www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בבדיקות הדמיה: רשלנות ב CT, ו- MRI

רשלנות רפואית בבדיקות הדמיה: רשלנות ב CT, ו- MRI

בדיקות הדמיה מסייעות לרופא לאבחן מחלות ופציעות בעקבות תלונה של מטופל. הבדיקות כוללות: צילומי רנטגן, אולטרסאונד, CT, MRI וממוגרפיה. לאחר ביצוע הבדיקה הרדיולוג מעביר לרופא המטפל את הממצאים, ובהתאם לכך נקבע אופן הטיפול.

 

היעדר אבחון או פענוח שגוי של תוצאות הבדיקה, מונעים מהמטופל לקבל טיפול רפואי ראוי, ועלולים לגרום להידרדרות המחלה, לפגוע בסיכויי ההחלמה ובמקרים  מסוימים עלולים לגרום למוות. למטופל יכול להיגרם נזק בבדיקות הדמיה בשל ביצוע בדיקות באיברים לא נכונים, אי הפנייה לבדיקה בזמן, ביצוע לא מלא של בדיקות, עיכוב בביצוע הפענוח, ועוד. במקרה שנגרם למטופל נזק חמור רצוי להיוועץ בעורך דין מומחה לרשלנות רפואית.

 

CT הם ראשי התיבות של Computerized Tomography. בדיקת CT היא הדמיה שמבוססת על צילומי רנטגן רבים שמייצרים צילומים מפורטים ומדויקים של איברים פנימיים. הבדיקה נערכת במצבים של טראומה כדי להעריך את האפשרות של פגיעות באיברים הפנימיים, דימומים ושברים. נהוג לעבור CT ראש במקרים של חבלות ראש משמעותיות כדי לשלול דימום תוך גולגולתי. CT חזה מתבצע לבירור ממצאים בחלל החזה, כמו במקרה של מחלות ריאה.

 

MRI הם ראשי תיבות של Magnetic Resonance Imaging. מדובר בסריקה לא פולשנית המשמשת להמחשת איברים פנימיים בגוף למטרות אבחון רפואי, על בסיס עיקרון התהודה המגנטית ושליחת גלי רדיו. הבדיקה יעילה בעיקר להדמיית מערכת העצבים המרכזית, המוח, חוט השדרה, והמפרקים. בתמונה של MRI ניתן לראות רק רקמות רכות, ולא עצמות, והיא משמשת בעיקר לאיתור גידולים במוח, אבחון של טרשת נפוצה, ופריצת דיסק.

 

רשלנות רפואית בהכנה לבדיקת הדמיה

 

בשל השימוש בשדה מגנטי חזק, בסריקת MRI, אין אפשרות לבצע את הבדיקה כאשר קיימות מתכות בגוף, כמו קוצב לבהתקן תוך רחמי, או רסיסי מתכת. על כן יש לבצע בדיקת CT במקום בדיקת MRI. לפני בדיקת CT על המטופל לדווח לרופא על כל רגישות ידועה לחומר ניגוד או לתרופות או כל בעיה רפואית ידועה, וכמו כן להיות בצום ולא לאכול כשלוש שעות לפני הבדיקה. אם בשל אי הנחייה ברורה של הרופא לפני ביצוע הבדיקה, או עקב מתן הוראות שגויות לביצוע הבדיקות הנדרשות, נגרם לנבדק נזק, ייתכן כי מדובר ברשלנות רפואית.

 

פענוח שגוי של ממצאי בדיקת הדמיה

 

פענוח שגוי של תוצאות הבדיקה, עלול להוביל לטיפול לא מתאים, ואף עלול לגרום נזק חמור, בפרט כאשר מדובר על מחלות שגילוי מוקדם הוא קריטי כמו גידול סרטני. אם קיים חשש לרשלנות רפואית עקב פזיזות בפענוח הממצאים, או חוסר בידע ובמיומנות הנדרשים לשם פענוח הבדיקה, יש לפנות בשלב ראשון אל מומחים רפואיים, כדי לקבל חוות דעת רפואית ולבדוק את האפשרות להגשת תביעה.

 

במסגרת הבדיקה המומחים מבררים עם המטופל האם הצוות הרפואי התרשל או נהג בצורה סבירה, האם ננקטו אמצעי זהירות שנדרשו כדי להבטיח את שלומו של המטופל, והאם נגרם נזק קשה. אם נמצא כי קיים קשר סיבתי בין התרשלות הרופאים לנזק שנגרם, ניתן להגיש תביעה בעילת רשלנות כדי לקבל פיצויים.

 

במהלך הדיון המשפטי, יבחן בית המשפט את קיומו של קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לבין הפרת החובה כלפי המטופל, ויברר האם חלה הפרת חובת זהירות של הרופא על ידי סטייה מהתנהגות סבירה. לאחר עריכת המבחנים, אם יחליט בית המשפט שהרופא פעל ברשלנות המחייבת אותו בתשלום פיצויים למטופל, הוא יקבע את שיעור הפיצויים על פי המסמכים שהוגשו בתביעה, הפסדי השתכרות לעבר ולעתיד, הוצאות רפואיות, מידת הכאב והסבל, עזרת צד ג' ועוד. 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום
מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: אנטיביוטיקה, אבודרט, טיפול אלטרנטיבי, עילת תביעה, אינסולין, דיאבטס אינסיפידוס, אווסטין, נכות,