www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בלט דיסק, איך להגיש תביעה?

רשלנות רפואית בלט דיסק, איך להגיש תביעה?

בלט דיסק עלול לגרום לגירוי וללחץ על חוט השדרה ועל אחד משורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה ולגרום לכאבי גב, נוקשות ומגבלות תנועה. במקרים חמורים הבלט עלול לגרום ללחץ על העצבים ולחסרים נוירולוגיים ואף יכול לגרום לשיתוק חלקי של שרירי הגפיים.  

 

אבחון בלט דיסק כולל את תלונותיו וההיסטוריה הרפואית של החולה, בדיקת טווחי התנועה של עמוד השדרה, באמצעות בדיקות אורתופדיות, נוירולוגיות וכירופרקטיות, וכן, ביצוע צילומי רנטגן ובדיקות CT ו- MRI. רשלנות רפואית באבחון בלט דיסק יכולה לבוא לידי ביטוי באבחון שגוי שהוביל לטיפול לא מתאים, או אי מתן טיפול שגרמו להחמרה ניכרת במצב ואף לגרום לכך שבמקום לטפל בבעיה, המטופל יסבול בהמשך מפריצת דיסק.

 

טיפול בבלט דיסק מתבצע בהתאם לחומרת הבעיה, ויכול להיות באמצעות פיזיותרפיה, הזרקת סטרואידים או ניתוח להסרת הדיסק או לכריתה חלקית שלו. רשלנות רפואית בטיפול בבלט דיסק יכולה לבוא לידי ביטוי בגין מתן טיפול לא מתאים או טיפול שבוצע בחוסר מקצועיות ומיומנות שהוביל לנזק שניתן היה למנוע, או בשל מתן טיפול ללא הסכמה מדעת, מבלי למסור למטופל את מלוא הסיבוכים והסיכונים טרם ביצועו.

 

רשלנות בניתוח בעמוד השדרה עקב בלט דיסק

 

בית המשפט המחוזי בתל אביב יפו קיבל תביעת רשלנות רפואית שהגיש התובע, אשר סבל מכאבי גב במשך שנים, עקב בלט דיסק גדול שלחץ על חוט השדרה. התביעה הוגשה נגד הרופא המטפל, בגין נזקים שנגרמו לו ונכות בשיעור של 80% כתוצאה מהתרשלותו הנטענת של הנתבע, במהלך ביצוע ניתוח גב בעמוד השדרה.

 

בית המשפט פסק כי מהראיות ומחוות דעת של המומחים עלה, כי במהלך הניתוח נעשה שימוש בכלים ובמכשור בלתי מתאימים. התובע ניזוק במהלך הניתוח, וקרוב לוודאי שהסיבה לנזק היא בעיקר בחירת טכניקה ניתוחית שגויה ואסורה ובלתי מתאימה למצבו של התובע, ושימוש במכשור לא מתאים. 

 

התובע הרים את הנטל המוטל עליו להוכיח את טענותיו, והיטה לטובתו את מאזן ההסתברות הנדרש במשפט האזרחי. לפיכך, נקבע כי יש להעדיף את חוות דעתו של המומחה מטעמו והן בשל מחדליו הראייתיים של התובע. התובע תבע פיצויים בין היתר, בגין חולשה ספסטית ברגליים, אי שליטה על הסוגרים, או אי שליטה על מתן שתן והפרעות קשות בתפקוד המיני. 

 

בית המשפט הכריע בנוגע לרכיב התביעה שעניינו היעדר הסכמה מדעת, וקבע כי הנתבע, אשר הודה כי מדובר בניתוח חריג ומסוכן, לא מצא לנכון ליידע את התובע בדבר קיומן של טכניקות ניתוחיות אחרות, אשר בדיעבד התברר, כי היה צורך לבחור בהן ולא בטכניקה שנבחרה על ידי המנתח, וגרמה לנזק של התובע. 

 

בית המשפט הורה לנתבע לפצות את התובע, בין השאר, בגין עוגמת הנפש שנגרמה לו בשל הימנעות מפירוט מלוא האינפורמציה הרלבנטית המתייחסת לשיטת הניתוח שנבחרה, אל מול אופציות ניתוחיות אחרות ובגין נזקי גוף. בסופו של דבר נקבע כי התובע זכאי לפיצויים בסך של 5,120,500 שקלים בהפחתת תשלומי המוסד לביטוח לאומי, לצד שכר טרחת עורך דין בשיעור 20%, שכר טרחת מומחי התובע והוצאות אגרה.

 

איך להגיש תביעה בגין רשלנות בבלט דיסק?

 

כדי להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בבלט דיסק, יש לפנות בשלב ראשון אל מומחה רפואי בתחום האורתופדיה או הנוירולוגיה ולבקש חוות דעת רפואית, כדי להוכיח את הטענה כי מתן טיפול רפואי רשלני גרם נזק למטופל. במקרה שנמצא קשר סיבתי בין הפרת חובת הרופא כלפי המטופל והפרת חובה זו גרמה לנזק, ניתן יהיה להגיש תביעה לתשלום פיצויים.

 

בשלב הבא יש לפנות לעורך דין העוסק בתביעות נזיקין ורשלנות רפואית, כדי להעריך את סיכויי התביעה ולברר האם יש מקום לתבוע את הגורם אשר התרשל, או לנסות להגיע להסדר פשרה בין הצדדים. עורך הדין יפעל לקבלת התיעוד הרפואי ויפנה את המטופל למומחה רפואי בתחום הרלוונטי.

 

בית המשפט נבחר בהתאם לסכום התביעה, כך שתביעה אזרחית עד לסכום של 2.5 מיליון שקלים תוגש לבית משפט השלום. תביעה בסכום גבוה יותר תוגש לבית משפט המחוזי. במסגרת התביעה מברר בית המשפט האם הרופא הפר את חובת הזהירות שהוא חב לחולה והאם הייתה התרשלות מקצועית מצדו.

 

הגשת התביעה כרוכה בעלויות שונות, כולל אגרת בית משפט, שכר טרחת עורך דין המייצג את התובע, עלות קבלת חוות דעת רפואית ועלות איסוף החומר הרפואי. ואולם, אם התביעה תתקבל, רשאי בית המשפט לחייב את הנתבע לשלם את הוצאות המשפט של התובע בנוסף לסכום הפיצויים.

 

ת"א 32454-02-12

 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: אנדוקרדיטיס, תרדמת, אורטופד, אקספלורציה של כליה, CT, ניוון שרירים, צהבת, שיניים תותבות,