www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית של פרוקטולוג

רשלנות רפואית של פרוקטולוג

פרוקטולוגיה היא ענף ברפואה העוסק בבעיות ברקטום, בפי הטבעת, במעי הגס וברצפת האגן. פרוקטולוג הוא מומחה שמטפל במחלות ובבעיות רפואיות הקשורות למעי הגס ולפי הטבעת, כמו: סרטן מעי, בריחת צואה, טחורים, עצירות כרונית וכדומה. במצב של גידול ברקטום פרוקטולוג מבצע ניתוחים מסובכים, ובעת הצורך הוא מבצע בדיקות קולונוסקופיה, אולטרה סאונד, ביופסיה ועוד.

 

רשלנות רפואית בפרוקטולוגיה, יכולה לבוא לידי ביטוי באבחון לקוי של הבעיה שממנה סובל המטופל, באי הפנייה לבדיקות נחוצות, באי מתן הסכמה מדעת להליך הרפואי, אי מתן הסבר על הסיכונים והסיבוכים האפשריים, במתן טיפול רשלני או תרופות לא מתאימות, ובאי עריכת מעקב לאחר הניתוח.

 

יחד עם זאת, לא כל נזק שנגרם במהלך הליך רפואי שמבצע פרוקטולוג, מהווה עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית. לכן יש חשיבות רבה להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בתחום, ולפנות אל רופא מומחה כדי לקבל חוות דעת רפואית ולהוכיח כי קיים קשר סיבתי בין התנהלות הפרוקטולוג לנזק פיזי חמור  שנגרם למטופל.


תביעה בגין אי הסכמה מדעת לניתוח טחורים

 

בשנת 2001, החל התובע יליד שנת 1959, לסבול מכאבים בפי הטבעת בעת יציאות. בהמלצת רופא משפחה הוא עבר בדיקת קולונוסקופיה ומממצאי הבדיקות עלה כי המעי הגס שלו תקין, והוא סובל מסדק אחורי בפי הטבעת. בתום הבדיקה הומלץ על טיפול שמרני הכולל אמבטיות ישיבה.

 

לאחר ימים ספורים, פנה התובע לבדיקת פרוקטולוג שהמליץ שלא להסתפק בטיפול השמרני, אלא לעבור ניתוח פיסורה שלדבריו, מדובר בטיפול כירורגי קצר וקל שאורך בין חמש עד עשר דקות, וההחלמה היא לכל היותר בתוך יום או יומיים.

 

התובע סבר כי מדובר בהליך פשוט, ולא קיבל הסבר על הסיכונים הכרוכים בו. לטענתו הוא חתם על טפסים מבלי שהספיק לקרוא אותם. כמו כן, מכיוון שסבר כי מדובר בהליך קצר, הוא הגיע בגפו לבית החולים ונרדם מיד לאחר שקיבל זריקות הרדמה. אך הוא התעורר רק לאחר כחמש שעות כשהוא מטושטש לגמרי

 

התובע לא היה מודע לכך כי באותה עת, כי לא בוצע ניתוח פיסורה, אלא בוצעו שני ניתוחים אחרים, ניתוח טחורים והרחבה ידנית שלהם, זאת מבלי שנתן הסכמה מדעת לניתוחים ולא נאמר לו אפילו כי הם עומדים להתבצע.

 

מיד לאחר הניתוח, התובע לא יכול היה לחזור לביתו בכוחות עצמו, ונדרש לאתר בן משפחה שיבוא במיוחד בשעת לילה מאוחרת כדי לקחת אותו לביתו. למחרת בבוקר, לא הצליח לעשות את צרכיו, וכאשר מישש את אזור פי הטבעת הרגיש מעין חוטים. בשיחת טלפון אמר הרופא לתובע שמדובר בתחבושת שאפשר למשוך אותה.

 

בהתאם להוראות הרופא התובע שב לשירותים ומשך בכל כוחו את התחבושת. כתוצאה מכך הוא התמוטט מכאבים וכל השירותים התמלאו דם. ביום למחרת, כאשר פנה התובע לביקורת, הוא קיבל משחה להרגעה, אולם הכאבים לא פחתו והוא פנה לבדיקה נוספת. הבדיקה השנייה נערכה כשתי דקות, ובסיומה אמר הרופא לתובע שהוא רגיש מדי והמליץ לו לקחת שני כדורי אקמול במקום אחד. רק מאוחר יותר התברר לתובע שבמקום ניתוח פיסורה פשוט, עשה לו הפרוקטולוג ניתוח טחורים, ארוך וללא שהיה כל צורך בכך.


