www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית - תשניק סב לידתי

רשלנות רפואית - תשניק סב לידתי

תביעות אשר עוסקות ברשלנות הצוות הרפואי במהלך לידה הינן מהתביעות הנפוצות ביותר בתחום הרשלנות הרפואית. בישראל, בה קיים ממוצע של 2.3 ילדים למשפחה, מוגשות מדי שנה עשרות ומאות תביעות בגין רשלנות רפואית בלידה. כמו כן, ידוע כי רשלנות רפואית בלידה יכולה לגרום לנזקים קשים ובלתי הפיכים, הן מבחינת הילד והן מבחינת ההורים. פעמים רבות מקרים אלו של רשלנות קשורים למצב של תשניק סב לידתי.


עובר, בעודנו ברחם, מקבל את כל החמצן והמזון הדרושים לו בכדי להתקיים מחבל הטבור. כלי דם רוויים בחמצן מועברים לעובר דרך חבל הטבור ומדובר בחלק ממערכת הדם של העובר עצמו. אי לכך, ולאור חשיבותו הרבה של חבל הטבור, זרימת הדם דרכו חייבת להיות סדורה וקבועה. בעיות בתפקוד חבל הטבור עלולות לגרום לאי סדר באספקת החמצן לעובר, ובכך לגרור תשניק סב לידתי. שימו לב, לא כל בעיה באספקת החמצן גורמת נזקים קשים לעובר. לעיתים מדובר באספקת חמצן מעטה אשר ניתן לפצות עליה.

 

תשניק סב לידתי עלול להיגרם בגין מספר גורמים שונים, עוד במהלך ההריון. אי לכך, מן הרופא אשר עורך את מעקב ההריון, מצופה לבחון סיכויים להסתבכויות בחבל הטבור או פגמים בתפקודו. אחד מן המצבים השכיחים ביותר לבעיות בחבל הטבור נובע במקרים בהם מדובר בהריון בסיכון עקב סכרת הריונית. סיבות נוספות הן – הפרדות שיליה, קשר או לחץ על חבל הטבור או קרע בחבל. יש לציין כי התעכבות הצוות הרפואי באבחון תשניק סב לידתי עלולה לגרום לעובר לנזקים קשים ואף למוות. שימו לב, אי אבחון תשניק סב לידתי במהלך ההריון עלול להיות עילה להגשת תביעה בגין רשלנות בהריון.


מהם הסממנים לתשניק סב לידתי?


הסממנים הנפוצים להתפתחות תשניק סב לידתי הם הפחתה בתנועות העובר (אשר מרגישה האם) או ירידה בתזוזותיו. במקרים אלו מומלץ על האם לאכול מאכלים רוויים בסוכר אשר אמורים להגביר את תזוזות העובר. במידה ואכילת סוכר איננה מסייעת, על האם לפנות במהירות לבית החולים. בבית החולים אמורים הרופאים לבצע לאם ניטור עוברי ותשניק סב לידתי מאובחן על ידיהם תוך בחינת פעימות ליבו של העובר.

 

ירידה בקצב הפעימות עלולה להיות מצוקה עוברית וקיים צורך להעניק לעובר טיפול מיידי לייצובו. לעיתים, במידה ומדובר בהריון מתקדם, קיים צורך משמעותי להוציא את העובר מהרחם וליילדו (בניתוח קיסרי). שימו לב, הרופאים חייבים לפעול במצבים אלו במהירות ובנחישות. כל שנייה חשובה ותשניק סב לידתי יכול להסתיים מהר אך עלול לגרום לנזקים קשים ואף מוות.


רשלנות רפואית, אימתי?


רשלנות רפואית בעניין תשניק סב לידתי יכולה להיות עקב איחור באבחון התשניק או התנהלות איטית מהנהוג במקרים אלו. שימו לב, תביעות בגין רשלנות רפואית במהלך הלידה יכולות להיות מוגשות נגד בית החולים עד גיל 25 של הילד (7 שנות התיישנות מיום הפיכתו לבגיר).

 

אי לכך, במקרים בהם אחד מבני משפחתכם סובל משיתוק מוחין, יכול להיות שמדובר ברשלנות רפואית באבחון וטיפול בתשניק סב לידתי. במקרים אלו, רשאים אתם לבחון את זכאותכם להגשת תביעה כנגד הצוות הרפואי גם בחלוף זמן רב.

 

בית החולים יהיה חייב להמציא בעבורכם את המסמכים הרלבנטיים לתביעה, ותוכלו לבחון אותם בעין אובייקטיבית על ידי עורך דין ומומחה רפואי מטעמכם. במידה ותתקבל התביעה, תזכו בפסיקת פיצויים בעבור הטיפולים בילד והסבל הנפשי אשר נגרם לכם בגין הרשלנות.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?