www.rashlanut-refuit.org

המוליך שהוחדר לשופכה נשבר בגופו של התובע

המוליך שהוחדר לשופכה נשבר בגופו של התובע

התובע הגיש תביעה לפיצויים כנגד מכבי שירותי בריאות, בגין נזקי גוף שנגרמו לו כתוצאה מהחדרת מוליך פלסטיק לשופכה, שבוצע לטענתו ברשלנות. בית המשפט המחוזי בנצרת נדרש להכריע האם קיים קשר סיבתי בין הטיפול שקיבל התובע למצבו הרפואי הנוכחי.

 

המוליך נשבר בתוך גופו של התובע בשל היותו פג תוקף

 

התובע, יליד 1949, סובל שנים רבות מבעיה בשופכה ומחסימות בדרכי השתן, במהלך השנים הוא עבר הרחבות חוזרות של השופכה, ובחודש אוגוסט 2004, הרופאים במרפאת המומחים החליטו לבצע הרחבה נוספת ולהתקין מוליך עשוי פלסטיק בשופכה. לטענת התובע, המוליך שהותקן במרפאה היה פג תוקף, ובשל חוסר מיומנות בהתקנה או חוסר תשומת לב, המוליך נשבר בתוך גופו. לאחר מספר ניסיונות כושלים להוצאת שברי המוליך, הרופא המליץ לתובע לפנות לבית חולים להמשך הוצאת השברים באמצעות ניתוח.

 

הרופאים לא עדכנו כי עליו לצום לפני הניתוח

 

לטענת התובע, שברי המוליך הם חדים וכל תזוזה עדינה קורעת את הרקמות שמסביב לשופכה ולשלפוחית, לכן היה צריך להעבירו באופן בהול לבית החולים על אלונקה בכדי למזער את הנזק, אך עם זאת לא נאמר לתובע כי מדובר בניתוח דחוף, על כן הוא חזר לביתו אכל ארוחת ערב, נטל אספירין והגיע בכוחות עצמו לבית החולים. שם התברר לו כי פעולות אלה החמירו את הנזק שכבר נגרם לו ומכיוון שאכל ונטל תרופה לא ניתן לנתח אותו באופן מיידי, אלא לדחות את הניתוח למועד מאוחר יותר.

 

כיום התובע מטיל שתן באמצעות פתח מלאכותי

 

התובע טען כי הניתוח שבוצע באיחור גרם לו לנזק בלתי הפיך, בעקבותיו הוא אושפז פעם אחר פעם, הוא איבד את היכולת להטיל שתן באופן עצמאי ונזקק לעיתים קרובות להחדרת קטטר ובשל הדלקות הוא החל לנקז שתן דרך פתח בדופן הבטן. בחודש ספטמבר 2011 הוא נותח שוב לצורך ביצוע פתח מלאכותי באזור ה-Perineum . כיום אין לו שליטה על הסוגר והוא מטיל שתן דרך הפתח המלאכותי, ונזקק לטיטולים בעקבות דליפות חוזרות.

 

התובע ביסס את תביעתו לרשלנות רפואית עקב התרשלות בטיפול, הפרת החובה ופגיעה באוטונומיה, בגין העדר הסכמה מדעת, מאחר והוא לא קיבל הסבר ראוי על כל הסיכונים הצפויים לו בעקבות החדרת המוליך ותמך את תביעתו בחוות דעת של מומחה בכירורגיה כללית, שטען כי בעקבות החדרת מוליך פג תוקף, הכשלים בהוצאת השברים, אי הבהרה כי על התובע לצום לפני ניתוח דחוף ואי העברתו על אלונקה לבית החולים, הובילו למצב בו הוא נמצא כיום.

 

מצבו הנוכחי של התובע נובע מבעיה אורולוגית כרונית

 

הנתבעת דחתה את התביעה בטענה כי התובע קיבל טיפול מקובל וראוי, לא היה כל פגם במוליך, ולא קיים קשר סיבתי בין החדרת המוליך למצבו הנוכחי של התובע, וכן, מצבו הרפואי הקשה נובע מהבעיה האורולוגית ממנה הוא סובל במשך כל חייו.

 

בית המשפט מינה מומחה רפואי שקבע כי התובע קיבל טיפול רפואי הולם בידי כל הגורמים שטיפלו בו, המוליך היה תקני ולא קיים קשר סיבתי בין החדרת המוליך לנזק שנגרם לתובע. בית המשפט קבע כי התובע לא הוכיח את קיומו של קשר סיבתי בין הרשלנות למצבו הנוכחי ולא הוכיח כי הנתבעת התרשלה במתן הטיפול וכי מצבו הרפואי נגרם בשל המחלה הכרונית ממנה הוא סובל.

 

בית המשפט דחה את התביעה לרשלנות רפואית וחייב את התובע בתשלום סמלי עבור הוצאות המשפט בסך 7,500 שקל.

 

ת"א 3460-05-10 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

האם האבחון המאוחר של הגידול בראשה של התובעת, נבע גם בעקבות רשלנותה של המטופלת? קראו עוד... 

האם קיים קשר סיבתי, רפואי ומשפטי, בין הפסקות הנשימה מהן סבל התינוק לאחר לידתו, לבין התנהלות הרופאים? האם - כטענת הרופאים - התינוק סבל מפגם מולד והפסקות הנשימה היו סימפטום ותו לא... 

הטיפול בחולה נעשה בשני בתי חולים, מי יישא באחריות לרשלנות הרפואית? 

מחלות אוטואימוניות נובעות מכך שמערכת החיסון תוקפת רקמות בריאות. מחלות מסוג זה לא קלות לאבחון, ולאחר האבחנה מתחיל טיפול מורכב הכולל שילוב של תרופות שונות.  

דלקת קרום המוח היא מחלה קטלנית, שעלולה לגרום לנזק מוחי ואף למוות, אם לא מאבחנים ומטפלים בה תוך זמן קצר. תביעת רשלנות רפואית תוגש במקרים שבהם נגרם למטופל נזק משמעותי עקב אבחון או טיפול לא סביר.  

צהבת היא תופעה שנגרמת בשל שקיעת פיגמנט הבילירובין בלחמיות ובעור. מדובר בתופעה מדבקת ואחת מדרכי ההדבקה היא בעת לידה כאשר האם היא נשאית הנגיף או עקב שימוש במזרק מזוהם.  

מחלת אסתמה עלולה לגרום להתקפי שיעול ומחנק, לקוצר נשימה ולמועקה בחזה. התקפים שאינם מטופלים בזמן עלולים לגרום לנזקים ארוכי טווח ובמקרים חמורים עלולים להוביל למוות. 

בית המשפט דחה תביעה בגין רשלנות רפואית לאחר אובדן ראיה וזאת בשל העדר קשר סיבתי... 

קשר סיבתי בין אי אזהרה בדבר סיכון לחלות בסרטן לבין נזק בעקבות רשלנות רפואית 

מומחה זה ציין כי באם הזמן מרגע הופעת הכאבים עולה על 6 שעות - הפגיעה באשך הנה בלתי הפיכה... 

האם במקום בו הייתה רשלנות רפואית אך לא נגרם נזק, קיימת עילה להגשת תביעה כנגד הרופא? תגיות: הפסדי שכר,