www.rashlanut-refuit.org

תופעות לוואי אחרי חיסון, האם רשלנות רפואית?

תופעות לוואי אחרי חיסון, האם רשלנות רפואית?

לאחר קבלת חיסונים ייתכן שהמחוסן יסבול מתופעות לוואי שונות, כמו סחרחורת, חולשה, בחילה וכדומה. על האחות אשר מבצעת את החיסון, מוטלת החובה להזהיר את המטופל מפני הסכנות ונזקים אפשריים, כמו כן, עליה לפקח על התנהגותו ולוודא כי הוא אכן פועל בהתאם להנחיות שניתנו לו, לשם שמירה על מצב בריאותו.


סטודנט אשר קיבל מספר חיסונים במרפאה של לשכת הבריאות, איבד את ההכרה ונחבל בפנים ובשיניים. לטענתו, האחות שביצעה את החיסון לא הזהירה אותו כי עליו להמתין רבע שעה לפני שהוא קם, ואם הייתה נוהגת כנדרש לא היה נגרם לו נזק. על כן מדובר במקרה של רשלנות רפואית המצדיק תשלום פיצויים. בית משפט השלום בתל אביב – יפו נדרש להכריע בעניין זה.   


על פי עובדות התביעה, בינואר 2013, התובע חוסן בקופת חולים ומיד לאחר קבלת החיסון, קם והתהלך במרפאה. כתוצאה מהתרחשות תופעת לוואי מוכרת, איבד את הכרתו, נפל ונחבל בפניו ובשיניו. בנסיבות אלה הוגשה תביעה נגד המדינה שהיא מפעילת המרפאה, מעסיקת הצוות הרפואי ויוזמת החיסונים.  


הצדדים היו חלוקים בעניין האחריות והנזק. המחלוקת המרכזית עסקה במישור האחריות, כאשר על הצדדים מוסכם שנוכח היתכנותן של תופעות לוואי לאחר החיסון, מוטלת על המרפאה חובה להזהיר את המתחסנים וליידע אותם כי עליהם להמתין רבע שעה לאחר קבלת החיסון. 


האם האחות הזהירה ויידעה את התובע כנדרש?


בתקופה הרלוונטית לתביעה, התובע, יליד 1985, למד באוניברסיטה לתואר ברנטגן ודימות. לאור חשיפתם, נדרשו הסטודנטים להתחסן מפני מחלות מדבקות. ביום התאונה הוזמנו הסטודנטים להתחסן במרפאה בשעות הבוקר והחיסונים בוצעו על ידי שתי אחיות בחדר חיסונים. 


התובע הגיע למרפאה והמתין עם יתר הסטודנטים בחדר המתנה. כאשר הגיע תורו, הוא נכנס לחדר החיסונים, ומסר לאחות מידע על מצבו הבריאותי לרבות חיסוני עבר. האחות הכינה תכנית חיסונים בהתאם למידע והזריקה לו שלוש זריקות. לאחר מכן, קם התובע יצא מהחדר, ניגש למתקן שתיה ומילא כוס מים. בשובו, איבד את ההכרה, נפל ונחבל בפנים ובשיניים.


לאחר שהתובע התאושש, הסיעה אותו חברתו לרופא שיניים. בערב האחות התקשרה לשאול לשלומו והוא מסר שביקר אצל רופא שיניים ושהוא זקוק לטיפול מקיף. כעבור מספר ימים מילאה האחות דוח אירוע חריג והעבירה אותו למנהלת סיכונים. בהמשך עבר התובע טיפולי שורש, מבנים וחזיתות חרסינה בארבע שיניים.


לנוכח ההסכמה לגבי תופעת הלוואי וצפיות התרחשותה לאחר החיסון, לא נדרש התובע להגיש חוות דעת רפואית לעניין האחריות. עם זאת, הצדדים הגישו חוות דעת של מומחים בניתוחי פה ולסת לעניין שיעור הנזק.


מטעם התביעה הצהיר התובע שהאחות חיסנה אותו באופן מידי ולאחר שסיימה, אמרה לו שהוא יכול לצאת. לטענתו, לא נאמר לו כי עליו לנוח ולהמתין והוא לא נשאל להרגשתו. אחת הסטודנטיות הצהירה שחוסנה לאחר התובע, והתבקשה לנוח בחדר החיסונים כחמש דקות. עוד הצהירה שאחת האחיות אמרה כי יש להקפיד לומר זאת לכל מטופל וגערה בה על שלא הודיעה לתובע כי עליו לנוח, לאור כמות החיסונים הגדולה שקיבל.  


מטעם ההגנה הצהירה האחות שחיסנה את התובע לאחר בירור מצבו הבריאותי, התאמת תכנית חיסונים והדרכה על מהות החיסונים, תופעות הלוואי הצפויות ומתן דפי מידע. התובע המשיך לשבת על הספה לאחר שחוסן, אך לאחר מספר דקות, ובניגוד להסברים שניתנו לו, קם כדי לצאת מהחדר. לשאלתה מדוע קם, אמר שהוא יוצא לשתות מים, ולמרות שהוצע לו כוס מים, יצא מהחדר. 


לאחר שמיעת טענות הצדדים, העדיף בית המשפט את גרסתו של התובע והגיע למסקנה כי האחות אשר צפתה את הסיכון שהתממש, לא נקטה באמצעים סבירים למניעתו, לא הזהירה ולא יידעה את התובע ובכך התרשלה. על כן עליה לפצות אותו על נזקיו. 


בנסיבות אלה חייב בית המשפט את המדינה לשלם לתובע סך של 69,670 שקלים עבור עלות טיפולי השיניים ופיצוי בגין כאב וסבל, זאת בצירוף שכר טרחת עורך דין בסך של 16,300 שקלים, אגרת משפט, עלות חוות דעת מומחה מטעמו ודמי עדות בסך של 600 שקלים. 


ת"א 15526-04-14  


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

נטל הראייה בעקבות העדר רשומה רפואית - ניתוח כריתת גידול בצוואר הרחם

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

התקף לב סוער מול התקף לב שקט, האם רשלנות רפואית?

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רשלנות רפואית באבחון מחלה וביצוע בדיקת MRI באיחור

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח לפי חוק כלי ירייה התנהל ברשלנות כלפי מטופל?

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

רשלנות רפואית חמורה של וטרינר ושלילת רישיון לצמיתות

ווטרינר אשר רישיונו נשלל על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, וזאת בשל "רשלנות חמורה", הגיש ערעור על כך לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי דין הערעור להידחות... 

האם רשלנות בית אבות גרמה לנפילת קשישה וכתוצאה מכך לפטירתה?

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון דחה ערעור שעניינו רשלנות במתן חיסון לתינוק

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן - האם נעשה ברשלנות?

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? תגיות: מיומה, תעלת הכפית, בדיקה סונוגרפית, שטיפת ושת, סרטן העור - סרטן בעור, קרישיות יתר, הידרונפרוזיס, טמפונדה,