www.rashlanut-refuit.org

ניתוח מוח בערות מלאה, מתי רשלנות רפואית?

ניתוח מוח בערות מלאה, מתי רשלנות רפואית?

ניתוח מוח שמתבצע כאשר המטופל ער לגמרי, הוא תהליך סבוך ורגיש, המצריך תשומת לב מלאה למצבו של המנותח לאורך כל הניתוח ולאחריו, שכן הנזק יכול להיות בלתי הפיך ואף לגרום למוות.


ניתוח מוח בערות מלאה יתבצע כאשר יש גידול במוח בקרבת אזורים שהם חיוניים לתפקודו של המטופל. כדי להימנע מפגיעה באזורים הללו, צוות המנתחים צריך לנטר את תפקודי המנותח ולשים לב לתגובותיו במהלך כל הניתוח. המטרה העיקרית בניתוח זה, היא הסרת גידול מוחי באופן מלא תוך שמירה על כל התפקודים הקריטיים והימנעות מפגיעה ברקמות הבריאות.


טרם הניתוח, יש לערוך בדיקות דימות כגון CT או MRI, כדי למפות את האזור המיועד לטיפול. בעזרת בדיקות הדימות, הרופא יוכל לזהות את מרכזי התפקוד הקריטיים ולבנות בהתאם לכך גישה ניתוחית שתמנע פגיעה בהם במהלך הניתוח.


במהלך הניתוח המטופל יישאר ער לגמרי כדי שיוכל לבצע את הפעולות הנדרשות לשם בדיקת תפקודו. הרדמה תינתן באופן מקומי בלבד לאזור החתך ולאזורים בקרקפת שמעורבים בניתוח. המשך הניתוח אמור להיות ללא כאבים כיוון שבגולגולת ובמוח אין עצבי כאב. רק בשלב סגירת הקרקפת יורדם המנותח עד לסיום ההליך.


התרשלות בניתוח בערות מלאה, מתי?


רשלנות רפואית בניתוח בערות מלאה יכול להיות בכל אחד מהשלבים הנדרשים לביצוע ההליך באופן תקין. מתן מידע חלקי על אפשרויות הטיפול, אי בחינת התאמת המטופל לניתוח בערות, תיכנון ניתוח לקוי המתבסס על ביצוע שגוי או חסר של בדיקות הדימות, כל אלו יכולים לשמש עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית. גם הרדמה לא נכונה של אזורי החיתוך, וחוסר התייחסות לסימנים התפקודיים ששולח המטופל בזמן ביצוע הניתוח, נכללים במקרים אפשריים לרשלנות הרפואית.


כדי להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בערות מלאה, יש להוכיח קשר סיבתי בין נזק שנגרם למטופל לבין אופן ביצוע ההליכים הרפואיים, באמצעות חוות דעת של מומחה רפואי.


למטופלת נגרם נזק בלתי הפיך בעקבות ניתוח מוח בערות


תביעה הוגשה אל בית המשפט המחוזי בתל אביב יפו נגד בית חולים מוכר, בטענה לרשלנות רפואית במהלך ניתוח מוח שהתבצע בערות מלאה. התביעה הוגשה על ידי מטופלת ובני משפחתה, בטענה שהנתבעת התנהלה באופן רשלני, בלתי סביר ומנוגד לפרקטיקה הרפואית המקובלת, במהלך הניתוח ולאחריו. התובעים טענו שיש קשר סיבתי בין התנהלות רשלנית זו לבין מצבה הסיעודי הנוכחי של המטופלת.


על פי עובדות המקרה, התובעת פנתה לייעוץ אצל מנהל המחלקה הנוירוכירורגית בבית החולים, לאחר שגוש בקוטר 25 מ"מ התגלה במוחה. הפרופסור קבע שעליה לעבור ניתוח מוח בערות מלאה לשם הסרת הגוש, ללא שהציג בפניה אופציות טיפוליות נוספות, והפנה אותה לבדיקת MRI טרם הניתוח. לאחר שהמטופלת הפנתה את תשומת לבו לכך שבגופה מושתל קוצב לב, הוא ביטל את בדיקת ה MRI והתובעת שוחררה לביתה עד לניתוח.


בשלב ההמתנה לתחילת הניתוח, הוצג לתובעת בפעם הראשונה טופס הסכמה מדעת, ולדבריה לא קיבלה עליו הסבר כלשהו והתבקשה לחתום. לתובעת לא בוצעה הכנה או בדיקת התאמה אישיותית ורפואית לניתוח כזה, והיא נלקחה לחדר הניתוח למרות החוסר בפרטים רפואיים ולמרות אי ביצוע בדיקת ההתאמה. נוסף על כך, היא לא הופגשה עם הרופא המרדים טרם הניתוח.


