www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בטרשת עורקים

טרשת עורקים הוא שם כללי למספר מחלות המתפשטות בכלי הדם, שמאופיינות בעיבוי דופן העורק והתקשחותו בשל פלאק הכולל משקעים שומניים וכדוריות דם לבנות. הימצאות המחלה בכלי דם של איבר אחד מגבירה את הסיכוי להימצאותה בכלי דם של איבר אחר.

 

טרשת עורקים עלולה להתרחש כמעט בכל אזור בגוף, טרשת עורקים כלילית פוגעת בעורקים המובילים דם לשריר הלב עצמו, ויכולה לגרום לתעוקת חזה ולאוטם בשריר הלב. טרשת עורקים היקפית עלולה לפגוע בכל עורק בגוף ובעיקר באבי העורקים התחתון, העורקים של הגפיים, המוח והעיניים.

 

טרשת עורקים מתפתחת בהדרגתיות לאורך שנים רבות תוך היצרות כלי דם עורקיים בינוניים וגדולים. הנזק הראשוני נגרם למעטפת הפנימית של כלי הדם בשקיעת שומנים על גבי הדפנות, עד לחסימה משמעותית של היקף כלי הדם כתוצאה מההיצרות המתמשכת. במקרים חמורים טרשת העורקים עלולה לגרום לקשיי הליכה, קשיי ראייה ונזקים נוספים.

 

תהליך טרשת עורקים קיים אצל כל אדם והוא חלק מתהליך ההזדקנות, כדי למנוע את התפתחות המחלה, חשוב להקפיד על אורח חיים בריא, הכולל: תזונה נכונה, פעילות גופנית קבועה, הימנעות מעישון ואיזון יתר לחץ דם וסוכרת. בנוסף, קיימת חשיבות בשמירה על היגיינת הפה למען הימנעות ממחלות ודלקות חניכיים שעלולות להחמיר את המצב.

 

אבחון לפי תסמינים של טרשת עורקים

 

לטרשת עורקים אין בדרך כל סימפטומים, לכן חשוב שאנשים הנמצאים בקבוצת סיכון יעברו בדיקות סקר תקופתיות. מי שנמצא בקבוצת סיכון הם אנשים מעל גיל 40, הסובלים מהשמנת יתר, מעשנים, בעלי היסטוריה משפחתית של מחלת לב, יתר לחץ דם או סוכרת.

 

האבחון יכול להתבצע באמצעות בדיקות דם לרמת כולסטרול, בדיקת לחץ דם, בדיקת אולטרה-סאונד דופלר, בדיקת א.ק.ג. לרישום הפעילות החשמלית של הלב, צנתור אבחוני וצילום רנטגן המאפשר הדגמה של זרימת הדם בעורקים ואבחון אזורים חסומים.

 

כאשר ישנם גורמי סיכון ותסמינים מסוימים שיכולים להעלות את החשד, כגון: תעוקת חזה, קוצר נשימה בזמן מאמץ, דופק חלש ברגליים ועוד, הרופא נדרש לשלוח את מטופליו לבצע בדיקות לאבחון של טרשת עורקים. אבחון מוקדם עשוי להביא להקלה בתסמינים אך גם יכול להציל חיים, על כן קיימת חשיבות רבה לאבחן את הבעיה בזמן ולטפל בה בהקדם האפשרי.

 

טיפול מוקדם בטרשת עורקים למניעת נזק

 

הטיפול למניעת טרשת עורקים מתבצע באמצעות תרופות להורדת לחץ דם המיועדות להפחתת הצטברות הפלאק ולמניעת החמרת המצב, ובעזרת מדללי דם למניעת היווצרות קרישי הדם לאחר קריעת הפלאק למניעת סיבוכים שונים. במקרים חריגים צריך לבצע פעולה כירורגית כדי להרחיב את העורק החסום או המוצר, ואף לבצע ניתוח מעקפים או ניתוח לב אחר כדי לאפשר את זרימת הדם התקינה.

 

מתן טיפול לא מתאים עלול להביא להחמרה של התסמינים ואף לסכן את חיי המטופל. תביעה בעילת רשלנות רפואית בטרשת עורקים, תוגש במקרים שבהם נגרם למטופל נזק חמור בשל אבחון מאוחר או רשלני, טיפול לא מתאים ומעקב רפואי לא תקין. כדי להגיש תביעה יש צורך בחוות דעת של מומחה רפואי, והוכחת ארבעת היסודות של עוולת הרשלנות:

 

קיומה של חובת זהירות, הפרת חובת הזהירות, גרימת נזק בגין ההפרה וקיום קשר סיבתי בין התרשלות הרופא לנזק. התובע יקבל פיצויים בהתאם לנזק שנגרם לו, אם בית המשפט יגיע למסקנה שהתקיימו כל היסודות של עוולת הרשלנות ואכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית.

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הרחבת ניתוח ללא הסכמה , פגיעה באוטונומיה - התובע החל לסבול מתסמונת אפיקונדליטיס במרפק ימין אשר מכונה גם TENNIS ELBOW. התובע עסק בפעילות ספורטיבית ענפה ונהג לשחק טניס, כדור סל, ג’ודו ולשחות.  

לתובע בוצעה הרדמה בזריקת בלוק מנדיבולרי לצורך ביצוע טיפול שיניים. כתוצאה מההזרקה נפגע עצב בפניו של התובע. 

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

רשלנות רפואית בניתוח להחלפת מפרקים יכולה לבוא לידי ביטוי בהתפתחות זיהום באזור המפרק המלאכותי, בפגיעה חמורה בכלי דם, בגרימת נזק עצבי למנותח וכדומה.  

רשלנות רפואית בניתוח הקטנת שדיים, יכולה לבוא לידי ביטוי בפגיעה באוטונומיה עקב אי מתן הסכמה מדעת של המנותחת, בגרימת נזק חמור כתוצאה מהתנהלות בלתי סבירה ובאי מעקב אחר הניתוח. תגיות: בדיקה, חיסונים,