www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית דחיית שתל, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

רשלנות רפואית דחיית שתל, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

גבר כבן 60 שעבר טיפולי שיניים, פנה אל בית משפט השלום בפתח תקווה והגיש תביעה נגד רופא שיניים לתשלום פיצוי בגין נזקי גוף שנגרמו כתוצאה מרשלנות רפואית בטיפולים שניתנו לו במרפאת שיניים פרטית. בית המשפט נדרש להכריע האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית המצדיק תשלום פיצויים.


על פי עובדות התביעה, במהלך שנת 2015, פנה התובע אל הנתבע לצורך ביצוע טיפולי שיניים אשר התמקדו בשיקום הפה. הטיפולים באו לידי ביטוי בעקירת יתרת של שיניו בלסת התחתונה והחדרת ששה שתלים במקומם, שעליהם היה אמור להיות מותקן גשר חרסינה.


לטענת התובע, לאחר שהנתבע עקר את שיניו התחתונות והחדיר אליהם שישה שתלים כפי שתוכנן, נשר אחד מהשתלים כעבור ימים ספורים. עם זאת, הנתבע המשיך על פי תכנית הטיפול והתקין לו גשר זמני הנסמך על חמשת השתלים שהושתלו בלסת האמורה.


התובע אינו יכול ללעוס כתוצאה מהטיפול הרשלני


כעבור זמן קצר, החל הגשר הזמני להתנדנד, עד שנשר יחד עם ארבעה מהשתלים שתמכו בו. בשלב זה התקין הרופא תותבת זמנית שלמה אשר נסמכה על השתל הבודד שנותר בלסת התחתונה. אולם התותבת שהותקנה לא תאמה לתותבת בלסת העליונה ונוצר סגר לקוי בפיו של התובע. נוסף על כך, התותבת הזמנית שהותקנה בלסת התחתונה לא יציבה ומתנדנדת וכתוצאה מכך, התובע נותר עם בעיות קשות לרבות העדר יכולתו ללעוס מזון.     


התובע צירף לכתב התביעה חוות הדעת של מומחה, אשר מצא כי הנתבע לא רשם בכרטיס הטיפולים את ממצאי הבדיקות, תכנית הטיפול, דו"ח ניתוח הכולל תיאור מפורט של הפעולה הכירורגית של החדרת השתלים שבוצעו ורישום של פרטים רפואיים נוספים. 


המומחה הגיע למסקנה כי הרשומה הרפואית אינה מתארת נאמנה את כל הטיפולים שבוצעו בפיו של התובע ולכן הרשומה ערוכה בניגוד להנחיות משרד הבריאות, לכללים המקובלים ולנדרש מרופא סביר. המומחה סבר כי גם החתימה על הנוסח הכללי של ההסכמה לטיפול שאינה תואמת לרישום בכרטיס הטיפולים ולא לטיפול שבוצע בפועל, בוצעה בניגוד לחוק זכויות החולה.  


המומחה הרפואי מטעם התובע העריך כי הליך החדרת השתלים בוצע בחוסר מיומנות ואף קיים חשש שהשתלים שהנתבע החדיר ללסת אינם מורשים על ידי משרד הבריאות. המומחה עמד על כך שלא נעשתה כל התאמה של כתרי הגשר הזמני למבנים שעל השתלים, מאחר שהכתרים היו רחבים ביחס לגודל של המבנים ודבק זמני מילא את יתרת הרווח. כתוצאה מכך, הגשר לא היה יציב על השתלים וניידותו גרמה למניעת האינטגרציה של השתל עם עצם הלסת.


מנגד טען הנתבע כי התובע פנה אל מרפאתו בבקשה לקבלת טיפול רפואי בלסת התחתונה בלבד. מצב שיניו היה גרוע, והטיפול שניתן לו, למרות שלא הושלם, היטיב עם התובע באופן שנעקרו מהלסת התחתונה שיניים מתנדנדות. הנתבע ציין כי אם זה לא היטיב עמו, לכל הפחות, הוא נותר עם שיניים באותו מצב, כפי שהיה בעת הגעתו לטיפול ראשוני, כך שהטענה אודות נזק עתידי וטיפול עתידי שאותו חייב לעבור עקב הרשלנות הנטענת היא טענה תמוהה וחסרת בסיס עובדתי ומשפטי.


לאחר עיון ובחינה של מכלול טענות הצדדים, הגיע בית המשפט מסקנה כי הוכח שהנתבע התרשל בחלק מהטיפול אשר העניק לתובע, וכפועל יוצא ממסקנה זו זכאי התובע לפיצויים בגין הטיפול הכושל שבוצע לו.  