המנתח התעלם מסימני המצוקה של המטופלת במהלך הניתוח


התובעים טוענים, שבחירת נקודת הכניסה למוח בוצעה באופן רשלני שכן לא היו בדיקות CT או MRI עדכניות, ומיד בתחילת הניתוח הופיעה פגיעה במרכז הדיבור. בשלב זה, לטענת התביעה, המנתח היה צריך להפסיק את הניתוח ולשנות מסלול כדי לא לפגוע באזורים קריטיים נוספים, אך הוא המשיך בגישה הניתוחית השגויה שלו תוך שהוא מתעלם מהסימנים לפגיעה הרסנית שהראתה התובעת.


בשל הגישה הניתוחית השגויה, נחשף הגידול באופן חלקי, ועם חשיפתו החלה התובעת להשתולל ולזעוק מכאבים, מה שהקשה יותר על המנתח להסירו ללא פגיעה ברקמות התקינות מסביב לו. בשלב זה, במקום לתת לה חומרי הרגעה, המנתח המשיך בניסיונו להסיר את הגידול בסביבה לא יציבה, כשהמטופלת הערה משתוללת מכאבים.


צעקותיה של התובעת גרמו לעלייה בלחץ בכלי הדם בגולגולתה וכתוצאה מכך נוצרה בצקת במוחה, והוא התנפח והתעוות. המנתח החליט לכרות את הגידול במהירות ובתנועות גסות, שגרמו נזק רב לרקמת המוח התקינה ולהופעת לדימום שלא ניתן היה להשתלט עליו.


לטענת התובעים, גם במעקב שלאחר הניתוח קיבלה המטופלת טיפול רשלני. הצוות הרפואי התעלם מתסמינים שהעידו על התדרדרות במצבה, ולא העניק לה את הטיפול הרפואי הדרוש, עד שכבר היה מאוחר מידי ונגרם לה נזק בלתי הפיך.


בית המשפט הטיל תשלום פיצויים בגין רשלנות


בית המשפט לא הסתיר את הזעזוע מהמקרה ומהתנהלות הרופאים, וקבע שמדובר בסדרת התרשלויות שאינן מתקבלות על הדעת. בית המשפט קבע שיש קשר סיבתי ישיר ובהיר בין המצב הסיעודי של התובעת כיום, לבין ההתנהלות הרשלנית של הרופאים, המנוגדת לגמרי לפרקטיקה הרפואית המקובלת.


בית המשפט ציין שהכשלים הופיעו לאורך כל התהליך הטיפולי: הסכמה שלא מדעת של המטופלת לביצוע הניתוח, אי ביצוע בדיקת MRI, אי ביצוע בדיקה טרם הניתוח על ידי מרדים, ביצוע ניתוח מוח בערות ללא מתן תרופות הרגעה, ביצוע ניתוח מוח בערות ללא בדיקת התאמה, התעלמות מסימני מצוקה לאחר הניתוח ועיכוב לא הגיוני במתן הטיפול בתסמינים אלו, עד שהנזק תפח לממדים בלתי הפיכים.


בית המשפט הטיל תשלום פיצויים בסך של כ2.5 מיליון שקלים בגין כאב וסבל, הוצאות טיפול שונות וקיצור תוחלת החיים. עוד פסק בית המשפט תשלום של כחצי מיליון שקלים על הוצאות משפט של התובעים ושכר טרחה לעורך דין.


ת"א 37917-11-13

  


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

נטל הראייה בעקבות העדר רשומה רפואית - ניתוח כריתת גידול בצוואר הרחם

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

התקף לב סוער מול התקף לב שקט, האם רשלנות רפואית?

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רשלנות רפואית באבחון מחלה וביצוע בדיקת MRI באיחור

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח לפי חוק כלי ירייה התנהל ברשלנות כלפי מטופל?

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

רשלנות רפואית חמורה של וטרינר ושלילת רישיון לצמיתות

ווטרינר אשר רישיונו נשלל על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, וזאת בשל "רשלנות חמורה", הגיש ערעור על כך לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי דין הערעור להידחות... 

האם רשלנות בית אבות גרמה לנפילת קשישה וכתוצאה מכך לפטירתה?

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון דחה ערעור שעניינו רשלנות במתן חיסון לתינוק

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן - האם נעשה ברשלנות?

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? תגיות: עמוד שדרה צוארי, שערי צדק, חולשה כללית, ניתוח פסטיומה, כירורגיה פלסטית, טופוגרפיה, TENNIS ELBOW, כריתת טפולות,