www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית עקב טעות בשיקול דעת

רשלנות רפואית עקב טעות בשיקול דעת

במהלך מתן טיפול רפואי מתרחשות לעתים טעויות אנוש בלתי נמנעות, אך לא כל טעות במעשיו של הרופא או בשיקול דעתו עולים כדי רשלנות רפואית. ההבחנה בין טעות בשיקול דעת לבין התרשלות דקה מאד, ולא תמיד קל למצוא את הקו המבחין. יחד עם זאת טעות בשיקול דעת עלולה להעיד על רשלנות, במקרים שבהם הגורם המטפל נמנע מלנקוט מיומנות כחוק. לפיכך תביעה בגין רשלנות רפואית חייבת להתבסס על רשלנותו המקצועית של הרופא, וחייב שתתקיים התנהגות לא סבירה בעלת אשם מצדו.

 

לא כל טעות מהווה רשלנות רפואית

 

הפסיקה בין מבחינה התרשלות לבין טעות בשיקול דעת שאינה עולה לכדי עוולת רשלנות. לשם כך בודק בית המשפט כל מקרה בנפרד, תוך ניתוח מעמיק של המקרה, נסיבותיו ועובדותיו. לא תמיד יש בכוחה של טעות בשיקול דעת כדי לשחרר את הגורם המטפל מאחריות. הצדק מחייב כי רופא שבעקבות התנהגות בלתי זהירה גרם למטפל נזק, לא יוכל להתגונן בטענה שנקלע לפתע למצב מסובך ולא היה בידו לשקול במידה מספקת כיצד להיחלץ ממנו.


טענות כגון עייפות ומתח אינן מסירות אחריות מהרופא

 

רשלנות רפואית מוגדרת כמתן שירותים רפואיים מבלי לנקוט במידת זהירות סבירה המצופה מהצוות הרפואי, וכתוצאה מכך נגרם למטופל נזק, שלא היה נגרם אם הצוות הרפואי נהג כפי שנהג. לא כל טעות מהווה רשלנות רפואית, ויש מקרים שבהם אירעה טעות כנה בשיקול דעת מקצועי, על כן רק טעות בלתי סבירה תיחשב לרשלנות. יחד עם זאת טענות כגון עייפות של הרופא, הצטברות של מתח בעבודה אינן מסירות אחריות ועשויות להיחשב כרשלנות במקרה שנגרם למטופל נזק.

 

למרות החשיבות והאחריות הרבה, הרפואה אינה נחשבת למדע מדויק וטיפול רפואי אינו מהווה ערובה לריפוי. הרפואה אמנם נדרשת לרפא את החולים ולספק הקלה בכאבים ומענה למחלות, אך לא ניתן לחזות מראש את כל הסיכונים האפשריים הכרוכים בטיפולים השונים. אחוז לא מבוטל של טעויות מתרחשות תוך כדי מתן טיפול רפואי, וגורמות לנזקים בדרגות שונות.


רופא שלא נהג על פי הפרקטיקה המקובלת

 

מבחן הרשלנות אינו נעוץ בעשיית הטעות עצמה, אלא בשאלה כיצד היא נעשתה. על פי מבחן זה יימנע בית משפט מלהטיל אחריות על רופא שנקט במיטב שיקול דעתו, גם אם לדעת מומחים רפואיים היא נמצאה מוטעית, אלא אם יוכח שהרופא לא נהג על פי הפרקטיקה המקובלת.

 

כדי לברר אם נפלה טעות באבחון, במתן תרופות, בסוג הטיפול ובביצועו, חשוב לבחון האם רופא אחר שנחשב לזהיר ומיומן היה נוהג כפי שנהג הרופא שנחשד ברשלנות. כאשר טעות בשיקול דעת בדרך של טיפול וריפוי אינה נחשבת רשלנות, אלא במקרים שבהם הוכח כי היא נבעה מחוסר ידע מקצועי או חוסר זהירות סבירה.


כיצד להגיש תביעה בעילת שיקול דעת מוטעה?

 

במקרה שנותרה למטופל נכות קבועה או נגרם לו נזק בלתי הפיך, בעקבות חשד לשיקול דעת מוטעה של רופא או כל גורם מטפל אחר, רצוי לפנות לייעוץ אצל עורך דין בעל ניסיון ומיומנות בתביעות רשלנות רפואית. חשוב לשמור את כל התיעוד הרפואי, ולהעביר אל עורך הדין מידע מפורט על המקרה בצירוף מסמכים רפואיים.

 

עורך הדין רשאי לקבל כתב ויתור על סודיות רפואית מהגורמים הרלוונטיים, ואת הרשומה הרפואית של מהלך הטיפול. בנוסף יש לבקש חוות דעת של מומחה רפואי שתומך בתלונה על רשלנות ונזק. לאחר קבלת חוות דעת של מומחה רפואי, ניתן להעריך הערכה ראשונית אם קיים קשר סיבתי בין התנהלות הרופא לנזק שנגרם, ואם קיימת עילה לתביעה ואת גובה הפיצויים.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: תעלת גויון, ניטור, פרנכימה אחורית, אפנדיציט, וגטציה, תביעה משפטית, טיפול נמרץ לבבי, תנועתיות גפיים,