www.rashlanut-refuit.org

קשישה השוהה בבית אבות קיבלה טיפול שיניים רשלני

קשישה השוהה בבית אבות קיבלה טיפול שיניים רשלני

אשה חולה ומבוגרת המתגוררת בבית אבות התקשרה עם עמותה לטיפול למען בריאות הפה, המעניקה טיפולי שיניים במוסד הסיעודי, כדי שתטפל בשיניה, אולם לטענתה, הטיפול בוצע ברשלנות, והיא נאלצה לפנות לרופא פרטי להשלמת הטיפולים, על כן פנתה אל בית משפט לתביעות קטנות בחיפה ודרשה לקבל פיצויים בגין טיפול רשלני.

 

על פי עובדות התביעה, בתחילת שנת 2014, שילמה התובעת לעמותה סכום של 11,325 שקלים, עבור טיפולי שיניים. במסגרת תכנית הטיפולים, נדרש היה להחליף את הגשר הישן בחדש, לעקור שתי שיניים, ולהכין תותבת חדשה. אולם עקירת השיניים שינתה את התכנית, והתובעת זוכתה בסך של 1,710 שקלים.

 

התובעת טענה כי לנוכח חוסר מיומנות הרופאים של העמותה, הטיפולים התפרשו על פני שמונה חודשים, שזה זמן לא סביר, ובמהלכם נותרה ללא שיניים או תחליפים זמניים, ולבסוף התותבת שנמסרה לה לא התאימה ונפלה. בלית ברירה ובהעדר יכולת כלכלית, היא פנתה אל רופא שיניים פרטי, אשר הגיע אל בית האבות ותוך חמישה טיפולים, שארכו פחות מחודש ימים, התאים לה תותבת עליונה נשלפת בעלות של 7,000 שקלים. לכתב התביעה צורפה חוות דעת רפואית של הרופא הפרטי.

 

התובעת סירבה לשתף פעולה עם הצוות הרפואי

 

מנגד טענה הנתבעת כי הצוות הרפואי ביצע את טיפול השיניים המורכב במיומנות רבה, ועקב מצב השיניים נדרש פרק זמן ממושך שהוא סביר ביחס לתכנית המוצעת. בנוסף טענה כי התובעת סירבה לשתף פעולה עם הרופאים, ועל פי בקשתה הוחלף פעמיים הרופא בשל אי התאמה, וכי התובעת סירבה לתת לרופא להתאים לה את התותבת. יחד עם זאת לכתב ההגנה לא צורפה רשומה רפואית, או כל מסמך מהותי אחר המעיד על אופן הטיפול.

 

לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, סבר בית המשפט כי תחושתה הסובייקטיבית של התובעת, אשר לפיה לאחר חודשים רבים של טיפולים, התותבת אינה מוחזקת בפה, הביאה למסקנה כי הנתבעת נכשלה בטיפול. ואף העובדה שהיא קיבלה תותבת מתאימה מרופא השיניים תוך זמן קצר ובעלות לא גבוהה חיזקה את דעתה. אולם סבר כי בכך לא היה די כדי לקבוע כי מדובר ברשלנות רפואית.

 

הנתבעת תשלם לתובעת סך של 2,600 שקלים

 

יחד עם זאת בית המשפט קיבל את טענת התובעת בכך שנאלצה לפנות לרופא פרטי, למרות היעדר יכולת כלכלית. אולם קבע כי לא הוכח שהטיפולים ארכו מעבר לזמן סביר, ולא הוכח כי לא ניתן היה להתאים את התותבת הקיימת לו היתה התובעת מסכימה להמשך הטיפול. כמו כן, לא הוכח קשר סיבתי בין אי המצאת תחליפי שיניים בזמן הטיפולים, לעובדה שכיום התובעת לא יכולה להשתמש בתותבת כל הזמן, אלא רק בעת הארוחות. בסופו של דבר קיבל בית המשפט את התביעה בחלקה, וחייב את העמותה להשיב לתובעת סך של 2,350 שקלים, מתוך הסכום ששולם לה, בתוספת הוצאות משפט בסך 250 שקלים.

