www.rashlanut-refuit.org

פגיעה באוטונומיה של נפגעת גזזת עקב אי יידוע בדבר הסיכון המוגבר לחלות

התובעת, אשר עברה בילדותה הקרנות נגד מחלת גזזת טרם עלייתה ארצה ממרוקו, טענה כי נגרמו לה נזקי גוף חמורים, מאחר שהמדינה לא יידעה אותה בדבר הסיכונים הכרוכים בטיפולים, וכי אבחון מוקדם וטיפול מתאים היה מקטין בסבירות גבוהה את הפגיעה ביכולת תפקודה. התובעת עתרה לבית משפט השלום בנצרת והגישה תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף נגד המדינה.

 

על פי עובדות התביעה, התובעת, ילידת שנת 1953, אשר עבדה במשך שנים כאחות אחראית בטיפת חלב, טופלה בילדותה נגד מחלת גזזת כחלק מההכנות לעלות לארץ ממרוקו. בשנת 2005, אובחנו גידולים במוחה, ולאחר שעברה ניתוחים להוצאתם, היא סבלה מחולשה, סחרחורות והתקפים אפילפטיים ושהתה בחופשת  מחלה לתקופה של שנתיים. בשל חוסר תפקודה ואי יכולתה לשוב לעבודתה, היא נאלצה להשתלב אחרי השיקום בתפקיד אחר המתאים למגבלותיה.

 

המדינה הפרה חובות המוטלות עליה על פי החוק

 

התובעת טענה כי המדינה לא יידעה אותה בדבר הסכנות הכרוכות בטיפולים נגד גזזת והסיכון המוגבר לחלות, לכן יש להחיל את הכלל לפיו הדבר מדבר בעד עצמו, כך שנטל ההוכחה יהיה על המדינה שלא מדובר ברשלנות רפואית.

 

התובעת הוסיפה כי חרף הסיכון הגבוה המדינה נמנעה מלבצע את הבדיקות והטיפולים המתאימים למניעת המחלה, היא לא המליצה לה להיות במעקב רפואי, ואבחנה את הגידולים בשלב מאוחר אשר מנע ממנה את האפשרות לרפוי. התובעת צירפה חוות דעת של מומחה רפואי, שלפיה קיים קשר סיבתי בין הנזקים הנוירולוגים והנפשיים שמהם היא סובלת, לאי יידועה בצורך להימצא במעקב רפואי עקב היותה מוקרנת נגד גזזת.

 

התובעת הוכרה בעבר כנפגעת גזזת ואינה זכאית לכפל פיצויים

 

המדינה טענה כי דין התביעה להידחות והכחישה את המיוחס לה בדבר הפרת חובותיה והנזק הנטען ואף טענה כי התובעת התרשלה בשמירה על בריאותה ולא נהגה כפי שאדם סביר היה נוהג בנסיבות העניין. לטענתה, מדובר בטיפול באמצעות הקרנות שהיה מקובל בעולם בשנות השישים נגד מחלת הגזזת ועל פי הפסיקה לא היתה כל רשלנות בהענקת הטיפול.

 

עוד ציינה הנתבעת כי בשנת 2001 התובעת הגישה תביעה לפיצוי על פי חוק נפגעי הגזזת, לפיו אדם שקיבל הקרנות נגד גזזת ולקה במחלה, זכאי לפיצוי גם בהעדר קשר סיבתי. יחד עם זאת אדם שתבע פיצויים בהתאם לחוק והוכר על ידי הוועדה הרפואית כנפגע גזזת, אינו רשאי להגיש נגד המדינה תביעה עקב מתן הטיפול בהקרנות ואינו זכאי לכפל פיצוי.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, קבע בית המשפט כי אין מחלוקת לכך שההקרנות אשר ניתנו לשם טיפול בגזזת חשפו את המטופלים לסיכון מוגבר לחלות בשורה של מחלות, ואין מחלוקת לכך כי ביצוע הטיפולים אינו מהווה התרשלות של המדינה, מאחר שהיא לא היתה מודעות לסיכון הכרוך בהם ולקשר הסיבתי בין ההקרנות לגידולים.

 

התובעת זכאית לפיצויים בגין פגיעה באוטונומיה

 

יחד עם זאת בית המשפט השתכנע כי לא נמסר לתובעת מידע חשוב אשר יכול היה להשפיע על צעדיה, ועקב כך זכותה נשללה ממנה מאחר שהמדינה לא פעלה בכדי ליידע אותה אודות הסיכון המוגבר הנובע מטיפולי ההקרנות אשר עברה בילדותה. בשל כך נפגעה האוטונומיה של התובעת לבחור האם וכיצד לפעול בעניין.

 

בסופו של דבר קיבל בית המשפט את התביעה וחייב את המדינה לשלם לתובעת פיצויים בסך של 70,000 שקלים בגין הפרת חובת היידוע אשר בגינה נפגעה  האוטונומיה. זאת בצירוף שכר טרחת עורך דין והוצאות משפט.

 

ת"א 18141-07-10 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הרחבת ניתוח ללא הסכמה , פגיעה באוטונומיה - התובע החל לסבול מתסמונת אפיקונדליטיס במרפק ימין אשר מכונה גם TENNIS ELBOW. התובע עסק בפעילות ספורטיבית ענפה ונהג לשחק טניס, כדור סל, ג’ודו ולשחות.  

לתובע בוצעה הרדמה בזריקת בלוק מנדיבולרי לצורך ביצוע טיפול שיניים. כתוצאה מההזרקה נפגע עצב בפניו של התובע. 

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

רשלנות רפואית בניתוח להחלפת מפרקים יכולה לבוא לידי ביטוי בהתפתחות זיהום באזור המפרק המלאכותי, בפגיעה חמורה בכלי דם, בגרימת נזק עצבי למנותח וכדומה.  

רשלנות רפואית בניתוח הקטנת שדיים, יכולה לבוא לידי ביטוי בפגיעה באוטונומיה עקב אי מתן הסכמה מדעת של המנותחת, בגרימת נזק חמור כתוצאה מהתנהלות בלתי סבירה ובאי מעקב אחר הניתוח. תגיות: בדיקה, חיסונים,