www.rashlanut-refuit.org

האם הרופאים התרשלו באבחון תופעת חירשות פתאומית?

האם הרופאים התרשלו באבחון תופעת חירשות פתאומית?

התובע הגיש תביעה לפיצויים נגד שרותי בריאות כללית בעילה של רשלנות רפואית בעקבות אובדן שמיעה באוזן ימין, בטענה כי הרופאים התרשלו באבחון תופעה של חירשות פתאומית. בית משפט השלום בירושלים נדרש להכריע האם מדובר ברשלנות באבחון והאם התובע זכאי לפיצויים.

 

התובע, יליד 1982, עבר השתלת כליה בשנת 2005, והוא מטופל לאורך השנים בתרופות נוגדות דחיה. במהלך חודש אוקטובר 2007, התובע נדקר מקוץ של קקטוס שחדר לו לאוזן ימין, הוא פנה לטיפול רפואי בבית חולים, שם אובחן נקב בעור התוף, עם שטף דם כתוצאה מטראומה שנגרמה לאוזן. בנוסף הוא נשלח לבדיקת שמיעה, לפיה נמצא כי השמיעה לא נפגעה.

 

התובע התלונן כי הוא סובל מליקוי שמיעה חרף תוצאות הבדיקה התקינות

 

לאחר אירוע הקוץ, הוא עבר בדיקת שמיעה נוספת, והיא נמצאה תקינה, עם זאת התלונן על הפסקות נשימה בשינה, חסימה אפית ונחירה, ואף טען כי הוא סובל מליקוי שמיעה באוזן. התובע נשלח למספר בדיקות נוספות, ואחת הבדיקות הראתה תוצאות סותרות. רק כעבור חודשיים נערכה לו בדיקת ABR אשר בעקבותיה אובחן כסובל מליקוי שמיעה עמוק.

 

הצדדים הסכימו כי אירוע הקוץ הסתיים בלא נזק, ללא קשר סיבתי והוא לא הגורם לאובדן השמיעה, והשופט נדרש להכריע האם מדובר בתופעה של "חירשות פתאומית" כפי שטען התובע, שהתפתחה במהלך החודשיים בהן בוצעו הבדיקות. והאם הרופאים התרשלו בטיפול בתלונות התובע ובאבחון מצבו.

 

חירשות פתאומית מתפתחת בתוך שעות עד ימים ספורים

 

מומחה רפואי מטעם התביעה הסביר כי חירשות פתאומית הינה תופעה בה נגרם איבוד שמיעה פתאומי, והחרשות מתפתחת בתוך שעות עד ימים ספורים, ומתרחשת לפחות באוזן אחת. המומחה ציין כי ברוב המקרים לא נמצאת סיבה ללקות שמיעה פתאומית.

 

על פי חוות דעתו של המומחה, התובע לקה בחירשות פתאומית, והאירוע החל בבדיקת השמיעה שהראתה תוצאות סותרות, בה נצפה ליקוי שמיעה קשה באוזן, אך סף השמיעה לדיבור היה תקין.

 

המומחה הסביר כי במקרה של תוצאות סותרות, קיימת אפשרות סבירה כי הבודק טעה בבדיקת צליל טהור, או בבדיקה לסף השמיעה לדיבור. עם זאת הבודק אפילו לא לקח בחשבון שנפלה טעות, ולפי גרסת התובע, הבודק איבד את סבלנותו וסיים את הבדיקה.

 

המומחה ציין כי אצל חולה מושתל כליה, המתלונן על סחרחורות וירידה בשמיעה, האבחנה ברורה וחד משמעית, ומדובר בחירשות פתאומית, ללא קשר לאירוע של דקירת הקוץ, שדורש גם הוא הפניה למיון לטיפול מיידי.

 

ליקוי השמיעה התפתח במהלך חודשיים, לכן לא ניתן לייחס אותו לחירשות פתאומית

 

מומחה מטעם הנתבעת טען כי נמצאה סתירה פנימית בתוצאות המדידה בבדיקה שנערכה בתחילת חודש דצמבר, ולפיכך התובע הופנה לבדיקה מסוג ABR המגלה ליקוי שמיעה עמוק מימין. לדבריו, לא ניתן היה לאבחן על פי תלונות התובע, סימנים מחשידים לחירשות פתאומית, וניתן היה לייחס את התסמינים למחלת הכליות ממנה הוא סובל.

 

המומחה ציין כי כאשר מופיע ליקוי שמיעה פתאומי חמור, הלוקה חש אותו באופן מיידי, וזועק לטיפול, ולכן במקרה זה יכול להיות שהתהליך היה מתון יותר, שנמשך לאורך חודשיים, ואם התופעה מתרחשת על פני מספר שבועות, לא ניתן להכניס אותה לכותרת של אובדן שמיעה פתאומי.

 

בית המשפט קיבל את חוות דעתו של מומחה מטעם הנתבעת, וקבע כי התובע לא לקה באובדן שמיעה פתאומי, על כן יש לדחות את התביעה בגין רשלנות רפואית. בנסיבות אלה, ולמרות שהתביעה נדחתה, נקבע כי התובע לא יחויב בהוצאות משפט.

 

ת"א 38559-05-10


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום
מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: נכות, אבילק, אינסולין, דיאבטס אינסיפידוס, אבודרט, אנטיביוטיקה, עילת תביעה, טיפול אלטרנטיבי,