www.rashlanut-refuit.org

מהו עיקרון השבת המצב לקדמותו בתביעת פיצויים?

מהו עיקרון השבת המצב לקדמותו בתביעת פיצויים?

עיקרון השבת המצב לקדמותו בדיני נזיקין דואג שאדם אשר נפגע בתאונת דרכים, תאונת עבודה או תאונה כללית אחרת, או מטופל שניזוק כתוצאה ממקרה של רשלנות רפואית, יקבל פיצויים, אשר ישיבו את מצבו הפיזי והנפשי, עד כמה שניתן, לזה שהיה אלמלא הפגיעה. 

 

כדי לקבל פיצויים בתביעה בגין רשלנות רפואית נדרש התובע להוכיח, באמצעות חוות דעת רפואית, רשומה רפואית ועדויות שונות, כי קיים קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לו לבין התנהגות הנתבע. כלומר, עליו להוכיח שהנזק לא היה נגרם לולא הרופא המטפל לא היה נוהג כפי שנהג.

 

קביעת אשם בהתנהגות של נותן שירות רפואי

 

רשלנות רפואית היא למעשה קביעת אשם בהתנהגות של נותן השירות הרפואי, שיכול להיות רופא מטפל, צוות רפואי, מנתח, אחות, לבורנט, רוקח, עובד מעבדה וכדומה. באופן כללי עוולת רשלנות מבוססת על פקודת הנזיקין והעקרונות הכלליים שבחוק ובפסיקה שמכוחו.

 

סעיף 35 לפקודה קובע כי כאשר עשה אדם מעשה שאדם סביר ונבון לא היה עושה באותן נסיבות, או לא עשה מעשה שאדם סביר ונבון היה עושה באותן נסיבות, או שבמשלח ידו לא השתמש במיומנות, או לא נקט במידת זהירות, שאדם סביר ונבון וכשיר לפעול באותו מקצוע היה משתמש או נוקט באותן נסיבות - הרי זו התרשלות, ואם התרשל ביחס לאדם אחר, שלגביו יש לו באותן נסיבות חובה שלא לנהוג כפי שנהג, הרי זו רשלנות, והגורם ברשלנותו נזק לזולתו עושה עוולה.

 

זכויות יסוד של כל אדם המקבל טיפול רפואי

 

כדי להתמודד עם המצב המשפטי המורכב אשר מתערב לעתים בשיקולים מקצועיים רפואיים חוקק חוק זכויות החולה, אשר נועד להגן על זכויות יסוד של כל אדם המקבל טיפול רפואי, כגון: הזכות לסודיות, הזכות לקבלת טיפול רפואי, חובת הגילוי והסכמה מדעת לטיפול הרפואי. סטייה מהנורמות התנהגות תוך גרימת נזק תחייב את הגורם הרלוונטי במתן פיצוי.

 

כדי לבסס תביעה בעילת רשלנות רפואית, על התובע להצטייד בחוות דעת רפואית אשר תעלה שתי סוגיות לדיון, האחת, התייחסות לנורמות ההתנהגות והקביעה האם הייתה חריגה מההתנהגות הסבירה, כלומר, האם הפעולות שבוצעו כלפי התובע או הימנעות מביצוע פעולות עולות בגדר הפרת כללי הזהירות. והשנייה, התייחסות לתוצאה של הרשלנות והערכת הנזק שנגרם כתוצאה מהפרת חובת הזהירות.

 

לצורך קביעת עוולת הרשלנות נעזר בית המשפט בשלושה מבחנים על פי פקודת הנזיקין: חובת הזהירות המושגית והקונקרטית כלפי התובע, הפרת חובת זהירות של הנתבע על ידי סטייה מהתנהגות סבירה, וקיומו של קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לתובע לאופן הטיפול בו, והאם ניתן היה לצפות את הנזק ולהימנע מהתרשלות. 

 

אם נקבע כי אכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית, קובע בית המשפט את גובה הפיצויים, לפי המסמכים שהוגשו לפניו, ובהתאם להוצאות הרפואיות, מידת הכאב והסבל, עזרת צד ג', הפסדי השתכרות לעבר ולעתיד, ועוד. כאמור, המטרה המקובלת של פיצויים, על פי דיני הנזיקין היא החזרת מצב הנפגע לקדמותו, כלומר להעריך ככל הניתן את הנפגע במצב שבו היה לפני האירוע המזכה אותו בפיצויים, ולשלם לו בהתאם לכך.

