www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בניתוחי פה ולסת, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?

רשלנות רפואית בניתוחי פה ולסת, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?

כירורגיית פה ולסת מטפלת בפציעות, במחלות ובפגמים גנטיים באזורי הלסתות והפנים. המומחיות מוכרת בארץ כחלק ממקצוע רפואת השיניים, ובמסגרתה, עוסקים הרופאים בניתוחים להסרת שיניים כלואות, עקירות, קיבוע, השתלת עצם, חך שסוע, טראומה של הפנים, תסמונת דום נשימה בשינה, טיפול במחלות וגידולים של פרקי הלסת, אבחון וטיפול בזיהומים באזור הפנים והצוואר וכדומה.

 

חלק מהטיפולים כגון שתלים, עקירות ופעולות כירורגיות פשוטות באזור חלל הפה, נעשים במרפאות שיניים, ויתר התחומים מטופלים במסגרת המחלקה לכירורגיה של הפה והלסתות בבתי חולים, ומתבצעים בהרדמה מקומית ובהרדמה כללית.

 

רשלנות רפואית בניתוחי פה ולסת יכולה לבוא לידי ביטוי באבחון לקוי או מאוחר של הבעיה, וכתוצאה מכך ניתן טיפול לא מתאים, שעלול להחמיר את המצב באזור הפה והלסת. גם אי ביצוע כל הבדיקות הדרושות, עלול לגרום למחדלים רפואיים ולהוות עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית

 

עילה נוספת להגשת תביעה היא העדר הסכמה מדעת, במקרים שבהם המנתח לא הסביר למטופל, טרם ביצוע ההליך הכירורגי, בהתאם לפרקטיקה ולהוראות חוק זכויות החולה, את סוג ההליך ודרך ביצועו, ולא פירט לגבי אפשרויות חלופיות וסיבוכים או נזקים העלולים לנבוע מכך. כמו כן, ביצוע רשלני של הניתוח עלול לגרום לנזקים וסיבוכים באזור הפה מפרקי הלסת והשיניים. 

 

תביעת רשלנות בגין עקירת שיניים שלא לצורך

 

על פי עובדות התביעה, בשנת 2000, כאשר התובעת, הייתה כבת 14 שנים, היא פנתה באמצעות הוריה לייעוץ בתחום הפה והלסת לצורך ביצוע טיפול ליישור שיניים. הנתבע הצהיר בפניה כי במשך שנים הוא עוסק בתחום יישור שיניים, והיא עברה אצלו טיפול אורתודונטי לאחר שנעקרו ארבע שיניים ובהמשך נעקרה שן נוספת. 

 

בעקבות הטיפול שנמשך כשלוש שנים, סבלה התובעת מכאבים במפרקי הלסת וכן מסגר שיניים לא תקין. לאחר גיוסה לצה"ל, חלה החמרה בכאבים, לכן הופנתה למעקב אצל רופא שיניים צבאי, אשר הפנה אותה למומחה לאורתודונטיה. המומחה סבר כי הכאבים נבעו כתוצאה מטיפול יישור השיניים שלא צלח.

 

בנסיבות אלו, פנתה התובעת לבית משפט השלום בנצרת, והגישה תביעה בגין נזקי הגוף שנגרמו לה בעקבות רשלנות הנתבע שטיפל בה בחוסר מקצועיות. לטענת התובעת, הנתבע כלל אינו רופא שיניים מוסמך אלא בהכשרתו טכנאי שיניים, אשר ביצע חמש עקירות שיניים מיותרות וגרם לה לנזקים רבים ולנכות רפואית צמיתה, ועל כן דרשה לקבל פיצויים.

 

הנתבע לא שמר את הרשומה הרפואית 

 

הנתבע טען להגנתו כי מעולם לא הציג את עצמו כמומחה ליישור שיניים, וכי לפני שהתובעת פנתה אליו היא סבלה מלחץ על השיניים, כאבים, בעיות סגר, ומצב היגייני ירוד. כמו כן, היא לא הקפידה על המשך מעקב וקבלת טיפולים, ואף נעלמה באופן מפתיע ולא השלימה את תכנית הטיפולים. עם זאת, הנתבע הודה כי לא שמר את הרשומות הרפואיות שנוגעות לטיפול שקיבלה התובעת, כדי לשפוך אור על שיטת וסוג הטיפול, ובכך פעל בניגוד לחובתו ונטל השכנוע בכל הקשור לרכיבי עוולת הרשלנות הוטל על כתפיו. 

