www.rashlanut-refuit.org

האם נפגעת גזזת זכאית לפיצויים נוספים בעילה של הפרת חובת היידוע?

התובעת שהוכרה כנפגעת הקרנות גזזת, הגישה תביעה נגד המדינה בעילה של רשלנות רפואית, בטענה כי המדינה הסתירה במשך שנים רבות את הקשר שבין ההקרנות שעברה בילדותה, לבין הגידול הסרטני שהתפתח בעקבותיהן. בית המשפט המחוזי בנצרת נדרש לקבוע האם התובעת זכאית לפיצויים, למרות התיישנות התביעה.

 

התובעת, ילידת 1956, טופלה בילדותה בקרינה לצורך טיפול במחלת הגזזת, והיתה אחת מקורבנות טיפולי ההקרנה. בשנת 1985, אובחן במוחה גידול סרטני, כתוצר לוואי של טיפול בקרינה, והיא עברה ניתוח להסרת הגידול, אולם הוא התפתח ושב פעמים נוספות.

 

בשנת 1995 המדינה הכירה בתובעת כנפגעת גזזת, הועדה קבעה לה נכות בשיעור של 87%, והיא קיבלה פיצויים על פי חוק נפגעי גזזת, אשר לפיו הנפגע זכאי לפיצויים, בתנאי שיחתום כי אין לו כל תביעה אחרת בעניין זה.

 

הגילוי המאוחר של הגידול הסרטני החמיר את מצבה של התובעת

 

עם זאת, חרף הוראות החוק, בית המשפט הכיר בתביעות בגין רשלנות רפואית נגד המדינה, לאחר שקבע כי היא לא דאגה לידע את המטופלים בדבר הסיכונים הצפויים להם והפגיעה באוטונומיה, כתוצאה מההקרנות. לטענת התובעת, המדינה הפרה את החובה ליידע אותה, כמי שהוקרנה בילדותה לטיפול במחלת הגזזת, על הסיכון שאליו נחשפה בשל ההקרנה, וטענה כי נגרמו לה נזקים בשל הפרת חובת היידוע, מכיוון שהגילוי המאוחר של הגידול, החמיר את מצבה ונזקיה.

 

עוד ציינה כי רק לאחר מתן פסק דין של נפגע גזזת נוסף, בשנת 2010, הובא לידיעתה, כי בשנים שקדמו לגילוי הגידול במוחה, היה ידוע למדינה באופן מבוסס, על הקשר הסיבתי, אולם היא נמנעה מלפרסם עניין זה.

 

בשנת 1995 הצהירה התובעת כי היא מודעת לקשר שבין הגידול להקרנות

 

מנגד טענה המדינה כי יש לדחות את התביעה מחמת התיישנות, מכיוון שחלפו שישים שנים מאז שבוצעו ההקרנות, והגידול הראשון אובחן כבר בשנת 1985, לפיכך התביעה הוגשה בחלוף כ- 28 שנים. עוד הוסיפה כי בשנת 1995, התובעת הגישה תביעה על פי החוק לנפגעי גזזת, ואף הצהירה כי בסמוך למועד גילוי הגידול, היא קיבלה הסבר רפואי על הקשר הסיבתי שבין הטיפול בקרינה לבין הגידול שאובחן בראש.

 

בית המשפט התרשם כי התביעה התבססה בעיקרה על נתונים משפטיים ומקרים מיוחדים בהם נפסקו פיצויים לנפגעי גזזת, ולא נתמכה בנתונים עובדתיים, לפיהם למדינה היה מידע רלוונטי, אותו חסכה מציבור המטופלים, לצורך הוכחת הקשר שבין ההקרנות לתחלואה.

