www.rashlanut-refuit.org

הרחם נכרת לאחר הלידה, האם הרופאים התרשלו?

הרחם נכרת לאחר הלידה, האם הרופאים התרשלו?

לאחר לידת תאומות נכרת הרחם של האם, בשל קרע שהתגלה ברחם. האם ובעלה טענו כי הצוות הרפואי פעל ברשלנות והיה יכול למנוע את כריתת הרחם. בנסיבות אלה הגישו בני הזוג תביעה לבית משפט השלום בתל אביב - יפו, בגין נזקי גוף ועתרו לפיצויים בגובה מיליון שקלים.

 

בעת לידת התאומה השנייה התגלו סימני מצוקה עוברית

 

התובעת, ילידת 1972, הגיעה לבית החולים בדרום הארץ, בשבוע ה 36 להריונה עם תאומות לבדיקה, אלא שכבר אז כי היא עמדה ללדת. הלידה התקיימה באופן טבעי, ולאחר שנולדה התאומה הראשונה, התברר כי חבל הטבור נשמט לתעלת הלידה והמיילדים חילצו את התאומה השנייה בלידה מכשירנית, בעזרת שולפן ואקום. התאומה נולדה בריאה, כשחבל הטבור כרוך סביב צווארה.

 

לאחר הלידה ירד לחץ הדם של האם ומסקירת חלל הרחם, לא עלו ממצאים חריגים, לאחר שקיבלה שתי מנות דם, מצבה התייצב. התובעת טופלה במכווצי רחם והושארה להשגחה. בעקבות תלונותיה החוזרות, בוצע צילום בטן שפוענח בתחילה כתקין, אך למחרת בוצע מחדש והפעם התגלה קרע ברחם באורך של כתשעה סנטימטרים וכ- 15 שעות לאחר הלידה, הרחם של התובעת נכרת.

 

התובעים טענו כי הקרע ברחם אובחן בשלב מאוחר מדי

 

לטענת התובעים, היה צריך לבצע מלכתחילה ניתוח קיסרי וגם אם הלידה החלה כטבעית, עקב הסיבוכים בלידה היה נדרש לסיים אותה בניתוח. עוד טענו כי  הקרע ברחם התגלה על ידי הצוות הרפואי מאוחר מדי, עד שלא נותרה ברירה אלא לכרות את הרחם. התובעים ביססו את טענותיהם על חוות דעת של מומחה, שלדבריו, קרע ברחם הוא סיבוך נדיר, שלעיתים גורם למות האם וכריתת הרחם נחוצה רק באחוז מסוים של המקרים. וכן, הטיפול בקרע ברחם תלוי בגודלו והוא נגרם בין היתר כתוצאה מלידה מכשירנית.

 

התובעת, ילדה שש פעמים בעברה, ומצבה נחשב מלכתחילה כבעל סיכון גבוה מאחר ובמהלך ההיריון אובחן ריבוי מי שפיר והרחבת חדרי המוח אצל התאומה השנייה. לדעת המומחה, בנסיבות אלה היה נחוץ לבצע ניתוח קיסרי מלכתחילה והצוות התרשל כאשר לא יילד את התאומה שנייה בניתוח קיסרי ואף סבר שהיה צריך לאבחן את הקרע קודם לכן.

 

האם סירבה לבצע בדיקת מי שפיר, חרף הממצאים

 

מנגד טענה הנתבעת, כי היא לא התרשלה כלפי התובעת והטיפול שהוענק לה הציל את חייה. לטענתה, התובעת ביצעה מעקב היריון שטחי בלבד, היא הופנתהלייעוץ גנטי בשל הממצאים לגבי התאומה השנייה והומלץ לה על בדיקת מי שפיר, אך היא החליטה שלא לבצע את הבדיקה. ההחלטה ליילד את התאומה השנייה  בשולפן ואקום, נעשתה לאחר התייעצות עם מיילד בכיר וחייה ניצלו הודות להחלטה המהירה.

 

מומחה מטעם הנתבעת טען כי אין כל הוכחה רפואית שלידה מכשירנית גורמת לקרע ברחם, ולאחר הלידה התובעת לא הראתה סימפטומים של דימום, לכן לא היה מקום לחשד לקרע והיא טופלה בהתאם לבדיקות הדמיה שבוצעו לה. המומחה הוסיף כי מהרגע שהקרע נוצר, קיימת האפשרות לכריתת הרחם, בלי קשר לגודל הקרע. לדעת המומחה, רוב הסיכויים שהקרע היה קיים כבר בלידת התאומה השנייה והוא המקור למצוקה העוברית.

 

הצוות הרפואי התרשל בפענוח תוצאות הצילום

 

בית המשפט קבע כי לא הוכח שניתן היה להציל את הרחם, על ידי גילוי מוקדם של הקרע. אך אם זאת הוכח כי חל איחור בפענוח תוצאות הצילום, שבוצע פעמיים ובנסיבות אלה נמצא כי הצוות הרפואי התרשל באבחון הקרע. בית המשפט קיבל חלקית את התביעה ופסק לתובעת פיצוי בגין כאב וסבל ובגין הפסדי שכר לעבר ולעתיד, בסך של 60,000 שקלים. ובנוסף הנתבעת תישא בהוצאות המשפט בסך 30,000 שקלים. 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?