www.rashlanut-refuit.org

המטופל לא נתן את הסכמתו לכריתת בסיס מסרק כף היד

המטופל לא נתן את הסכמתו לכריתת בסיס מסרק כף היד

בעקבות פציעה באצבעות כף היד התובע היה אמור לעבור ניתוח לאיחוי העצם. אולם במהלך הניתוח התברר כי קיים חיבור מלא של עצמות המסרק, אך התגלה כי בשארית המסרק של אחת האצבעות יש שבר, על כן נכרתה שארית העצם, זאת מבלי לקבל את הסכמתו של המטופל, תוך פגיעה בזכותו להחליט האם הוא מסכים לביצוע הניתוח.

 

בנסיבות אלה הגיש המטופל תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מדינת ישראל ומשרד הבריאות, בטענה כי הוא לא חתם על טופס הסכמה מדעת, טרם עבר ניתוח לכריתת בסיס מסרק כף היד.

 

בשנת 1992 נפגע התובע בכף ידו במהלך עבודתו, ועקב פציעתו הוא עבר מספר הליכים רפואיים בבתי חולים שונים, כאשר לגבי אחד מהם הוגשה בעבר תביעת רשלנות רפואית שהסתיימה בפשרה. כעשר שנים לאחר התאונה נאלץ התובע לעבור קטיעה יזומה של אצבע אחת והעברת האצבע השנייה לאזור הגדם של האצבע שנקטעה.

 

הניתוח לאיחוי עצם הסתיים בכריתת בסיס המסרק ללא הסכמת המטופל

 

מספר שנים מאוחר יותר רופא בבית חולים בדרום הארץ הסביר לתובע כי קיים חוסר חיבור באזור ההשתלה, על כן המליץ על ניתוח לחיבור העצם. לאחר ההסבר התובע חתם על הסכמה לביצוע ניתוח חיבור עצם ונכנס לחדר הניתוחים.

 

לטענת התובע, מדו"ח הניתוח עלה שקיים חיבור של עצמות המסרק, והניתוח לכריתת הבסיס אינו היה מוצדק. עוד טען כי הצוות הרפואי ביצע בגופו פעולה ניתוחית פולשנית ללא קבלת הסכמה מדעת.

 

על פי חוות דעת של מומחה רפואי מטעם התובע, לניתוח לא היתה כל הצדקה, והוא לא נתן את הסכמתו לפעולה הניתוחית שבוצעה בסופו של דבר. עוד קבע המומחה כי נכותו הצמיתה של התובע בעקבות הניתוח הינה בשיעור של 35%.

 

לאחר הניתוח חלה החמרה במצבו של התובע, הוא המשיך לסבול מכאבים עזים ומהגבלת תנועה, על כן טען כי לו היו מוסברים הסיכונים והסיבוכים הכרוכים בביצוע ההליך של כריתת הבסיס, הוא לא היה נותן את הסכמתו. בנסיבות אלה דרש לקבל פיצויים בגין הפסד השתכרות, הוצאות רפואיות וכאב וסבל.

 

הרופאים לקחו החלטה בזמן אמת בהתאם למצבו של המטופל

 

מנגד טענו הנתבעים כי דין התביעה להידחות, מאחר והצוות הרפואי פעל בהתאם למצב הרפואי בזמן אמת, והטיפולים שניתנו לתובע הטיבו עמו ולא גרמו לו נזק. עוד נטען כי טרם הניתוח התובע חתם על טופס הסכמה מדעת, והוסבר לו כי קיימת אפשרות שבמהלכו יערכו שינויים, או יינקטו הליכים אחרים לפי הצורך, ומאחר והממצא התגלה בניתוח הרי שלא ניתן היה לערוך דיון מקדים לגביו.

 

מומחה מטעם בית המשפט קבע כי כריתת בסיס עצם מסרק לא פגמה ביכולת התפקודית של התובע ולא גרמה לו נזק, ואין קשר סיבתי בין הנכות שנגרמה לו להליך הרפואי שעבר.

