www.rashlanut-refuit.org

מכשיר בו נבדק נשא איידס שימש לבדיקת מטופלים רבים, ללא חיטוי ראוי

מכשיר בו נבדק נשא איידס שימש לבדיקת מטופלים רבים, ללא חיטוי ראוי

קבוצת מטופלים שעברה בדיקת אנדוסקופיה שגרתית בבית חולים במרכז הארץ, נקראה לבצע בדיקת איידס, מאחר והמכשור בו בוצעה הבדיקה לא עבר חיטוי בהתאם להוראות משרד הבריאות, לאחר שנשא איידס נבדק באמצעותו. כנגד בית חולים הוגשה תביעה ייצוגית.

 

162 מטופלים זומנו לעבור בדיקת איידס בעקבות מכשור שלא חוטא 

 

בית החולים זימן באופן אישי 162 מטופלים, לעבור בדיקות איידס, בדיקה לצהבת נגיפית מסוג B ולצהבת נגיפית C, זאת לאחר שהתגלה כי המכשיר  האנדוסקופ, המשמש לבדיקת ריריות האף, בו נבדקו כל המטופלים, לא עבר חיטוי כנדרש ובהתאם להוראות משרד הבריאות ושימש קודם לכן, לבדיקת מטופל נשא איידס.

 

כעבור חודשיים של המתנה מורטת עצבים התקבלו תוצאות תקינות

 

המטופלים זומנו באופן אישי לבדיקות דם בשני מועדים שונים, המועד הראשון התקיים בסמוך למתן הזימון, על מנת לבחון את מצבו הרפואי של כל מטופל. והמועד השני התבצע כחודשיים לאחר הבדיקה הראשונית, בכדי לשלול את הסיכון להדבקה בנגיף האיידס.

לאחר תקופה קשה של מתח נפשי עצום, הראו התוצאות, כי כל הבדיקות של 162 המטופלים נמצאו תקינות, ואף אחד מחברי הקבוצה לא נדבק בנגיף.

 

כנגד בית החולים הוגשה תביעה ייצוגית בעקבות פגיעה באוטונומיה

 

לנוכח מחדל זה של בית החולים, הגישה קבוצת המטופלים תביעה ייצוגית, זאת בשל החרדה העצומה בה היו שרויים במהלך כל תקופת ההמתנה לתוצאות בדיקות הדם. לאף אחד מהמטופלים לא נגרם נזק לא ממוני משמעותי, אך נגרמה פגיעה באוטונומיה של גופם, בעקבות רשלנות בית החולים והשימוש במכשיר שלא חוטא כראוי.

 

יש לבצע חיטוי בין בדיקה לבדיקה, כאילו כל מטופל הוא נשא של מחלה מדבקת

 

בבקשה לאישור תובענה ייצוגית נטען, כי היה על בית החולים לפקח על העובדים ולהדריך אותם לחטא את המכשיר כהלכה, לפרסם בקרב כל העובדים הנחיות והוראות נהלים ולוודא כי האדם הבודק את המכשיר יעמוד בתקני הבדיקות של משרד הבריאות, יחטא את המכשור הרפואי, בין בדיקה לבדיקה ויתייחס לכל מטופל, כאילו היה נשא של מחלה מדבקת.

 

לפי הסדר הפשרה כל אחד מהמטופלים יקבל פיצוי אישי בסך 5,750 ₪

 

עוד בטרם הוגש כתב תשובה לבקשה, הושג הסדר הפשרה. בית החולים לא כפר בהתרחשות האירועים, אך גם לא הודה באחריות משפטית.

במסגרת ההסדר המתוקן יקבל כל אחד מהמטופלים פיצויים בסך 5,750 ₪. ובנוסף, התחייב בית החולים לרכוש מכונות ניקוי וחיטוי למכשירי אנדוסקופ.

 

הסדר הפשרה יצר אפקט הרתעה ראוי

 

התובעים טענו כי יש להרתיע מפני התנהלות לקויה מסוג זה, בית החולים נמנע ברשלנות מלבצע חיטוי במכשיר רפואי פולשני, למעלה מחודש ימים, הוא חשף קבוצת אנשים למתח נפשי ועוגמת נפש ודרש מהם לבצע בדיקות מטרידות. אך עם זאת, יש לציין כי מרגע גילוי התקלה, פעל בית החולים בצורה מקצועית ראויה, הוא פנה למשרד הבריאות, גיבש מתווה לטיפול באירוע והודיע באופן אישי, באמצעות מכתבים רשומים, לכל אחד מ 162 המטופלים על המקרה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: כאב ראש תעוקתי, ספסיס, עצם הארכובה, טרוקרים, בדיקת הריון, טרומבוזיס, סטרואידים, צפיפות עצם,