www.rashlanut-refuit.org

מינון יתר של תרופת קומדין והקשר לאירוע מוחי

מינון יתר של תרופת קומדין והקשר לאירוע מוחי

האם יש קשר סיבתי בין מינון יתר של תרופה נוגדת קרישת דם לאירוע מוחי שגרם לשיתוק גפיים?

 

התובעת אושפזה בבית חולים במרכז הארץ, בעקבות כאבים עזים שחשה בחזה ודופק לא סדיר. במסגרת הטיפול בה, היא קבלה תרופה נוגדת קרישה, הנקראת קומדין. בזמן שהותה בבית החולים, לקתה האישה באירוע מוחי, שהותיר אותה משותקת בגפיים הימניים.

 

 

תביעת המטופלת

 

התובעת טענה שהאירוע המוחי והשיתוק שבא בעקבותיו, נגרם כתוצאה של מתן כמות גדולה מדי של תרופת הקומדין שניתנה לה במסגרת האשפוז בבית החולים. ולכן היא תובעת את מדינת ישראל ומשרד הבריאות ברשלנות רפואית. לעומתה, משרד הבריאות טען, כי האירוע המוחי נגרם בעקבות קריש דם, ולא כתוצאה ממינון יתר של התרופה.


רישומים לקויים של בית החולים

 

ברישומי בית החולים של תיק זה נמצאו לקויים רבים, מספר תעודת הזהות של המטופלת לא הופיע על חלק מן המסמכים הרפואיים, אלא היה רשום מספר של מטופל אחר, צילומי ה CT לא נשמרו כראוי ופענוח של הצילומים שכן נשמרו, לא היו תואמים למצבה של המערערת, במקום אירוע בצד שמאל של המוח, הופיע האירוע בצדו הימני. בנוסף, נמצאו תיקונים באמצעות מדבקות לבנות על גבי גיליונות הסיעוד היומי, וחלק מן התיעוד לתוצאות בדיקה לקביעת מינון הקומדין היה חסר.

דחיית התביעה בשל חוסר ראיות

 

בית המשפט המחוזי דן בתביעתה של המערערת, אך החליט לדחות אותה. בית המשפט קבע כי לא ניתן להוכיח שסיבת האירוע המוחי נגרמה כתוצאה ממינון יתר בקמודין, כפי שטענה המטופלת. מאחר ולא היו רישומים מדויקים ביום האירוע ולא הוצגו צילומי CT שבאמצעותם אפשר לפענח את הסיבה לאירוע המוחי ולראות אם אכן היה דימום בראשה.

 

בית המשפט המחוזי הסתמך על עדותו של רופא מומחה, שטען כי צילומי ה CT שכן נשמרו, שוללים את האפשרות לדימום מוחי. ובבדיקת אקו לב שבוצעה לאחר האירוע, נמצא קריש דם שמצריך המשך טיפול בקומודין והמערערת המשיכה לקבל את התרופה עוד שנים רבות אחרי האירוע המוחי ולא התפתח אצלה שום דימום.


עדותו של הרופא המומחה וריבוי הליקויים בתיק הרפואי של המערערת עוררו תהיות רבות, לכן בית המשפט דחה את תביעתה של המטופלת והיא ערערה לבית המשפט העליון.

 

עוד פסקי דין בנושא:
העדר רשומה רפואית - הרופאים לא מציגים צילומי רטנגן רלבנטיים
העברת נטל הראיה בגין העדר רשומה רפואית לאחר ניתוח לפרוסקופי
תוצאות בדיקת אולטראסאונד לאחר 20 שנה, האם נזק ראייתי והעדר רשומה רפואית?
צילום רנטגן חסר לאחר 20 שנה, האם העדר רשומה רפואית?
האם דין רשומה מצומצמת כדין העדר רשומה רפואית?

 

הערעור התקבל עקב טיפול רשלני בתיק הרפואי

 

הערעור התקבל בבית המשפט העליון והוא דן בשאלה האם יש קשר בין מינון היתר של הקמודין למצבה של המערערת והאם האירוע המוחי נגרם בעקבות דימום, או בשל אוטם שמקורו בקריש דם. לטענת בית המשפט העליון, הניהול הלקוי של התיק הרפואי, הוא לכשעצמו מעיד על רשלנות רפואית.

 

בית החולים היה צריך להקפיד על שמירת כל המסמכים, על עריכת בדיקות מסודרות ותיעודם בסדר כרונולוגי, לפי החוק. לא ייתכן שבתיק של מטופלת אחת, יהיו צילומי אירוע של מטופל אחר.

 

בעקבות טיפול מרושל של התיק הרפואי לא ניתן לשלול את הקשר בין האירוע המוחי למינון היתר של הקמודין לכן, התיק יוחזר לבית המשפט המחוזי, שם יינתן פסק הדין בנוגע לשאלת גובה הפיצויים. לצורך כך, בית המשפט המחוזי יוכל לשמוע ראיות נוספות, במידה ויחליט שיש צורך בהן. מדינת ישראל ומשרד הבריאות יישאו בהוצאות המערערת ובשכר טרחה עבור עורך הדין בסכום של 20,000 ₪.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התובעת הייתה אמורה לעבור ניתוח קיסרי. זריקת האפידורל אשר ניתנה לה על ידי מתמחה הסבה נזקים למוח. אי לכך, האם מדובר ברשלנות רפואית כלפיה? 

במהלך ניתוח שבוצע במרכז הרפואי חורב כאשר התובע שוכב מורדם על מיטת הניתוחים, פרצה שריפה והאש אחזה בסדין עליו שכב התובע. האש גרמה לתובע כוויה בעכוזו. 

האם נפגע מחוסר הכרה, אשר סובל בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים במסגרת תשלום עיתי? 

האם פרוטוקול ועדה רפואית יכול לשמש בתור ראיה במסגרת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח לקיצור קיבה? 

בית החולים לא הציג בבית המשפט רשומה רפואית מסודרת - האם רשלנות רפואית במסגרת טיפול בפג? 

האם העותרים יקבלו צו אנטון פילר המורה על כינוס מסמכים רפואיים במסגרת תביעה שהגישו האחרונים בגין רשלנות רפואית? 

פסק דין העוסק בבקשה לתיקון כתבי בי דין בעקבות מציאת תיק רפואי לאחר הגשת כתב התביעה... 

האם תביעה בגין רשלנות רפואית תידחה על הסף בעקבות אובדן צילומי רנטגן בבית החולים? 

ישנם מקרים בהם ליקויים שנתגלו ברישומים הרפואיים יכולים להעביר את נטל הראיה לנתבעים. המעקב והרישום אחרי הניתוח הקיסרי לוקים בחסר. האם נטל הראיה יעבור? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

התובע לא זכה כי הנתבע יערוך אחריו מעקב רפואי מדויק. אי לכך, והיות ולא מולאו כל הרשומות הרפואיות כנדרש, סובל התובע כיום משיתוק. הרופא הפר את החובה המוטלת עליו... 

כיצד ניתן להגיש לבית-משפט ולהוכיח את תוכנו של תיק רפואי המנוהל במוסד רפואי מוכר, במסגרת תביעת רשלנות רפואית , מבחינת סדרי הדין ודיני הראיות...