בית המשפט ציין כי כישלונו של הנתבע נעוץ בקיומה של רשומה המכילה תיעוד לקוי ובחסר חרף הוראות הדין הברורות, מלבד החסר הבולט והמהותי שבא לידי ביטוי באי תיעוד עצם החדרת השתלים הנוספים, אין כל תיעוד אודות נתונים רלוונטיים של השתלים עצמם. עוד נקבע כי יש לאמץ את קביעת המומחה בעניין אחריות הנתבע לכישלון ביצוע השתלים, ולהעמיד את הפיצוי לפי טווח המחירים שננקב על ידו ביחס לשתל בודד. 


בנסיבות אלה חייב בית המשפט את הנתבע לשלם לידי התובע פיצויים בסך של 62,000 שקלים. נוסף על כך, חייב את הנתבע בהוצאות התובע עבור חוות הדעת של המומחה בצירוף החזר האגרה, ושכר טרחת עורך דין בשיעור כולל של 24%.


ת"א 11395-11-16

 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית ואחריות רופא בגין נזק נדיר. המטופל התעלף במהלך ניסיונו לקום לאחר טיפול עקירת שן בינה... 

במסגרת הטיפול ביצע הנתבע , ביום 3.1.96, השתלה, בלסת השמאלית התחתונה ובלסת הימנית התחתונה של התובע. בצד השמאלי עבר הטיפול בהצלחה. לעומת זאת, בשעת הקדיחה בצד הימני, הרגיש לפתע התובע זרם חזק וכאב בלתי נסבל למרות ההרדמה.  

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

לטענת התובעת, הנתבע שהינו רופא שיניים התרשל בטיפול בה.תביעת התובעת התקבלה 

התובעת פנתה לנתבע, כירורג ברפואת שיניים, לצורך טיפול בבעיית שיניים ופה שהתמקדה בתנוסדיות חלקית של השיניים שנותרו בפיה 

התובע קיבל תוכנית לטיפול בחלל הפה. הטיפול כשל ולתובע נגרמו נזקים בגינם הגיש תביעה זו 

פיצוי בשל נזקי רשלנות בטיפול השתלת שתלי שיניים אשר גרמה לתובעת ללקויות קשות בחלל הפה. התובעת נזקקה לטיפולים מתקנים  

התובע הגיע לקליניקת הנתבע לשם ביצוע עקירת שן בינה, עקירה שבמסגרתה, טופל התובע בין היתר בחומר מרדים (אלחוש). לאחר הטיפול נפל התובע על פניו שתיים משיניו זזו. התובע קיבל טיפול מידי 

התובעת מבקשת לחייב את הנתבע, רופא שיניים, לפצותה בגין נזקים שנגרמו לה במהלך טיפולו בשינייה. לטענתה, הנתבע התקין בלסתה התחתונה גשר שאינו תקין, ללא התאמה לסגר הטבעי של פיה ובניגוד למקובל.  

התובע עבר טיפול שורש בשיניו על ידי הנתבע. הטיפול כשל וגרם לתובע לריקבון מתחת לשיניים המטופלות  

בעקבות טיפול שיניים רשלני, התובע סבל מכאבים עזים ונפיחות בחניכיים, שלא ירדה עד לעקירת השיניים.  

רופא שיניים פרטי הסכים לעקור שן לחולת סכרת, למרות שהיה מודע לסיכונים. זמן קצר לאחר העקירה, המטופלת נפטרה. 

לאחר טיפול שיניים צבאי, לקתה המטופלת בזיהום קשה בעצם שהצריך טיפולים מסובכים בארצות הברית. 

האם חובת מתן טיפול חלה גם על רופאי שיניים? האם רופא שיניים חייב לתת טיפול רפואי מכוח חוק זכויות החולה? 

האם טיפול שיניים שלא נעשה ברשלנות, אך שגרם נזק בעצב הפנים, יזכה את הנפגע בפיצויים? 

בית המשפט פסק פיצויים בסך כ-60,000 ₪ בגין רשלנות בטיפול שיניים אשר קיבל אזרח ישראלי המתגורר בארצות הברית... 

האם רופא שיניים היה צריך להציע למטופלת טיפול חלופי יקר, וזאת למרות שהוא ידע כי מצבה הכלכלי איננו מן המשופרים? 

האם רופא שיניים העניק למטופלת טיפול שורש בשן, מבלי להסתמך על בדיקה מעמיקה לפני כן? 

האם טיפולים ליישור שיניים חייבים להתבצע על ידי רופא שיניים מומחה באורטודנטיה? האם במקרה שהרופא איננו מומחה מדובר ברשלנות רפואית? 

בית המשפט קבע כי טיפול השיניים אשר ניתן לתובעת היה תוך רשלנות רפואית. לאחר מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט, נקבע כי יש לקבל את התביעה...