 

התובעת לא הוכיחה כי נחשפה למידע הרלוונטי רק בשלב מאוחר

 

עוד עלה מחומר הראיות, כי בעת השיחות עם הפרופסור שאבחן את הגידול, בשנת 1985, התובעת היתה מודעת לכך שטופלה כנגד מחלת הגזזת בהקרנות, והפרופסור יידע אותה אודות הקשר שבין ההקרנות לגידול, ואף יידע אותה על הצורך במעקב אודות מצבה. לפיכך התיעוד הרפואי שצורף לתביעתה על פי חוק נפגעי הגזזת, מעיד על הבנה בקשר שבין ההקרנות לגידולים מהם סבלה כבר אז.

 

בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי לא עלה בידי התובעת להוכיח את טענתה בנוגע להתרשלות המדינה, על כן נקבע כי דין התביעה להידחות על הסף מחמת התיישנות, והיא נדרשה לשאת בהוצאות המשפט, בסכום מוקטן בסך 10,000 שקלים.

 

ת"א 20117-01-13 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

כתב התביעה בגין הרשלנות הרפואית הוגש כשבועיים לפני תום ההתיישנות, חוות הדעת הרפואית הוגשה אחרי, האם התביעה תתיישן? 

בית החולים טען כי תביעה בגין רשלנות רפואית אשר הוגשה כנגדו, הוגשה באיחור, 8 שנים אחרי האירוע... 

התובע הגיש נגד הנתבעים תביעה בגין נזקי גוף, שנגרמו לו, לטענתו, עקב רשלנות הנתבעים בטיפול הרפואי שהעניקו לו. התובע מבקש להתיר לו להגיש באיחור חוות דעת רפואית... 

התובעת החליקה על ריצפת בית-החולים וכתוצאה מכך סבלה משבר. עם זאת השבר אובחן רק לאחר תשע שנים. מהו מרוץ התיישנות בתביעות רשלנות רפואית? 

האירועים בגינם מוגשת תביעת הרשלנות הרפואית ארעו אמנם במהלך חודש 11/1992, אך בעת שהתובעת היתה עדיין קטינה... 

תחום ההיריון והמיילדות הוא התחום שבו הוגשו התביעות הרבות ביותר לאחר תום תקופת ההתיישנות הרגילה 

דין ההתיישנות מושתת על איזון בין מספר רציונאלים המכונים "טעמי ההתיישנות". 

תקופת ההתיישנות הכללית בתביעות נזיקין עומדת על 7 שנים 

מרוץ ההתיישנות מתחיל ביום שבו נוצרה התביעה 

בעקבות אירועים אלה, טופלה התובעת במשך ארבע שנים במכון הפריה חוץ גופית. התובעת טענה כי שנתיים לאחר סיום הטיפולים (אשר העלו חרס), פנתה היא לייעוץ אצל פרופסור מומחה במכון. לטענתה, האחרון אמר לה כי טיפולי הפוריות אינם מצליחים, וזאת גם בגין הטיפול הרשלני לו זכתה בבית החולים בהריונותיה... 

בחישוב תקופת ההתיישנות לא יבוא במנין הזמן שבו עדיין לא מלאו לתובע שמונה עשרה שנה... 

בתביעות שעילתן רשלנות רפואית, המועד הרלוונטי לקביעת תחילת מרוץ ההתיישנות, הוא מועד ביצוע הפעולה הרפואית בעטיה טוען התובע כי נפגע 

התובע הגיש תביעה שעילתה רשלנות רפואית כנגד הנתבעים אך לא צירף לתביעה חוות דעת רפואית כנדרש... האם התיישנות? 

תביעות לשיפוי או השבה נוצרות במצבים של ביטוחי כפל או כאשר מי שמיטיב את נזקו של הניזוק אינו המזיק  

בבתי המשפט המחוזיים ובבתי משפט השלום, רוב התיקים הוגשו בתוך תקופת ההתיישנות הקבועה בחוק  

האם תחול התיישנות על תביעה של אישה שנפגעה עקב נטילת תרופה על ידי אמה במהלך ההיריון? מהן "בנות דס" ומה הדין החל עליהן? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

סעיף 6 לאותו חוק קובע, כי תקופת ההתיישנות מתחילה ביום שבו נולדה עילת התובענה. השאלה המתבקשת היא, מתי נולדה עילת התביעה?