www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית של שיננית

רשלנות רפואית של שיננית

טיפול אצל שיננית הוא טיפול מונע של מחלות חניכיים, חורים, ניקיון הפה, נזקי עישון ועוד. השיננית אינה רופאה לכן האחריות מוטלת על רופא שיניים, אשר מחויב להעריך את מצבו של המטופל לפני תחילת הטיפול, לדווח על מצבו לשיננית ולפקח על עבודתה.

 

כדי לעסוק במקצוע השיננות יש לעבור הכשרה מיוחדת בתחום, ולעבור בחינות מטעם משרד הבריאות. כמו כן, הכלים שבהם עושה שימוש השיננית בנויים בצורה מקצועית המותאמת לשיניים ולפה, לכן קשה מאוד לגרום באמצעותם נזק, ואף הנזקים שנגרמים בעקבות טיפולי שיננית בדרך כלל אינם חמורים, על כן לרוב תביעות רשלנות רפואית נגד שיננית נדחות על הסף.

 

רופא שיניים מחויב לפקח על עבודת השיננית

 

טיפול המבוצע על ידי שיננית הוא טיפול רפואי לכל דבר, והרישיון לעסוק במקצוע הוא בכפוף לתקנות רופאי השיניים (שינניות) משנת 1978. שיננית אינה יכולה להקים עסק עצמאי, אלא היא עוסקת במקצועה כחלק ממרפאת שיניים המפוקחת על ידי מומחה לרפואת שיניים. על פי החוק, רופא שיניים מחויב לתת הנחיות לשיננית לגבי הטיפול המיועד, ובתום הטיפול עליה לדווח לרופא על אופן הטיפול וממצאים מיוחדים, אם היו כאלה.

 

רישיון לטיפולי שיננית מוענק רק למי שסיים קורס לשינניות מוכר על ידי משרד הבריאות ועמד בבחינות ממשלתיות לשינניות. שיננית מוסמכת רשאית לתת למטופליה ייעוץ, הדרכה וחינוך לבריאות השן ולניקיון הפה והשיניים.

 

הפעולות המותרות לשיננית הן: ניקוי וצחצוח שיניים, הסרת אבנית ומשקעים אחרים, ליטוש שטחים כותרתיים, הסרת תפרים ותחבושות בפה והסרת עודפי מלט משטחים כותרתיים של שיניים. שיננית רשאית להשתמש בתכשירי הרדמה מקומית, בתכשירים למניעת עששת בדרך של מריחתם בפה, ובתכשירים מתכלים לשחרור מושהה בטיפול במחלות חניכיים.

 

הטיפול אצל שיננית מתחיל בתחקיר קצר על הרגלי היגיינת הפה של המטופל, ועליה להסביר למטופל כיצד לצחצח את השיניים בצורה נכונה ובאילו אביזרים נוספים כדאי להשתמש, כמו מברשת שיניים רכה או בעלת סיבים קשים יותר. טיפול שגרתי אורך כחצי שעה, במהלכו מגרדת השיננית את הפלאק מעל השיניים, בחריצים ובחיבור עם החניכיים. בסיום היא מבריקה את השיניים עם חומר מיוחד המנקה כתמי צבע, ובמקרה הצורך מבצעת טיפולים מיוחדים כמו החדרת פלואוריד לשיניים והקצעת שורשים.

 

מאז חודש יוני 2005, שיננית יכולה לבחור את תנאי עבודתה והעסקתה כשכירה או עצמאית, ונוכחות של רופא השיניים במרפאה בעת הטיפול, אינו חובה, אלא על פי שיקול דעתו של רופא השיניים ולפי הצורך. מאז השינוי בחוק שיננית רשאית לתת שירות למטופלים במרפאה ציבורית במקביל לכל רופא מורשה, ולא רק רופא שיניים.


