www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בקופת חולים

רשלנות רפואית בקופת חולים

כל אזרח ישראל משויך לאחת מקופות החולים בארץ, וזכאי לקבל מגוון רחב שמעניקה קופת החולים, כמו: טיפול של רופאים מומחים, ייעוץ והכוונה, טיפול שיקומי, שירותים סיעודיים, רפואה משלימה, ביטוח נסיעות לחו"ל ועוד. רשלנות רפואית בקופת חולים מתייחסת הן לטיפול כושל ושיקול דעת לקוי של רופא, והן לרשלנות מנהלית, כאשר רשלנות זו נובעת במקרים רבים בשל שיקולי תקציב של הגופים המוסדיים, ויכולה לבוא לידי ביטוי בצוות רפואי מצומצם, בהוראת רופא על ביצוע בדיקה מסוימת, ללא אישור של קופת חולים ומתן תרופות שמתאימות פחות לטיפול בחולה בשל שיקולי תקציב.

 

מתי תוגש תביעת רשלנות רפואית נגד קופת חולים?

 

במקרה של חשד לרשלנות על ידי גורם רפואי או טיפולי בגין מתן שירותים שמספקת הקופה, ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית נגד קופת חולים, אשר אחראית על הרופאים והמטפלים השונים. ישנו מגוון רחב של עילות לתביעות, כמו עריכת בדיקה בצורה לא יסודית, אבחון שגוי של בדיקות, רשלנות במתן תרופה, מינון שגוי של תרופה, אי הפנייה לבדיקות, אי שימת לב לרגישויות של המטופל ועוד.

 

כל אחת מהעילות הבאות עלולות לגרום למבטוחים נזק רב, להוביל לפגיעה או החמרה במצבם הבריאותי, ובמקרים קיצוניים גם למותם. נזקים נוספים שעלולים להיגרם למטופלים עקב טיפול רשלני הם אובדן השתכרות, כאבים גופניים ונפשיים, עגמת נפש רבה ועוד.

 

מתי תובעים את הרופא המטפל?

 

כאשר למטופל נגרם נזק וקיים חשד כי יש קשר סיבתי בין הטיפול שניתן לו בקופת חולים לבין הנזק, יש לפנות לעורך דין המתמחה בתחום נזקין ורשלנות רפואית. עורך הדין יגיש תביעת פיצויים נגד קופת החולים ובמקרים מסוימים, גם נגד הרופא המטפל שהוא הגורם אשר ביצע את ההליך הרשלני. תביעה נגד הגורם המטפל וקופת החולים מטילה ככלל אחריות משותפת לנזקי התובע.

 

אם נקבע כי התובע זכאי לפיצויים בגין רשלנות רפואית – הוא יכול להיפרע בגין נזקיו הן מקופת החולים והן מהרופא, עד לסכום הכולל של הפיצויים. אולם ברוב המקרים חברת הביטוח המבטחת את הקופה בפוליסת ביטוח אחריות מקצועית, תישא בתשלום הפיצויים.

 

חובת ההוכחה של רשלנות רפואית חלה על התובע

 

חובת ההוכחה חלה על התובע, על כן אם המבוטח חש כי נעשה לו עוול, והוא לא זכה לטיפול הולם, עליו להוכיח כי הטיפול לא היה מקצועי ונגרם לו נזק בעקבות טיפול זה, ולהוכיח את הקשר הסיבתי בין האירוע הרפואי לבין הנזק.

 

כדי להגיש את התביעה יפנה בשלב ראשון עורך דין מטעם התביעה לקופת החולים, יבקש את התיק הרפואי של התובע, ויעבירו לידי רופא מומחה בענף הרפואי שבו התרחש הנזק. הרופא יערוך חוות דעת רפואית, וינמק מדוע לדעתו המקצועית הגורם המטפל לא נהג באופן סביר, ואם היה ניתן לתובע טיפול אחר לא היה נגרם לו נזק.

 

לאחר עריכת חוות דעת רפואית, יגיש עורך הדין תביעת רשלנות רפואית על סמך שלושת יסודות עוולת הרשלנות: התגבשות חובת זהירות של הגורם המטפל, הפרת חובה הזהירות על ידי ביצוע הליך שאינו בגדר הסביר, וקיומו של קשר סיבתי בין ההליך הרפואי להיווצרות הנזק.

 

היתרון הבולט בתביעה נגד קופת החולים וחברות הביטוח הוא הרצון שלהן לסיים את ההליך במהירות האפשרית, בניגוד לתביעות פרטיות, שבהן התהליך ארוך ומייגע יותר. ומאחר שמדובר בתאגידים גדולים, כאשר נפסקו פיצויים, התובע יקבל את מלוא הכספים באופן מידי ולא יידרש לפנות להליכי גבייה.

 

יחד עם זאת בתביעה נגד קופת חולים מדובר בהתמודדות מול מחלקה משפטית בעלת ניסיון רב, לכן חשוב לפנות לעורך דין בעל ניסיון והבנה בתביעות רשלנות רפואית, אשר יידע לייצג את עמדת התובע נאמנה עד למימוש זכאותו לפיצוי.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: קשר לימפה, ציטופלסמה ואקולרית, בדיקת E.M.G., לידה קפלית, נוירופיזיולוגי, קוצר ראיה, לימפוציטים, סרטן הכבד,