www.rashlanut-refuit.org

תביעה נגד רופאת שיניים עקב רשלנות בטיפול אורתודנטי

תביעה נגד רופאת שיניים עקב רשלנות בטיפול אורתודנטי

בעקבות טיפול אורתודנטי התפתחה לתובעת מחלת חניכיים חריפה, והיא צפויה לאבד עקב כך שיניים רבות בעתיד. התובעת טענה כי מדובר ברשלנות רפואית של רופאת השיניים, אשר טיפלה בה במשך ארבע שנים, מבלי שהפנתה אותה ולו פעם אחת לצילומי רנטגן ולא אבחנה את הדלקת בזמן. בנסיבות אלה הוגשה תביעה לפיצויים נגד רופאת השיניים ושירותי בריאות כללית בגין נזקי גוף עקב טיפול שיניים שבוצע ברשלנות.

 

בסוף שנת 1997, כאשר התובעת היתה כבת 10 שנים, היא פנתה עם הוריה לייעוץ וטיפול אורתודנטי במרפאת שיניים מטעם שירותי בריאות כללית, וטופלה באמצעות פלטה, רסן צווארי וסמכים. במהלך הטיפול התובעת התלוננה על כאבים, נפיחות ורגישות, אולם הרופאה הסבירה לה כי הם נובעים מכוחות המופעלים על השיניים במסגרת הטיפול.

 

הנזק נגרם עקב דלקת שלא אובחנה בזמן

 

כעבור ארבע שנים עקב החמרה בכאבים, פנתה התובעת מיוזמתה אל מרפאת שיניים פרטית, שם אובחן כי היא סובלת מדלקת חריפה בחניכיים ומצב שיניה חמור מאחר שנגרם לה נזק רב לשורשים ולעצם סביב השיניים עקב מחלה שלא טופלה. בשלב זה התובעת הפסיקה את הטיפול האורתודנטי והחלה טיפול באופן פרטי.

 

על פי חוות דעת של רופאים מומחים, התובעת סובלת מאז הטיפול מליקויים סוגריים וקשיי לעיסה, היא צפויה לאבד שיניים רבות, ואף תיאלץ לעבור שיקום מקיף לרבות הכנסת שתלים וכתרים. כמו כן, בעקבות הנזקים שנגרמו לשיניים ולעצמות הלסת לא ניתן יהיה לבצע בעתיד טיפול אורתודנטי נוסף.

 

חרף התלונות על כאבים המטופלת לא הופנתה לצילומי רנטגן

 

בנוסף הרשומה הרפואית שערכה רופאת השיניים היתה חסרה ולקויה, ולא תועד בה כי היא הסבירה לתובעת ולהוריה אודות הסיכונים הכרוכים, לא הסבירה על המאפיינים המיוחדים שנמצאו בבדיקה הקלינית לפני הטיפול ואף עלה כי הרופאה לא הפנתה את התובעת לצילומי רנטגן במשך ארבע שנים שבהן טיפלה בה.

 

רופאת השיניים טענה כי לא מדובר ברשלנות רפואית, מאחר שהמחלה שממנה סובלת התובעת היא גנטית ופרצה רק בסוף הטיפול, לכן לא היה ניתן לעשות דבר כדי למנוע את נזקיה. יחד עם זאת הצהירה כי אינה זוכרת את נסיבות המקרה והסתמכה על הרשומה הרפואית ועל ניסיונה.

 

מומחים מטעם הנתבעת טענו כי אין קשר סיבתי בין הטיפול אורתודנטי לנזק שנגרם למטופלת. המומחים הציגו מספר תופעות שעשויות לגרום להתפרצות המחלה, כגון גודל חריג של השורשים ביחס לכותרת השן, ספיגת שורשים, מחלת חניכיים גנטית ועוד.

 

התובעת תפוצה בסך של כשני מיליון שקלים

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, קבע בית המשפט כי הנתבעות לא הוכיחו כי הגורם הבלעדי לנזקים הוא מחלת החניכיים, ולא הוכח כי המחלה פרצה בסוף הטיפול. לפיכך התרשם כי הנזק הוא תוצאה של שילוב בין המחלה לבין הטיפול האורתודנטי, וקבע כי הרופאה הפרה את חובת הזהירות לאורך כל הטיפול החל משלב האבחון והיא אחראית לנזק.

