www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בנוירוכירורגיה

רשלנות רפואית בנוירוכירורגיה

נוירוכירורגיה עוסקת בהתערבות ניתוחית במחלות של מערכת העצבים המוח וחוט השדרה. נוירוכירורגים מטפלים בעיקר במקרים קשים של חבלות ראש, הסרת גידולים, פריצת דיסק ומחלות חוט שדרה. לאחר טיפול כירורגי יכולים הרופאים במקרים רבים להשיב למטופלים יכולת תפקודית כלשהי, על כן ישנה חשיבות רבה לאבחון מוקדם של הבעיה הרפואית.

 

רשלנות רפואית בטיפול נוירוכירורגי עלולה להתרחש בשלבי האבחון והטיפול. במקרה שבו לא בוצעו כל האבחנות הרפואיות הנחוצות, עלול להיווצר מצב שבו המטופל יקבל טיפול רפואי שלא מתאים לו, ויגרום לנזק רציני. כך למשל, כאשר קיים חשש להופעת גידולים סרטניים באזור המוח ישנו יתרון אדיר באבחון מוקדם לשם טיפול מהיר ואיכותי ככל האפשר למניעה וכריתה בטרם התפשטות הגרורות. במקרים שבהם האבחון גרם לגילוי מאוחר של המחלה, ייתכן כי יגרם נזק חמור למטופל ואף פגיע בלתי הפיכה.

 

כדי להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית של נוירוכירורג, יש להצטייד בחוות דעת רפואית של רופא מומחה בתחום נוירוכירורגיה. על המומחה לפרט בחוות הדעת מה הייתה הרשלנות ואילו נזקים נגרמו לתובע כתוצאה מכך. גובה הפיצויים תלוי בגודל הנזק שנגרם למטופל ויכול להגיע למאות אלפי שקלים ולעיתים אף למיליונים כאשר נגרם נזק בלתי הפיך.

 

תביעת רשלנות רפואית בתחום הנוירוכירורגי

 

בחודש מרץ 2016, התובע הגיש תביעת רשלנות רפואית לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד רופאי ביקור רופא בטענה שלא אובחן ולא טופל כנדרש במורסה שדרתית אפידורלית, וכתוצאה מרשלנות הרופאים נגרמו לו נזקים קשים לרבות שיתוק רגליו והיעדר כמעט מוחלט של שליטה על הסוגרים.

 

לטענת התובע, הרופאים מטעם ביקור רופא לא מילאו אחר חובתם הרפואית הבסיסית בכך שלא קיבלו אנמנזה מפורטת ולא ביצעו ורשמו את תוצאות הבדיקה הגופנית שערכו לו בביתו. עוד טען כי בעזרת אנמנזה ניתן היה לקבל, כבר בעת הביקור הראשון את המידע הבא: הופעת כאב פתאומי בחזה ובגב עליון שהחמיר עד כדי הצורך במתן טיפול מתמיד במשככי כאב והופעת הפרעות בשליטה על הסוגרים.

 

אי אבחון המצב הרפואי המסובך מנע הענקת טיפול חירום, מתן הסבר לחולה בדבר טיבו של מצב החירום והצורך הדחוף בטיפול ומתן הפנייה דחופה לחדר המיון שבה מצוין חשד לקיום לחץ על חוט השדרה. לטענת התובע, ייתכן שהפניה מנומקת ודחופה יותר, היתה מביאה לקבלת טיפול מתאים שהיה מאפשר את החלמתו המלאה.

 

התובע סובל ממחלה נדירה שניתן לאבחן רק בשלבים מתקדמים

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים וחוות דעת של מומחים מטעמם, סבר בית המשפט שהמחלה שממנה סובל התובע היא מחלה נדירה המשתייכת לסוג המחלות המתקדמות, שבתחילה לא ניתן לזהות את קיומן ורק לאחר שהמחלה מתקדמת יש סימנים נוירולוגיים שניתן באמצעותם לעמוד על קיום המחלה.

 

בית המשפט השתכנע כי גם לאחר שהופנה התובע לטיפול בבית חולים בעקבות ביקורי הבית של רופאי ביקור רופא, עדיין לא נמצא אצלו נזק נוירולוגי ולא היה מה שיכוון לקיום מחלתו הנדירה, לפיכך בשלב שבו רופאי ביקור רופא היו בתמונה הם כלל לא יכלו לאבחן את המחלה, והרשלנות היחידה שניתן להעלות לכל היותר טענות היא בדבר אופן ביצוע הבדיקות והרישומים.

 

בסופו של דבר קבע בית במשפט כי אין קשר סיבתי בין התנהגותם של רופאי ביקור רופא לבין נזקי התובע, ואין להטיל עליהם אחריות ולחייבם לפצות את התובע בנוסף לפיצויים שזכה במסגרת הסכם הפשרה, לפיכך התביעה לפיצויים נדחתה.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: פלסטיקה, שפעת, בטן חריפה, אף אוזן גרון, אונקולוגיה, נוירופיזיולוגי, בדיקת מי שפיר, כריתת שד,