www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית סיסטיק פיברוזיס, כיצד לקבל פיצויים?

רשלנות רפואית סיסטיק פיברוזיס, כיצד לקבל פיצויים?

סיסטיק פיברוזיס היא מחלה גנטית קשה הבאה לביטוי כמחלה רב מערכתית ומשפיעה על תפקוד הריאות, מערכת העיכול, הלבלב, בלוטות הזיעה ומערכת המין. המחלה נגרמת כתוצאה מפגם בחלבון ה- CFTR והדרך לאבחון ואיתור הפגם היא באמצעות בדיקת סקר גנטית וייעוץ גנטי, כאשר במהלך ההריון ניתן לבצע בדיקת סיסי שליה או בדיקת מי שפיר לזיהוי המחלה בעובר. הטיפול בחולים נעשה באמצעות מתן תרופות ותוספי מזון. 

 

רשלנות באבחון סיסטיק פיברוזיס

 

קיימת חשיבות רבה לאבחון מוקדם של מחלת CF, מאחר שללא אבחון וטיפול מתאים, מצבו של החולה עלול להתדרדר ולגרור קריסת מערכות חיוניות בגוף ואף להוביל למוות. באמצעות מתן תרופות, תוספי מזון וטיפול מתאים, יכולים החולים להאריך את חייהם ולשמור על שגרת חיים נורמלית. 

 

במקרה שהרופא לא הפנה את המטופל לבדיקות מתאימות והמחלה לא אובחנה בזמן למרות התסמינים, או כאשר רשלנות הרופא הובילה לדחייה במתן הטיפול הרפואי הנדרש ועקב כך נגרם לחולה נזק חמור, ייתכן וניתן יהיה לקבל פיצויים בגין רשלנות רפואית

 

כדי לקבל פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון או בטיפול במחלת סיסטיק פיברוזיס, יש לפנות לבית המשפט ולהגיש תביעה נגד הרופא. לשם כך יש לפנות למומחה לקבלת חוות דעת רפואית, וכדי לקבוע האם קיים קשר סיבתי בין אופן הטיפול לנזק שנגרם לחולה. על התובע להציג בפני בית המשפט הוכחות לכך שאם הטיפול היה מתבצע אחרת, מצבו היה טוב יותר. 

 

פיצוי מעל 4 מיליון שקלים בגין אבחון רשלני של CF

 

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל תביעה לתשלום פיצויים בגין נזקי גוף, שנגרמו לתובע, בגין רשלנות רפואית של שירותי בריאות כללית, עקב אבחון מאוחר של מחלת סיסטיק פיברוזיס שממנה סבל. בית המשפט העמיד את הנזק שנגרם לתובע בגין עוולת הרשלנות על סך של 4.3 מיליון שקלים. 

 

התובע, יליד 1946, עבד כל חייו בנמל אשדוד כפועל בבניית הנמל, ולאחר מכן כסוואר וכמפעיל ציוד מכני. התובע טען כי אבחון מוקדם של מחלת הריאה שממנה הוא סובל כבר בסוף שנת 1999 היה מונע את הנזק הבלתי הפיך שנגרם לריאותיו. כמו כן, הרחקתו ממקור החשיפה לחומרים מזיקים בנמל ומתן טיפול רפואי התואם מהלך המחלה, היה יכול להביא לריפוי מלא.

 

בית המשפט קבע כי החובה המוטלת על רופא היא לפעול במסגרת מקצועו כרופא בזהירות סבירה, בהתאם לנורמת ההתנהגות העדכנית המקובלת בעולם הרפואה. במקרה זה, הרשלנות באה לידי ביטוי בכך שניתן היה לאבחן את המחלה בדצמבר 1999, שנים רבות קודם לאבחונה בשנת 2004, כאשר הייתה בשלביה המתקדמים. 

 

בית המשפט קבע כי היה על הרופא לתת לתובע טיפול רפואי מתאים, לרבות הפנייתו למומחה רפואי בתחום הריאות, ביצוע בדיקת תפקודי ריאות ומתן טיפול תרופתי התואם את המחלה. אולם, הנתבע לא גילה יוזמה בבירור המצב הרפואי עובדתי לאמיתו, כמתחייב, לרבות הפנייתו לבירור יסודי, ולכן התרשל בהחלטה על דרך הטיפול והטיפול עצמו שניתן לתובע. 

 

כמו כן, ההתרשלות התגבשה גם מעצם אי ניהול תקין של הרשומה הרפואית, וכאשר קיים חסר ראייתי, נטל ההוכחה עובר אל הרופא או אל המוסד הרפואי הנתבע לשלול קיומה של התרשלות או של קשר סיבתי. על פי חוק זכויות החולה נקבע כי הפרת חובת הרופאים לשמור על הרישומים הרפואיים ולקיימם עשויה להתגבש לכדי התרשלות ממש. 

 

ת"א 7009/06

 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום
מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: טיפול אלטרנטיבי, עילת תביעה, אווסטין, אינסולין, דיאבטס אינסיפידוס, אבודרט, אנטיביוטיקה, אבילק,