 

בנסיבות אלו קיבל בית המשפט את התביעה וחייב את רופאת השיניים ושירותי בריאות כללית לשלם לתובעת פיצויים בסך של 1,908,340 שקלים, בצירוף שכר טרחת עורך דין בסך כולל של 450,000 שקלים.

 

ת"א 64133-06


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית ואחריות רופא בגין נזק נדיר. המטופל התעלף במהלך ניסיונו לקום לאחר טיפול עקירת שן בינה... 

במסגרת הטיפול ביצע הנתבע , ביום 3.1.96, השתלה, בלסת השמאלית התחתונה ובלסת הימנית התחתונה של התובע. בצד השמאלי עבר הטיפול בהצלחה. לעומת זאת, בשעת הקדיחה בצד הימני, הרגיש לפתע התובע זרם חזק וכאב בלתי נסבל למרות ההרדמה.  

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

לטענת התובעת, הנתבע שהינו רופא שיניים התרשל בטיפול בה.תביעת התובעת התקבלה 

התובעת פנתה לנתבע, כירורג ברפואת שיניים, לצורך טיפול בבעיית שיניים ופה שהתמקדה בתנוסדיות חלקית של השיניים שנותרו בפיה 

התובע קיבל תוכנית לטיפול בחלל הפה. הטיפול כשל ולתובע נגרמו נזקים בגינם הגיש תביעה זו 

פיצוי בשל נזקי רשלנות בטיפול השתלת שתלי שיניים אשר גרמה לתובעת ללקויות קשות בחלל הפה. התובעת נזקקה לטיפולים מתקנים  

התובע הגיע לקליניקת הנתבע לשם ביצוע עקירת שן בינה, עקירה שבמסגרתה, טופל התובע בין היתר בחומר מרדים (אלחוש). לאחר הטיפול נפל התובע על פניו שתיים משיניו זזו. התובע קיבל טיפול מידי 

התובעת מבקשת לחייב את הנתבע, רופא שיניים, לפצותה בגין נזקים שנגרמו לה במהלך טיפולו בשינייה. לטענתה, הנתבע התקין בלסתה התחתונה גשר שאינו תקין, ללא התאמה לסגר הטבעי של פיה ובניגוד למקובל.  

התובע עבר טיפול שורש בשיניו על ידי הנתבע. הטיפול כשל וגרם לתובע לריקבון מתחת לשיניים המטופלות  

בעקבות טיפול שיניים רשלני, התובע סבל מכאבים עזים ונפיחות בחניכיים, שלא ירדה עד לעקירת השיניים.  

רופא שיניים פרטי הסכים לעקור שן לחולת סכרת, למרות שהיה מודע לסיכונים. זמן קצר לאחר העקירה, המטופלת נפטרה. 

לאחר טיפול שיניים צבאי, לקתה המטופלת בזיהום קשה בעצם שהצריך טיפולים מסובכים בארצות הברית. 

האם חובת מתן טיפול חלה גם על רופאי שיניים? האם רופא שיניים חייב לתת טיפול רפואי מכוח חוק זכויות החולה? 

האם טיפול שיניים שלא נעשה ברשלנות, אך שגרם נזק בעצב הפנים, יזכה את הנפגע בפיצויים? 

בית המשפט פסק פיצויים בסך כ-60,000 ₪ בגין רשלנות בטיפול שיניים אשר קיבל אזרח ישראלי המתגורר בארצות הברית... 

האם רופא שיניים היה צריך להציע למטופלת טיפול חלופי יקר, וזאת למרות שהוא ידע כי מצבה הכלכלי איננו מן המשופרים? 

האם רופא שיניים העניק למטופלת טיפול שורש בשן, מבלי להסתמך על בדיקה מעמיקה לפני כן? 

האם טיפולים ליישור שיניים חייבים להתבצע על ידי רופא שיניים מומחה באורטודנטיה? האם במקרה שהרופא איננו מומחה מדובר ברשלנות רפואית? 

בית המשפט קבע כי טיפול השיניים אשר ניתן לתובעת היה תוך רשלנות רפואית. לאחר מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט, נקבע כי יש לקבל את התביעה...