על פני השוק.


דרכי אבחון פקקת ורידים עמוקים


לשם אבחון הפקקת, יצטרך הרופא לתשאל את המטופל על עברו הרפואי והסימפטומים שהופיעו. כדי להשלים את האבחנה, יש לבצע בדיקת דם ייחודית הקרויה D-Dimer, שיכולה לזהות חלקים מקריש דם שנסחפו באופן חופשי בדם, ויכולים להעיד על הימצאות הקריש בווריד. נוסף על כך, יש לבצע בדיקת אולטרסאונד באמצעות מכשיר דופלר, לשם איתור האטה בזרימת הדם ברגל.


רשלנות רפואית בפקקת ורידים עמוקים יכולה להתרחש בשלב האבחון או בשלבי הטיפול. כדי להוכיח רשלנות רפואית לצורך קבלת פיצויים, יש להוכיח שהרופא לא נקט בפעולות הנדרשות מרופא סביר לשם אבחון או מתן טיפול ראוי, ושיש קשר סיבתי לנזק שנגרם למטופל, באמצעות חוות דעת מאת מומחה רפואי.


פנתה לרופא עם סימפטומים לפקקת ורידים עמוקים אך לא נבדקה


אישה שאושפזה בהריון בסיכון גבוה, התלוננה על כאבים חזקים ברגליה בפני צוות בית החולים, אך לא נשלחה לביצוע בדיקות דימות ולא אובחנה כסובלת מפקקת ורידים עמוקים עד לאחר הלידה. האישה תבעה את המדינה ומשרד הבריאות בגין רשלנות רפואית, אך תביעתה נדחתה, והיא ערערה על כך אל בית המשפט המחוזי בירושלים, שדן בעניינה
.


האישה התלוננה פעמים רבות במהלך האשפוז בבית החולים על כאב עז המקרין מהמפשעה לאורך הרגל, עד כדי קושי בהזזת רגלה. הצוות הרפואי התמקד בחשד לבעיה אורתופדית, ולא לקח בחשבון את תחילתה של פקקת ורידים. כתוצאה מכך, האישה לא קיבלה טיפול מניעתי קל, זול ויעיל, שהיה מותר לה לקבל במהלך היריון.


לטענת המערערת, בית המשפט הקודם התעלם שברשומות הרפואיות לא מופיעה ביצוע בדיקה רפואית לאחר שהתלוננה, אלא רק שתלונותיה הועברו לאחת הרופאות, למרות שהייתה בסיכון גבוה לפקקת עקב שכיבה ממושכת, כאבים ברגל והיותה בהריון.


לטענת האישה, המועד הראשון בו נבדקה על ידי אורתופד, אשר הפנה אותה לייעוץ כלי דם, היה רק לאחר שלושה ימים מאז התלוננה על כאבים. המערערת המשיכה להתלונן בפני הצוות הרפואי על כאביה, והדגישה בפניהם שהם נמשכים על פני למעלה משבוע, אולם היא נבדקה על ידי כירורג כלי דם רק שלושה ימים לאחר מכן.


הרופא המומחה ביצע למערערת בדיקה קלינית בלבד ולא הורה על ביצוע בדיקות דימות משלימות, למרות שכל המומחים שנחקרו בעניין העידו שניתן לבצע בהיריון בדיקת דופלר ובדיקת MRI ללא חשש. נוסף על כך, לא ניתן לה תרופה נוגדת קרישה (קלקסן) אלא 48 שעות לאחר הניתוח הקיסרי ולא מיד לאחריו.


בית החולים טען שיש סיכון בביצוע בדיקות דימות בהריון


המשיבה טענה בתגובה שהרופאים שקלו את האפשרות לפקקת ורידים עמוקים, אך שללו אותה מכיוון שכאב במפשעה אינו סימן מובהק לפקקת ורידים, ושלפי עדויות המומחים והעדים, מיקום הכאב וסוג הכאב, אינם אופייניים לפקקת ורידים.


עוד טענה המשיבה שהמערערת סירבה לרדת ממיטתה לצורך ביצוע בדיקות דימות משום שהייתה בהיריון בסיכון גבוה, ולכן במצב כזה ביצוע בדיקת MRI הייתה סיכון לא סביר ולא מוצדק. באשר לבדיקת דופלר, המשיבה טענה שתוצאת בדיקה כזו במצבה של המערערת לא הייתה אמינה, בשל קיומו של גודש ולחץ באגן. באשר למתן הקלקסן, נטען שאין סיבה להורות על מתן קלקסן מיד לאחר ניתוח, אלא רק לאחר גילוי המחלה.


בית המשפט הטיל תשלום פיצויים עקב רשלנות רפואית


בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את ערעורה של האישה, ופסק שרופאי בית החולים הפרו את חובת הזהירות המוטלת עליהם. המערערת הייתה בסיכון לפקקת ורידים אבל הופנתה למומחה לכלי דם רק כשבוע לאחר שהתלוננה וללא שבוצעו בה בדיקות דימות לשלילת המחלה.


בית המשפט ציין שפקקת הוורידים היא מחלה מסוכנת, שעלולה לגרום לנזק בלתי הפיך ולסכנת חיים, ולכן הצוות הרפואי היה צריך להתייחס ברצינות לסיכון ולתסמינים. לדברי בית המשפט, היה ניתן לבצע בדיקות דימות בקלות רבה ובזמן קצר, כשהמערערת שכובה במיטתה, מבלי לסכן אותה ואת העובר ומבלי לגרום לה אי נוחות.


בית המשפט קבע שאי ביצוע בדיקות הדימות, מהווה התרשלות של הרופאים, ושאילו התגלתה הפקקת בזמן, היה אפשר לטפל בה בקלות וביעילות באמצעות תרופה נגד קרישה. לכן פסק בית המשפט שעל המשיבה לשלם למערערת הוצאות משפט בסך של 20 אלף שקלים והפנה את התיק להערכת הנזק לשם קבלת פיצויים בבית המשפט הקודם.


ע"א 35433-06-17 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: ירידה בזיכרון, לידת ואקום, ציסטה, שליטה על סוגרים, גרד, מסתם ביולוגי, קולונוסקופיה, מנח עובר,