פיצויים בסך של למעלה מ - 2 מיליון שקלים

 

כתוצאה מהטיפול הרשלני סבל התובע, מכאבי תופת, דלקות וזיהומים בפי הטבעת. הוא איבד שליטה על הסוגר ואורח חייו השתנה לחלוטין. על כן הגיש תביעה בעילת רשלנות רפואית נגד הפרוקטולוג ודרש לקבל פיצויים בסך של מעל 2.55 מיליון שקלים, בגין פגיעה באוטונומיה, וביצוע ניתוח מיותר, ללא קבלת הסכמה מודעת שגרם לנזק חמור. על פי חוות דעת של מומחה, הנתבע פעל שלא לפי המקובל, וכתוצאה מהניתוחים המיותרים, נותר התובע עם הפרעה תפקודית קשה של מנגנון השליטה בצואה.

 

בית המשפט המחוזי קיבל את תביעת רשלנות רפואית, וקבע כי ההסכמה לניתוח של התובע, ככל שניתנה, אינה מהווה הסכמה מדעת כהגדרתו של מונח זה בחוק זכויות החולה, ולכן מה שבוצע בגופו של התובע הוא בגדר עוולת התקיפה או עוולת הרשלנות, אשר כל אחד מהם בנפרד מקימים עילת תביעה בנזיקין. בסופו של דבר חייב את הנתבע בסך של 2.1 מיליון שקלים.

 

22-08-2011


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

התובע נולד בבית חולים הדסה בירושלים. במהלך לידתו, שהיתה לידה וגינאלית רגילה, לאחר שלב יציאת הראש, התברר כי חל סיבוך המכונה "היצרות כתפיים" 

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

במהלך הטיפול במכון אובחן כי התובע סובל מאיחור משמעותי בהתפתחותו המוטורית, הסימנים שהתגלו במהלך המעקב במכון הצביעו על בעיה בשריריו 

האם סעיף 76 לפקודת הנזיקין חוסם בפני התובע את דרכו להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים? 

האם התקבלה הסכמה מדעת לביצוע הצנתור? האם מדובר ברשלנות רפואית אשר גרמה לשיתוק מוחלט? 

התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. 

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

לאחר ניתוח לתיקון עמוד השדרה סבל הנער מסיבוכים נשימתיים, והוריו טענו כי לא הוזהרו מפני סיכוני ההרדמה לכן מדובר ברשלנות. 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח לקיבוע שבר בירך של קשישה, עקב החלטה שגויה לבצע שתי פרוצדורות של הוצאת פלטה והשתלת פרק ירך מלאכותי בניתוח אחד.  

התובעת עברה ניתוח לתיקון דליפת שתן בבית חולים הדסה. בעקבות שורה של התרשלויות, התובעת זקוקה לדיאליזה קבועה ואינה שולטת על הסוגרים.  

התובעת טענה כי הניתוח לתיקון פריצת דיסק לא היה דחוף וגרם להתפשטותם של רסיסי דיסק, שבעקבותיו בוצע ניתוח שני.  

ילדה כבת שש, עברה ניתוח להוצאת אבן חצץ שחדרה לאוזנה. בעקבות הניתוח הילדה איבדה את שמיעתה, לכן הוריה הגישו תביעה בגין רשלנות רפואית. 

האם בית החולים יפצה אדם, שעבר שני ניתוחים כושלים, לטיפול ברפלוקס קיבתי ושטי, ונותר עם נכות קבועה במערכת העיכול? 

בעקבות ניתוח שגרתי להוצאת אבנים מכיס המרה, התרחשה דליפה שמקורה לא זוהה 

האם אי ביצוע בדיקת MRI לפני ניתוח עלה כדי רשלנות רפואית? האם בית המשפט יפסוק פיצויים למנותחת? 

האם רופא אורטופד אשר ניתח את הרגל הלא נכונה יושעה מתפקידו? דוגמא לרשלנות בניתוח החלפת ירך... 

האם רשלנות בבית החולים הלל יפה במסגרת טיפול לאחר ניתוח לקיצור קיבה? האם רשלנות הרופאים גרמה לאי אבחון תסמונת ורוניקה?