 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום
רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

האם מטופל אשר סובל מעיוורון בגין סיבוך נדיר במסגרת ניתוח מעקפים יזכה לפיצויים בעקבות הגשת תביעה שעניינה רשלנות רפואית? 

הנזק הקרדיולוגי כבר אירע, אך הנזק המוחי היה ניתן למניעה על ידי מתן טיפול אנטיביוטי, האם ישנו מקום להשתמש בדוקטורינת אובדן סיכויי החלמה? 

בית המשפט קבע כי בית החולים בילינסון התרשל בטיפול בחולה שהגיע בשעריו, והיה זקוק לצנתור דחוף... 

האם ניתן לעכב תשלום פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר הגשת ערעור על פסק הדין? 

בית המשפט העליון הגדיל את סכום הפיצויים שנפסקו בעבור תובעת, אשר נפגעה בגין רשלנות רפואית במתן זריקת אפידורל רשלנית... 

חבלה באזור הצוואר עלולה לגרום לנפגע נזק עצבי ואף לסכן את חייו. לכן קיימת חשיבות רבה לאבחן את החבלה בהקדם האפשרי כדי לאתר את הנזק ולגבש תוכנית טיפולית מתאימה. במקרה שבו הוכח נזק עקב רשלנות בטיפול או באבחון חבלת צוואר ניתן לתבוע פיצויים עקב רשלנות רפואית 

מטופלים מבוגרים רבים נמצאים בסיכון מוגבר לנפילה שיכולה לגרום לחבלות קשות ובחלק מהמקרים אף למוות. האם בית חולים נדרש להשגחה מוגברת על חולה בסיכון לנפילה, ומתי ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בעקבות נפילה? 

כאשר עצם השמע באוזן מתקשה ומאבדת תנועתיות, העברת הקולות אל השבלול נפגעת ועימה גם השמיעה. ניתוח סטפדקטומיה נועד להחליף את עצם השמע בפרוטזה ניידת. אם נגרם נזק למטופל עקב רשלנות בטיפול שאחרי הניתוח ניתן להגיש תביעת פיצויים נגד הצוות הרפואי 

האם הגידול בראשה של התובעת (מנינגיומה) נגרם עקב ההקרנות שקיבלה נגד מחלת הגזזת? האם ניתן היה לגלות את הגידול בראשה של התובעת בשלב מוקדם יחסית אילו התובעת היתה עורכת בדיקות הדמיה תקופתיות? האם גילוי מוקדם של הגידול היה מונע, או למצער מקטין, הנזק שנגרם לתובעת? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

אף שסכום הפיצויים הממוצע בגין כאב וסבל שנפסק בבתי המשפט עלה עד שנת 2000, הרי שמשנת 2001 מסתמנת מגמת ירידה  

סכומי הפיצויים הממוצעים נבחנו על בסיס מאגר נתונים הכולל מתוך 4559 תיקי ביהמ"ש שהוגשו לביהמ"ש במשך עשור 

עד שנת 2000 הייתה מגמה כללית הן של עלייה במספר התיקים שניתנו בהם פסקי דין, 

בעקבות קטטר אפידורלי שהוכנס לגבו ותהליך זיהומי שהלך והתפתח, מצא עצמו התובע מרותק לכסא גלגלים. 

התובע, כבן 65 לפני קרות האירוע, יצא לגימלאות משרות במשטרת ישראל ולאחר מכן עבד כקצין בטחון בחברת אבטחה. לטענת התובעים, פגש לראשונה את ד"ר גאנדין בסניף קופת חולים כללית בשכונת גונן בירושלים, עת התלונן על כאבי בטן, קיבל הפניה לביצוע בדיקת אולטרסאונד. 

התביעה היא בגין טענת התובעים כי הנתבעים גרמו לכך שקרוב משפחתם המנוח קיבל בשתי הזדמנויות שונות תרופה מסוג אופטלגין אף שהיה רגיש לה ותוך כדי התעלמות מרגישותו לתרופה זו. 

התובע אובחן כחולה במחלת סוכרת מסוג 2 בשנת 1993. עד שנת 1999 תפקד התובע באופן עצמאי לחלוטין וללא מגבלות, עבד במשרה מלאה בחברת "בזק", לרבות בעבודות פיזיות קשות. 

האם התובע זכאי לפיצויים בגין נזקים נפשיים אשר נגרמו לו, למרות החלמתו הפיסית לאחר הרשלנות הרפואית? 

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף?