www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בגין מות עובר בלידה

רשלנות רפואית בגין מות עובר בלידה

אחד האירועים הקשים והטראומטיים ביותר עבור האם היולדת הוא מות העובר בלידה. למרבה הצער, מקרים אלו מתרחשים עקב סיבוכים שונים בלידה, כמו כריכת חבל הטבור סביב גופו של העובר, מצוקה עוברית עקב היפרדות שלייה, מיעוט בכמות מי שפיר, רעלת היריון, וכדומה. במקרים מסוימים של סיבוכים קשים התינוק נולד ללא רוח החיים, אולם הרופאים נדרשים לנקוט בכל האמצעים הסבירים כדי למנוע את האסון הכבד.

 

קשר סיבתי בין מות העובר להתנהלות הצוות הרפואי בחדר לידה

 

קיימת אפשרות להגיש תביעה לפיצויים נגד בית חולים, רופא נשים פרטי, קופת חולים, או נגד משרד הבריאות, במקרה שהוכח כי מות העובר נגרם בשל סיבוכים שניתן היה למנוע, כמו: עיכוב בביצוע ניתוח קיסרי, כאשר היתה אפשרות לבצע את הניתוח אך הוא לא בוצע, כאשר הצוות הרפואי התרשל בביצוע הלידה וניהולה, בין אם מדובר בלידת מלקחיים, לידה וגינאלית או ניתוח קיסרי, או כאשר הטיפול שניתן לעובר לאחר לידתו היה רשלני וגרם למותו.

 

כדי לקבוע אם מדובר ברשלנות רפואית, נדרשים ההורים לברר בסיוע של מומחה רפואי, האם הסיבוכים נגרמו בשל טעויות של הצוות הרפואי, והאם ניתן היה למנוע את המוות באמצעות נקיטת אמצעי זהירות סבירים.

 

במקרה שלא הוכח קשר סיבתי בין אופן הטיפול והתנהלות הרופאים לבין מות העובר, סביר להניח שבית המשפט ידחה את התביעה וההורים יידרשו לשאת  בהוצאות המשפט של הנתבעים. מאחר שמדובר בתביעה יקרה שנמשכת לאורך זמן רב, מומלץ להתייעץ עם גורמים מומחים ולקבל חוות דעת טרם פונים לבית משפט. 

 

רשלנות בהחדרת קטטר לצוואר הרחם לצורך השראת לידה

 

בתביעה שהוגשה בגין מות עובר בלידה, טענה התובעת, שהיתה בהריונה הראשון בגיל 26, היא הגיעה לביקורת בבית חולים בשבוע ה 41. בשל מיעוט מי  שפיר והיריון עודף הוחלט על זירוז לידה. מכיוון שהזירוז לא גרם ללידה, הוחלט על השראת לידה באמצעות הרחבה ופתיחת הרחם על ידי קטטר.

 

כעבור 12 שעות, שבהן התפתלה מכאבים וטענה כי יש לה צירים והעובר בועט ומשתולל ברחם, התבשרה התובעת שהעובר נולד ללא רוח חיים כשחבל הטבור כרוך סביב גופו. התובעת טענה כי הרופאים התרשלו בטיפול, מאחר שהתעלמו מתלונותיה וכי ניתן היה לסיים את ההיריון בניתוח קיסרי ולמנוע את מות העובר.

 

בית המשפט קיבל את טענות התובעת וקבע כי הרופאים הפרו את חובתם ליידע התובעת בדבר האפשרות של לידה באמצעות ניתוח קיסרי, וכי קיים קשר סיבתי בין הטיפול שניתן לה לבין מות העובר. על כן חייב את בית החולים לפצות את התובעת בסך של 800,000 שקלים.

 

רשלנות בטיפול בקרע ברחם שהוביל למצוקה עוברית

 

בתביעה נוספת בגין מות עובר כחמישה ימים לאחר הלידה, טענה התובעת כי היא התקבלה בבית החולים בשבוע ה- 40, כשהיא נושאת ברחמה עובר חי ובריא, אולם בעקבות קרע ברחם שלא אובחן וגרם למצוקה עוברית, התינוק מת ימים ספורים אחרי לידתו.

 

התובעת טענה כי עם הופעת תלונותיה החריגות, היה על הרופאים לבדוק אותה, אך נערכה לה בדיקת אולטרא סאונד רק אחרי שעה, ונמצאה האטה קשה  בפעימות לב העובר. התובעת הובהלה לחדר לידה לביצוע ניתוח קיסרי, והעובר נמצא מחוץ לרחם עם היפרדות מלאה של השלייה ובנוסף התגלה קרע גדול של הרחם.

 

התינוק נולד ללא דופק ועבר מיד החייאה. אך למרבה הצער הוא לא שרד ונפטר ביום החמישי לחייו. התובעת טענה כי ניתן היה להציל את בנה, באמצעות אבחון הקרע במועד מוקדם יותר, ניטור רציף של דופק העובר וביצוע לידה מוקדמת. על כן דרשה פיצויים בגין רשלנות רפואית.

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?