 

ת"ק 15242-06-15 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית ואחריות רופא בגין נזק נדיר. המטופל התעלף במהלך ניסיונו לקום לאחר טיפול עקירת שן בינה... 

במסגרת הטיפול ביצע הנתבע , ביום 3.1.96, השתלה, בלסת השמאלית התחתונה ובלסת הימנית התחתונה של התובע. בצד השמאלי עבר הטיפול בהצלחה. לעומת זאת, בשעת הקדיחה בצד הימני, הרגיש לפתע התובע זרם חזק וכאב בלתי נסבל למרות ההרדמה.  

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

לטענת התובעת, הנתבע שהינו רופא שיניים התרשל בטיפול בה.תביעת התובעת התקבלה 

התובעת פנתה לנתבע, כירורג ברפואת שיניים, לצורך טיפול בבעיית שיניים ופה שהתמקדה בתנוסדיות חלקית של השיניים שנותרו בפיה 

התובע קיבל תוכנית לטיפול בחלל הפה. הטיפול כשל ולתובע נגרמו נזקים בגינם הגיש תביעה זו 

פיצוי בשל נזקי רשלנות בטיפול השתלת שתלי שיניים אשר גרמה לתובעת ללקויות קשות בחלל הפה. התובעת נזקקה לטיפולים מתקנים  

התובע הגיע לקליניקת הנתבע לשם ביצוע עקירת שן בינה, עקירה שבמסגרתה, טופל התובע בין היתר בחומר מרדים (אלחוש). לאחר הטיפול נפל התובע על פניו שתיים משיניו זזו. התובע קיבל טיפול מידי 

התובעת מבקשת לחייב את הנתבע, רופא שיניים, לפצותה בגין נזקים שנגרמו לה במהלך טיפולו בשינייה. לטענתה, הנתבע התקין בלסתה התחתונה גשר שאינו תקין, ללא התאמה לסגר הטבעי של פיה ובניגוד למקובל.  

התובע עבר טיפול שורש בשיניו על ידי הנתבע. הטיפול כשל וגרם לתובע לריקבון מתחת לשיניים המטופלות  

בעקבות טיפול שיניים רשלני, התובע סבל מכאבים עזים ונפיחות בחניכיים, שלא ירדה עד לעקירת השיניים.  

רופא שיניים פרטי הסכים לעקור שן לחולת סכרת, למרות שהיה מודע לסיכונים. זמן קצר לאחר העקירה, המטופלת נפטרה. 

לאחר טיפול שיניים צבאי, לקתה המטופלת בזיהום קשה בעצם שהצריך טיפולים מסובכים בארצות הברית. 

האם חובת מתן טיפול חלה גם על רופאי שיניים? האם רופא שיניים חייב לתת טיפול רפואי מכוח חוק זכויות החולה? 

האם טיפול שיניים שלא נעשה ברשלנות, אך שגרם נזק בעצב הפנים, יזכה את הנפגע בפיצויים? 

בית המשפט פסק פיצויים בסך כ-60,000 ₪ בגין רשלנות בטיפול שיניים אשר קיבל אזרח ישראלי המתגורר בארצות הברית... 

האם רופא שיניים היה צריך להציע למטופלת טיפול חלופי יקר, וזאת למרות שהוא ידע כי מצבה הכלכלי איננו מן המשופרים? 

האם רופא שיניים העניק למטופלת טיפול שורש בשן, מבלי להסתמך על בדיקה מעמיקה לפני כן? 

האם טיפולים ליישור שיניים חייבים להתבצע על ידי רופא שיניים מומחה באורטודנטיה? האם במקרה שהרופא איננו מומחה מדובר ברשלנות רפואית? 

בית המשפט קבע כי טיפול השיניים אשר ניתן לתובעת היה תוך רשלנות רפואית. לאחר מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט, נקבע כי יש לקבל את התביעה...