 

בית המשפט קיבל את חוות דעתו של המומחה, לפיה כריתת בסיס המסרק לא גרמה לנזק. עם זאת קבע כי התובע לא חתם על הסכמה להליך הרפואי שעבר, והרופאים מנעו ממנו את הזכות לדעת, כי קיים שבר בבסיס המסרק ולהחליט האם וכיצד הוא רוצה לטפל בו. על כן התובע זכאי לפיצויים בסך של 120,000 שקלים, בגין נזק לא ממוני בשל העדר הסכמה מדעת, ובנוסף הנתבעים יישאו בהוצאות המשפט של התובע.

 

ת"א 10826-11-09 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הרחבת ניתוח ללא הסכמה , פגיעה באוטונומיה - התובע החל לסבול מתסמונת אפיקונדליטיס במרפק ימין אשר מכונה גם TENNIS ELBOW. התובע עסק בפעילות ספורטיבית ענפה ונהג לשחק טניס, כדור סל, ג’ודו ולשחות.  

לטענת התובע, מיד עם סיום מתן שתן, החלו טפטופים. לפיכך פנה התובע לאורולוג קופ"ח כללית, שהפנה אותו לבדיקות אולטרה סאונד ול-סי.טי.  

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

התובעת קיבלה הזרקה אפידורלית באזור הצוואר במטרה לשיכוך כאבים אך נגרם לה שיתוק בידה השמאלית. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית, לכאורה, בגין נזקים שנגרמו לאחר ביצוע ניתוח גב כיאות. האם כל נזק מהווה עילה להגשת תביעה שעניינה רשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

מן הפסיקה ידוע כי ישנה חשיבות ממדרגה ראשונה לרישומים הרפואיים הנעשים על ידי רופאים המטפלים בחוליהם, בעת הטיפול או סמוך לאחריו... 

בית המשפט אמנם קיבל את טענותיהם של המערערים על כך שהיו מעוניינים להיוועץ עם רב, אך תשובתו של הרב בוששה להגיע והזמן החל לדחוק. אי לכך, הוכח בבית המשפט כי המערערת לא הביעה כל התנגדות... 

מהו היקף אחריותו של רופא בנוגע לקבלת הסכמה מדעת לטיפול חדשני. להלן פסק דין בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת טחורים ופוליפים בשיטת מכלב... 

בית המשפט קבע כי יש לדחות תביעה בגין רשלנות רפואית אשר הוגשה על ידי תובעת בעקבות טיפול רפואי שניתן לה לאחר תאונת דרכים... 

חובת קבלת ההסכמה מדעת מעולה חדש מאתיופיה. האם רשלנות רפואית מצידם של הרופאים המטפלים? 

מהי חובת הגילוי המוטלת על חולה, במסגרת דוקטרנית ההסכמה מדעת, בקשר לבדיקה כאשר אין סממנים חיצוניים לעריכתה... 

האם אופציית ניתוח בחו"ל חייבת להגיע לבחינת המטופל? האם במידה ומטופל לא ידע על אפשרות לבצע את הניתוח במקום אחר חוץ מישראל, קיימת כנגד הרופאים עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח? 

התביעה הוגשה על ידי מטופל אשר ידו נקטעה בבית החולים, ולטענתו ההתדרדרות במצבה של היד נבע בגין הרדמה מקומית רשלנית... האם ביצוע ההרדמה לצורך הניתוח נעשה ללא קבלת הסכמה מדעת? 

כל חולה זכאי לקבל מרופאיו פירוט מלא לגבי סיכונים לפני טיפול או ניתוח. האם רופאים אשר לא סיפרו למטופל לגבי סיכון נדיר חייבים בפיצויים בגין רשלנות רפואית? 

האם העדר הסכמה מדעת והעדר רשומה רפואית, עולים כדי רשלנות רפואית במהלך ניתוח לטיפול באגודל קופץ? 

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: תופעות לוואי,