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, השתכנע בית המשפט כי הנתבע לא הצליח למלא את החוסר הראייתי שנתגלה ובכך למעשה לא עמד בנטל השכנוע שהועבר לכתפיו ולא הוכיח כי מהות ושיטת הטיפול שניתן לתובעת לא היה רשלני. בית המשפט קבע כי בשל רשלנות בביצוע הטיפול האורתודונטי ואי שמירת הרשומות הרפואיות, עקירת כל חמש השיניים הייתה מיותרת וכתוצאה מכך נגרמה לתובעת נכות בגין עקירתן, על כן חייב את הנתבע לשלם לתובעת פיצויים בסך של 175,000 שקלים. 

 

ת"א 7522-01-11

 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית ואחריות רופא בגין נזק נדיר. המטופל התעלף במהלך ניסיונו לקום לאחר טיפול עקירת שן בינה... 

במסגרת הטיפול ביצע הנתבע , ביום 3.1.96, השתלה, בלסת השמאלית התחתונה ובלסת הימנית התחתונה של התובע. בצד השמאלי עבר הטיפול בהצלחה. לעומת זאת, בשעת הקדיחה בצד הימני, הרגיש לפתע התובע זרם חזק וכאב בלתי נסבל למרות ההרדמה.  

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

לטענת התובעת, הנתבע שהינו רופא שיניים התרשל בטיפול בה.תביעת התובעת התקבלה 

התובעת פנתה לנתבע, כירורג ברפואת שיניים, לצורך טיפול בבעיית שיניים ופה שהתמקדה בתנוסדיות חלקית של השיניים שנותרו בפיה 

התובע קיבל תוכנית לטיפול בחלל הפה. הטיפול כשל ולתובע נגרמו נזקים בגינם הגיש תביעה זו 

פיצוי בשל נזקי רשלנות בטיפול השתלת שתלי שיניים אשר גרמה לתובעת ללקויות קשות בחלל הפה. התובעת נזקקה לטיפולים מתקנים  

התובע הגיע לקליניקת הנתבע לשם ביצוע עקירת שן בינה, עקירה שבמסגרתה, טופל התובע בין היתר בחומר מרדים (אלחוש). לאחר הטיפול נפל התובע על פניו שתיים משיניו זזו. התובע קיבל טיפול מידי 

התובעת מבקשת לחייב את הנתבע, רופא שיניים, לפצותה בגין נזקים שנגרמו לה במהלך טיפולו בשינייה. לטענתה, הנתבע התקין בלסתה התחתונה גשר שאינו תקין, ללא התאמה לסגר הטבעי של פיה ובניגוד למקובל.  

התובע עבר טיפול שורש בשיניו על ידי הנתבע. הטיפול כשל וגרם לתובע לריקבון מתחת לשיניים המטופלות  

בעקבות טיפול שיניים רשלני, התובע סבל מכאבים עזים ונפיחות בחניכיים, שלא ירדה עד לעקירת השיניים.  

רופא שיניים פרטי הסכים לעקור שן לחולת סכרת, למרות שהיה מודע לסיכונים. זמן קצר לאחר העקירה, המטופלת נפטרה. 

לאחר טיפול שיניים צבאי, לקתה המטופלת בזיהום קשה בעצם שהצריך טיפולים מסובכים בארצות הברית. 

האם חובת מתן טיפול חלה גם על רופאי שיניים? האם רופא שיניים חייב לתת טיפול רפואי מכוח חוק זכויות החולה? 

האם טיפול שיניים שלא נעשה ברשלנות, אך שגרם נזק בעצב הפנים, יזכה את הנפגע בפיצויים? 

בית המשפט פסק פיצויים בסך כ-60,000 ₪ בגין רשלנות בטיפול שיניים אשר קיבל אזרח ישראלי המתגורר בארצות הברית... 

האם רופא שיניים היה צריך להציע למטופלת טיפול חלופי יקר, וזאת למרות שהוא ידע כי מצבה הכלכלי איננו מן המשופרים? 

האם רופא שיניים העניק למטופלת טיפול שורש בשן, מבלי להסתמך על בדיקה מעמיקה לפני כן? 

האם טיפולים ליישור שיניים חייבים להתבצע על ידי רופא שיניים מומחה באורטודנטיה? האם במקרה שהרופא איננו מומחה מדובר ברשלנות רפואית? 

בית המשפט קבע כי טיפול השיניים אשר ניתן לתובעת היה תוך רשלנות רפואית. לאחר מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט, נקבע כי יש לקבל את התביעה...