www.rashlanut-refuit.org

נולד ללא אצבעות ביד שמאל - האם ``הולדה בעוולה``?

נולד ללא אצבעות ביד שמאל - האם ``הולדה בעוולה``?

הולדה בעוולה הינה תביעה נזיקית המוגשת לרוב על ידי הורי ילדים אשר נולדו עם מומים שונים, אותם היה ניתן לגלות במהלך הלידה ועקב רשלנות רפואית בהריון, נמנע הדבר. במרכז התביעה עומדת הטענה כי לו המום היה מתגלה, ההיריון היה מופסק והילד לא היה יוצא לאוויר העולם. אחד מהמומים בגינם מוגשת תביעה מסוג זה הינו הולדה ללא אצבעות בכף יד. דוגמא לכך ניתן למצוא בפסק הדין דנא, אשר נידון בבית המשפט המחוזי בחיפה.

 

עוד מאמרים בנושא:
מצוקה עוברית בהריון עקב רשלנות רפואית באבחון, כיצד ניתן לקבל פיצויים?
רשלנות רפואית במתן גלולות למניעת הריון, מתי תוגש תביעה?
הריון מחוץ לרחם רשלנות רפואית, מתי תוגש תביעה?
האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה - לא כל מום הוא רשלנות בהריון
תסמונת איקס שביר, רשלנות רפואית באבחון במהלך ההריון


במקרה זה, הוגשה לבית המשפט תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף בשל הולדה בעוולה של התובע. התובע נולד בשנת 1998 ומיד לאחר לידתו נמצא כי הוא נולד ללא אצבעות בכף יד שמאל והקטנה משמעותית של איבר גוף זה. על פי כתב התביעה, אם התובע עברה מספר בדיקות אולטרסאונד במהלך ההיריון והמום לא נמצא.


טיעוני הצדדים


לטענת התובע, הנתבעים התרשלו בביצוע בדיקות האולטרסאונד לאימו במהלך ההיריון. בעקבות התרשלות זו, לא אובחן המום בכף ידו במועד. לטענת התובע, לו הנתבעים לא היו מתרשלים ומגלים את מומו מראש, הוריו היו מונעים את לידתו. לדידו, ההתרשלות באה לידי ביטוי בקיומן של בדיקות חלקיות בלבד בהן לא בוצעה סריקה לכפות הידיים של העובר. אמו של התובע העידה על כך, ועל היעדר מודעותה לאפשרות לבצע בדיקות מקיפות יותר באופן פרטי.


מנגד, הנתבעים טענו לא התרשלו ופעלו באופן מקצועי וסביר. בנוסף, נטען כי במקרה זה, לא היה מדובר בהולדה בעוולה. כלומר, מצבו הרפואי של התובע היה תקין פרט למום בידו. לכן, הנתבעים טענו כי לא היה ניתן לומר שהיה עדיף לתובע לו לא היה נולד מלכתחילה.


דיון והחלטה


שני הצדדים הגישו חוות דעת רפואיות מטעם מומחים שונים. לאחר שמיעת דעותיהם וטענות הצדדים, השופט הורה על דחיית התביעה. בפתח דבריו, דן השופט בשאלת רשלנות הנתבעים כבסיס תביעת ההולדה בעוולה. ראשית, נדחתה טענתה של האם אודות חוסר מודעותה לאפשרות עריכת בדיקות אולטרסאונד מקיפות באופן פרטי. שכן, לא היה מדובר בהיריון ראשון ובמהלך שני ההריונות הקודמים, אם התובע פנתה לביצוע בדיקות פרטיות.

 

עוד פסקי דין בנושא:
אשה שנכנסה להריון עם התקן תוך רחמי, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון
רשלנות בהריון והתיישנות בעקבות פסק דין המר - החלטה של השופטת דורנר
לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?
תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות
האם אי הגדרת הריון עם התקן תוך רחמי בתור הריון בסיכון גבוה עלה כדי רשלנות?

 

השופט הבהיר כי האם אף חתמה על טופס בו הובהר לה מה נבדק באולטרסאונד. לכן, לדעתו, לא היה ניתן לקבל את טענת חוסר המודעות. שנית, לדעת השופט, לא היה מקום לקבל גם את טענת התובע לעניין ההתרשלות בשל אי קיומה של בדיקה מקיפה לעובר במהלך ההיריון. זאת משום שעל פי הסטנדרט הרפואי באותה עת, הבדיקה שנערכה לאם התובע הייתה ראויה ותקינה. יתרה מזאת, נקבע כי גם לו הייתה נערכת בדיקה מקיפה יותר, לא היה סיכוי של 100% לגלות את המום ביד התובע.

 

בנוסף, השופט קבע כי התובע לא הרים את נטל ההוכחה לעניין קיומן של פרקטיקות רפואיות אחרות שהיו נהוגות אותה עת ואף דחה את הבחנתו בין טיפול סביר במרפאה פרטית לציבורית. השופט הוסיף שהתובע לא הביא כל ראיה לפיה התעלמו הנתבעים מהמום ממנו סבל וכי לא נערכו בדיקות מתאימות בעניין. לכן, למעשה, התובע לא הוכיח את רשלנות הנתבעים. יתרה מזאת, על פי עדות הרופאה המומחית, גם לו המום היה מתגלה, כלל לא היה בטוח שועדת ההפלות הייתה מאשרת את הפסקת ההיריון בשל כך.

 

לכן, השופט קבע שלא הוכח ברמת הודאות הנדרשת כי הפסקת ההיריון הייתה מאושרת לאם התובע. לאור כל האמור לעיל, השופט החליט כי הנתבעים לא פעלו ברשלנות כלפי התובע ומשכך, לא היה מקום ממילא לדון בסוגיית ההולדה בעוולה. עם זאת, הוא הדגיש כי גם לו היה ניתן להכיר ברשלנות הנתבעים, הרי שהיה מתעורר קושי להכיר בהולדת התובע כהולדה בעוולה. זאת לאור העובדה שפרט לפגם בידו, מצבו הבריאותי היה תקין.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

הרופאים לא השכילו לאבחן את המום המולד במערכת השתן ממנו סובל התובע. אי לכך, הוגשה כנגדם תביעה בגין רשלנות רפואית שעילתה הולדה בעוולה... 

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. 

ילדה שנולדה עם מומים רבים, נפטרה בגיל 10, ההורים תובעים את בית החולים בגין רשלנות בהריון ובלידה. 

למרות שבית המשפט העליון ביטל את עילת התביעה בגין חיים בעוולה, בית המשפט המחוזי קיבל תביעה שזוהי עילתה... 

רופא לא אבחן תסמונת גנטית במהלך ההריון. האם מדובר ברשלנות רפואית או שמא הפסקת הריון מאוחרת לא הייתה מאושרת בלאו הכי? 

האם אי גילוי תסמונת דאון במהלך מעקב הריון עלה כדי רשלנות רפואית? האם האישה הייתה צריכה להיות מופנית לבדיקת מי שפיר? תגיות: אוביטרל,