תביעת רשלנות רפואית בעקבות טיפול אצל שיננית

 

במקרה שנגרם במהלך הטיפול אצל שיננית או לאחריו נזק חמור לשיניים, פגיעה עצבית, חתכים עמוקים שהצריכו התערבות כירורגית, ונזקים קשים אחרים, וקיים חשד לרשלנות רפואית, יש להתייעץ עם מומחה לרפואת שיניים, כדי לברר אם יש קשר סיבתי בין הנזק שנגרם למטופל לבין הפרת חובת זהירות על ידי שיננית. יחד עם זאת סטייה מהתנהגות הקבועה בתקנות אינה בהכרח מעידה על רשלנות רפואית, על כן חשוב להתייעץ עם עורך דין כדי לבדוק אם קיימת עילה לתביעת פיצויים.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית ואחריות רופא בגין נזק נדיר. המטופל התעלף במהלך ניסיונו לקום לאחר טיפול עקירת שן בינה... 

במסגרת הטיפול ביצע הנתבע , ביום 3.1.96, השתלה, בלסת השמאלית התחתונה ובלסת הימנית התחתונה של התובע. בצד השמאלי עבר הטיפול בהצלחה. לעומת זאת, בשעת הקדיחה בצד הימני, הרגיש לפתע התובע זרם חזק וכאב בלתי נסבל למרות ההרדמה.  

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

לטענת התובעת, הנתבע שהינו רופא שיניים התרשל בטיפול בה.תביעת התובעת התקבלה 

התובעת פנתה לנתבע, כירורג ברפואת שיניים, לצורך טיפול בבעיית שיניים ופה שהתמקדה בתנוסדיות חלקית של השיניים שנותרו בפיה 

התובע קיבל תוכנית לטיפול בחלל הפה. הטיפול כשל ולתובע נגרמו נזקים בגינם הגיש תביעה זו 

פיצוי בשל נזקי רשלנות בטיפול השתלת שתלי שיניים אשר גרמה לתובעת ללקויות קשות בחלל הפה. התובעת נזקקה לטיפולים מתקנים  

התובע הגיע לקליניקת הנתבע לשם ביצוע עקירת שן בינה, עקירה שבמסגרתה, טופל התובע בין היתר בחומר מרדים (אלחוש). לאחר הטיפול נפל התובע על פניו שתיים משיניו זזו. התובע קיבל טיפול מידי 

התובעת מבקשת לחייב את הנתבע, רופא שיניים, לפצותה בגין נזקים שנגרמו לה במהלך טיפולו בשינייה. לטענתה, הנתבע התקין בלסתה התחתונה גשר שאינו תקין, ללא התאמה לסגר הטבעי של פיה ובניגוד למקובל.  

התובע עבר טיפול שורש בשיניו על ידי הנתבע. הטיפול כשל וגרם לתובע לריקבון מתחת לשיניים המטופלות  

בעקבות טיפול שיניים רשלני, התובע סבל מכאבים עזים ונפיחות בחניכיים, שלא ירדה עד לעקירת השיניים.  

רופא שיניים פרטי הסכים לעקור שן לחולת סכרת, למרות שהיה מודע לסיכונים. זמן קצר לאחר העקירה, המטופלת נפטרה. 

לאחר טיפול שיניים צבאי, לקתה המטופלת בזיהום קשה בעצם שהצריך טיפולים מסובכים בארצות הברית. 

האם חובת מתן טיפול חלה גם על רופאי שיניים? האם רופא שיניים חייב לתת טיפול רפואי מכוח חוק זכויות החולה? 

האם טיפול שיניים שלא נעשה ברשלנות, אך שגרם נזק בעצב הפנים, יזכה את הנפגע בפיצויים? 

בית המשפט פסק פיצויים בסך כ-60,000 ₪ בגין רשלנות בטיפול שיניים אשר קיבל אזרח ישראלי המתגורר בארצות הברית... 

האם רופא שיניים היה צריך להציע למטופלת טיפול חלופי יקר, וזאת למרות שהוא ידע כי מצבה הכלכלי איננו מן המשופרים? 

האם רופא שיניים העניק למטופלת טיפול שורש בשן, מבלי להסתמך על בדיקה מעמיקה לפני כן? 

האם טיפולים ליישור שיניים חייבים להתבצע על ידי רופא שיניים מומחה באורטודנטיה? האם במקרה שהרופא איננו מומחה מדובר ברשלנות רפואית? 

בית המשפט קבע כי טיפול השיניים אשר ניתן לתובעת היה תוך רשלנות רפואית. לאחר מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט, נקבע כי יש לקבל את התביעה...